Dvainštiridesetletni Zlatan Velić je večji del življenja prebil za rešetkami. In resnici na ljubo mu tudi v prihodnje ne kaže kaj dosti bolje. Pri 16 letih je pristal v Prevzgojnem zavodu Radeče, od koder je nenehno bežal in med begi kradel. Od leta 1998 je bil obsojen že več kot 30-krat, praktično vsako leto. Trenutno ima dva odprta postopka. Na ljubljanskem okrajnem sodišču zaradi male tatvine, na ljubljanskem okrožnem sodišču pa je pred dnevi sedel na zatožno klop zaradi drzne tatvine. V začetku junija, štiri mesece po zadnjem prihodu iz zapora, naj bi se bil pritihotapil v odklenjeno stanovanje na Rimski cesti v Ljubljani. Eden od stanovalcev je sicer delal od doma, a ni zaznal nič sumljivega. Iz stanovanja pa so medtem izginili nahrbtnik z Applovim prenosnim računalnikom, dva polnilca, sončna očala Dsquared2, ročni kalkulator Sharp, moški parfum Dior in še električni skiro Xiaomi.
Tožilka Liljana Tomič, ki niti malo ne dvomi, da je kradel Velić, je pred sodnico Ireno Škulj Gradišar za primer, da prizna krivdo zaradi drzne tatvine, predlagala deset mesecev zapora. "Govoril sem z odvetnikom ... Mi daste teden ali dva, da bi premislil o predlogu?" je obtoženi, ki ga zagovarja odvetnik Boris Grobelnik, vprašal sodnico. "Predlog velja samo danes," je bila odločna tožilka, a je sodnica narok vseeno preložila na konec avgusta. V tem času namerava pridobiti še en njegov sodni spis, ki se nanaša na v preteklosti izrečeno pogojno kazen, tudi zaradi tatvine. Krajo na Rimski cesti naj bi bil namreč zagrešil v času preizkusne dobe.
Torbo in skiro je našel
Velić je sicer pred preiskovalno sodnico povezavo z Rimsko cesto zanikal. Pravi, da je na Viču pil pivo, ko se je vračal domov, pa je zraven nekega zabojnika našel skiro in torbo. Stvari je vzel s seboj, a so že malo za tem nanj skočili policisti. Lastnik prenosnika je namreč vklopil aplikacijo za iskanje lokacije. Videl je, da se premika od Petkovškovega nabrežja na Hrvatski trg, nato pa na Šlajmerjevo. Klical je policijo, ki se je takoj odzvala in prihitela na zadnjo ugotovljeno lokacijo v Potrčevi ulici. Prav tam je patrulja opazila moškega z nahrbtnikom, Velića, ki je imel vse nakradeno (vredno približno 3100 evrov) še pri sebi. Ujeli so ga približno 15 minut po tatvini.
Tožilstvo sklepa, da se je smukal po stavbi na Rimski cesti in od stanovanja do stanovanja preverjal, kje imajo odklenjena vrata. Ena od sosed je namreč policiji povedala, da je nekdo kljukal pri njenih zaklenjenih vratih. Ko je šla čez nekaj minut pogledat, ni opazila nikogar.
Velić je iz zapora nazadnje prišel v začetku februarja, ko je prestal desetmesečno zaporno kazen zaradi roparske tatvine. Aprila lani je v Mercatorju v Slovenčevi ulici v Ljubljani s police v nakupovalno torbo na koleščkih nabasal 17 paketov ribjih konzerv in tri pakete pralnega praška. Toda ko je šel mimo blagajne in nič plačal, se je oglasil alarm. Prodajalec mu je rekel, naj pokaže, kaj ima v vozičku, a je začel kričati, da je to njegovo in naj se ne dotika. Na pomoč je pritekel še tamkajšnji mesar, vendar jima je tat z nožem v roki zagrozil, da ju bo "napičil". Potem je zbežal, a so ga že nedaleč stran ujeli policisti. Tudi takrat je Velić na predobravnavnem naroku najprej okleval, ali naj prizna, in si pri sodniku izposloval enomesečni razmislek. Potem se je vendarle izrekel za krivega in se pokesal. A glede na videno ne ravno iz srca.
Vlomil v stanovanje člana Gibanja za pravičnost
Velić se je v preteklosti zapletel v številne vlome, med katerimi je eden v javnosti močno odmeval. Leta 2007 je iz stanovanja enega od članov takrat zelo znanega Gibanja za pravičnost in razvoj izginil računalnik. Na njem je bil shranjena dokumentacija gibanja in vodja gibanja ter takratni predsednik republike Janez Drnovšek je menil, da ima incident politično ozadje. A se je nato izkazalo, da sta bila tatova Velić in njegov znanec, ki se nista zavedala, kam sta vlomila in kaj sta odnesla. Želela sta se le dokopati do denarja za drogo.
V javnosti so Velića omenjali tudi v povezavi z roparjem sefov SKB Dejanom Vidmarjem. Med sojenjem je bilo rečeno, da Vidmar v zameno za nagrado išče nekoga, ki bi mu za noč, v kateri se je zgodil rop, dal lažni alibi. Med kandidati je bilo tudi Velićevo ime.