Sojenje za umor v Bosni in Hercegovini: je obtoženi sposoben za postopek?

Gordana Possnig Gordana Possnig
07.07.2019 19:10

Na sojenju Jaki Ulčniku, obtoženem umora v Bosni in Hercegovini, bodo neposredno zaslišali še tri izvedence.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jaka Ulčnik že prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi umora brata Jožeta Ulčnika in poskusa umora njegovega dekleta Klavdije Loven.
Gordana Possnig

Iz zapora na Dobu so prejšnji teden na celjsko sodišče z enourno zamudo le pripeljali Jako Ulčnika, ki ga obtožnica bremeni umora na zahrbten način Milenka Penave v jutranjih urah 22. marca 2005 v kraju Vitina v Bosni in Hercegovini. Ulčnik je očeta treh majhnih otrok, sodeč po napisanem v obtožnici, ustrelil z ukradeno lovsko puško z daljnogledom. Motiv za dejanje pa naj bi bilo dejstvo, da Ulčnik Penave ni uspel nagovoriti k nezakonitim poslom.
Nato pa je predsednica senata Ingrid Lešnik navzočim pojasnila, da psihiatričnega izvedenskega mnenja še ni, ker ji je izvedenec psihiatrične stroke Rok Tavčar sporočil, da je obdolženca pregledal šele 26. junija. Je pa sodnici sporočil, da bosta z izvedenko klinične psihologije Ivno Bulič mnenji izdelala do izteka prejšnjega tedna in ga pravočasno posredovala sodišču, ki ju bo nato neposredno zaslišalo na obravnavi. Če se pri napovedanih ne bo zapletlo, se bo obravnava nadaljevala jutri.
Naloga izvedencev je razčistiti dvom, ali je Ulčnik sposoben spremljati obravnave ali ne. Psihiatra dr. Peter Pregelj in dr. Martina Žmuc Tomori sta bila namreč glede tega neenotna. A ne glede na njuno mnenje to ne bo vplivalo na prestajanja 30-letne zaporne kazni, ki jo Ulčnik zaradi umora brata Jožeta in poskusa umora njegovega dekleta Klavdije Lojen konec junija 2005 že prestaja na Dobu.
V torek bodo na predlog tako tožilstva kot obrambe neposredno zaslišali tudi izvedenca cestnoprometne stroke Stanka Špeharja, ki je že izdelal pisno mnenje o tem, koliko časa bi predvidoma potreboval obtoženi za vožnjo z vozilom od kraja umora do slovensko-hrvaške meje. Neuradno naj bi bil pred 14 leti za takšno pot potreboval devet ur.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta