Velenjčan Anže Jelen, eden ob obdolženih članov hudodelske združbe, ki je pred letom in pol ropala na Celjskem in ustrahovala premožnejše družine, je danes znova sedel na zatožno klop. Vendar tokrat pred drugo sodnico - Cvetko Posilovič. Razlog za zamenjavo sodnice ni vsebinski, ampak organizacijski, ker so v Celju z okrožnega na okrajno sodišče prerazporedili nekatere sodnike. Posilovičeva je tako sojenje edinemu preostalemu obtoženemu vpletenosti v brutalne rope, ki krivdo vztrajno zanika, formalno pričela znova. Kot smo poročali, se je prvi rop zgodil konec novembra 2017 v Gorici pri Šmartnem, drugi januarja v stanovanjski soseski Lava v Celju, tretji v Škalah pri Velenju in četrti v Veliki Pirešici. Roparska tolpa je denar in zlato od svojih žrtev izsilila z grožnjami, pretepanjem, zvezanjem z lepilnimi trakovi in tudi z orožjem. Žrtve ropov premožnejših družin so bili tudi majhni otroci.zasegli 21 pištol, šest pušk, revolverja, 3292 nabojev, 45 detonatorjev in celo 200 gramov vojaškega razstreliva TNT.
Vztraja pri doslej povedanem
Pet jih je krivdo priznalo, obtoženi Jelen pa vpletenost v združbo vseskozi zanika in pravi, da so ga soobtoženi obremenili zato, da so sebi zmanjšali vlogo pri kriminalnem dejanju in s tem višino kazni. Tožilstvo Jelena bremeni sodelovanja pri vseh štirih ropih in mu pripisuje tudi, da je bil vodja roparske tolpe. Grozi mu do 15 let zapora, a Jelen tokrat v svoj zagovor ni povedal veliko. Dejal je, da vztraja pri vsem, kar je doslej povedal, in da na vprašanja ne bo odgovarjal. Dano besedo pa je izkoristil še za klevetanje tožilstva, češ da upa, da bo tožilstvo nekoč odgovarjalo za vse laži, ki jih je spisalo v obtožnici proti njemu. Prvič, odkar poteka sojenje proti njemu, je imel Jelen v sodni dvorani svojo publiko. Na klop, namenjeno javnosti, je danes sedla skupina njegovih podpornikov. Obtoženčevega brata Nejca Jelena in prijatelja Dejana Simića je sodnica poslala iz dvorane, ker bosta v postopku zaslišana kot priči. Ostali, ki nimajo statusa priče v tej kazenski zadevi, pa so smeli ostati v dvorani, saj gre za sojenje, kjer ni izključena javnost.
Obravnava se še ni dobro začela, ko je državna tožilka Jasna Leskošek razkrila, da jo je 24. junija poklical celjski kriminalist in ji povedal, da sta se na domu staršev enega izmed sedaj že obsojenih roparjev pojavila neznanca in starša napeljevala h krivemu pričanju, kar sta bila pripravljena nagraditi z denarjem. Policisti so na prijavo kakopak reagirali in sprožili predkazenski postopek. Tožilka je ob tem še opozorila, da te vrste obisk ni bil prvi, saj sta se pri očetu zdaj že obsojenega Denisa Mihalića lani marca - ko je bil primer še v fazi preiskave -, prav tako pojavila neznanca s štajerskim naglasom, Denis Mihalić pa je kasneje na sojenju obelodanil, da mu je Jelen grozil, če bo proti njemu povedal karkoli obremenilnega. Jelenovega zagovornika Roka Trbovca so tožilkine pripombe presenetile. Menil je, da prisotnost prijateljev obdolženega v sodni dvorani ne more biti sporna, saj se javne obravnave lahko udeleži kdorkoli. Poudaril je, da obramba nima interesa po vplivanju na katerokoli pričo, da si želi le pravičnega sojenja, na katerem naj se ugotovi, kaj se je dogajalo.
Pet se jih je skesalo in priznalo
Preostala peterica polnoletnih soobdolžencev (brata Leon in Denis Mihalić, Aleksander Levec, Simeun Filipović in Tim Lampret) je pravnomočno obsojena (vsi so se pokesali in s tožilstvom podpisali sporazum o priznanju krivde). Denis Mihalić bo v zaporu na Dobu kar 14 let in devet mesecev, njegov brat Leon štiri leta in devet mesecev, Aleksander Levec devet let in deset mesecev, Simeun Filipović dve leti in dva meseca, Tim Lampret pa dve leti in tri mesece. V nadaljevanju sojenja Jelenu jih bodo zaslišali kot priče. Mladoletni K. D. sodijo posebej.
'Nisem bil obveščevalec in organizator"
Ker Jelen na sojenju tokrat ni povedal veliko, je sodnica prebrala vse njegove dosedanje zagovore. V njih je Velenjčan zatrjeval, da se je z druščino, ki je ustrahovala žrtve, tudi otroke, in to celo z orožjem, pred leti povezal naključno, je bilo znova slišati v prebranih zagovorih obdolženca tako v preiskavi kot na glavni obravnavi.Sodnica je v nadaljevanju sojenja prebrala še izjave na glavni obravnavi že zaslišanih oškodovancev.
Sojenje se nadaljuje 22. avgusta.