Sojenje za umor in poskus umora: Bolj kot o zločinu o dogajanju po njem

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
20.02.2020 17:52

Dve leti bo 8. marca minilo od takrat, ko je Mediha Hromadžič na Pobrežju v Mariboru dvignila nož nad sestro dvojčico in mater, sodišče pa že v drugo odloča o njeni krivdi

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pred skoraj dvema letoma se je v bloku na Pobrežju v Mariboru spor med mamo in hčerkama končal tragično.
Sašo Bizjak

Novinarji smo lahko danes znova sedeli v sodni dvorani mariborskega okrožnega sodišča, kjer se je nadaljevalo sojenje 39-letni Medihi Hromadžič. Potem ko je bila na nekaj zadnjih obravnavah javnost izključena, saj se je govorilo o duševnem stanju obtožene za umor in poskus umora v času zločina ter razmerah, ki so vladale v družini, so danes pričali tisti, ki so bili prvi na kraju zločina. Osmega marca bosta sicer minili že dve leti od zločina, ki se je zgodil na Pobrežju v Mariboru. Dvojčici - Mediha in Mersiha - naj bi se bili tedaj sporekli, nato pa je Mediha Hromadžić pograbila nož in začela zabadati sestro. Kričanje je prebudilo mamo Iznado in vmešala se je v prepir med svojima hčerkama, Hromadžićeva pa je z nožem napadla tudi njo. Dvojčico je obtožena zabodla vsaj 48-krat, mamo pa vsaj 12-krat. Poškodovana Mersiha je tedaj po pomoč stekla k sosedom, nato je pred napadalko zbežala tudi mama. Sosed je ženski pospremil v pritličje bloka, a tam je Mersiha umrla, materi pa je življenje rešila hitra pomoč reševalcev. Obtožena Mediha Hromadžić je sicer vse od dneva tragičnega dogodka v priporu. Prvič je okrožno sodišče obtoženo obsodilo za uboj (in ne umor) sestre na 14 let zapora in za poskus uboja matere Iznade na sedem let zapora, skupno pa je bila kazen 20 let zapora. A ker je višje sodišče to obsodilno sodbo razveljavilo, sojenje teče znova. Po mnenju višjega tožilstva je treba v ponovljenem sojenju ugotovili, v kakšnem psihičnem stanju je bila obdolžena v času zločina. Prvi sodni senat je namreč ocenil, da je obtožena dejanje storila v stanju zožene zavesti in da je bila njena prištevnost bistveno zmanjšana, a da ni bila neprištevna, tega pa v sodbi ni dovolj natančno obrazložil.

Kdo je kaj videl, kdo je bil prvi

Tožilka Tadeja Majcen tudi v ponovljenem sojenju vztraja pri obtožbi, da je Mediha Hromadžič zagrešila umor in poskus tega dejanja. Pred sodni senat, ki mu predseduje Simona Murko, je danes najprej stopil Bojan Emeršič. Gre za soseda Hromadžičevih, ki ga je tisto jutro, ko se je odpravljal v službo, napadena Meriha prosila za pomoč. Poklical je policijo in reševalce in skušal poškodovano žensko odpeljati iz bloka. Medtem ko je podpiral ranjeno, je dojel, da se v stanovanju zraven še vedno nekaj dogaja. "Vrata so bila odprta. Pristopil sem in videl, da se hči in mati prerivata v kuhinji. Stene so bile krvave, mater mi je uspelo priklicati ven. Tudi ona je bila ranjena," je na dan zločina Emeršič razlagal novinarjem, kasneje pa to ponovil na sodišču. Ranjeni ženski je pospremil v pritličje bloka, kjer se je za 38-letnico tragično izteklo. "Zgrudila se je. Zagledal sem reševalce in stopil do njih. Mater smo pospremili ven, v tistem je dol pritekla druga dvojčica." Ker je imela v rokah nož, si niti on niti reševalci niso upali vstopiti. Emeršič je sodišču razlagal, da je tedaj napadalka še vsaj enkrat zabodla na tleh ležečo dvojčico. Ko je prišla policija, je napadalka nato odvrgla nož in se predala.
A prav dogajanje v pritličju bloka, kjer je obležala in nato umrla poškodovana Mersiha, je bilo danes predmet razčiščevanja na sodišču. Emeršič je dejal, da je po tem, ko se je hčerka zgrudila, skozi vhodna vrata že zagledal reševalce, zato je mater odpeljal ven, jo predal reševalcem. Skupaj z reševalcema naj bi se nato vrnili do vhodnih vrat bloka, a tedaj, ko sta reševalca zagledala, da napadalka prihaja navzdol, sta se obrnila in odšla do rešilca. Pričakala sta tudi oba reševalca. Njuna izpoved je bila nekoliko drugačna. Pred blokom ju je pričakal moški, ju usmeril in jima dobesedno rekel: "Tukaj se štihajo." Skozi steklena vhodna vrata v blok je reševalec Mitja Kelbič videl, da je ženska z dolgimi lasmi z nožem zamahovala proti drugi ženski. Sestre dvojčice pa reševalec od zunaj ni opazil, ker se je ta že pred njegovim prihodom zgrudila. S kolegom sta ocenila, da do prihoda policije ni varno vstopiti v blok. Poklicala sta policijo, v Univerzitetni klinični center Maribor pa sporočila, naj pošljejo na kraj dogodka ekipo z zdravnikom. Medtem je iz bloka pritekla napadalkina mati. "Zaprla sva jo v rešilca in ji toliko oskrbela rane, da sva jo lahko pustila samo," je prve minute reševalne akcije sodišču povzel Kelbič. Ko sta na kraj prišli policijska patrulja in reševalna ekipa z zdravnico, so vsi vstopil v blok. V medetaži je v krvi ležala Mersiha Hromadžič, ki ji niso mogli več pomagati.

"Bila je videti odsotna"

Odvetnik Franci Šošterič, ki zagovarja obtoženo Mediho Hromadžič, je priče spraševal tudi o tem, kdo je proti bloku hodil prvi, kdo odpiral vrata, ali je bil res Emeršič tisti, ki naj bi mater pospremil k reševalcem, in katero od žensk je obtožena v pritličju bloka še napadala. Omajati je želel pričevanje Emeršiča, na izpoved katerega se je sodni senat, ki je sodil prvič, v sodbi pogosto oprl.
Pričal je tudi policist David Kajzer, ki je povedal, da ko je prispel na kraj zločina, je v pritličju bloka videl oboroženo žensko. "Po pozivu, naj odvrže orožje, je to storila, tedaj smo jo lahko prijeli," je povedal. Na vprašanje odvetnika, kako je delovala obtoženka po zločinu, je dejal, da ni nič rekla, ni odgovarjala na vprašanja, priči se je zdela odsotna. "Sedela je na stopnicah, gledala v tla," se obtožene spominja kriminalist Boštjan Petek, ki je skupaj s kolegi opravil ogled kraja zločina. Dejal je, da so na tleh v pritličju našli nož, pri ogledu stanovanja pa niso našli drugega noža ali predmeta, ki bi lahko povzročil poškodbe, kot so bile najdene na umrli Mersihi in poškodovani Iznadi.
Sojenje se je nato sicer nadaljevalo za javnost znova zaprtimi vrati, saj so se brale izpovedi nekaterih prič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta