"Z dokazi, ki so bili predstavljeni v obtožnem aktu, obstaja upravičen dvom, da ste bili vpleteni v kaznivo dejanje, ki se vam je pripisalo. Morda so indici, da ste zaradi izvrševanja tovrstnega kaznivega dejanja res prišli v Slovenijo, ampak na tak način, kot ste bili obtoženi, in da ste v dejanju sodelovali z vašim že obsojenim rojakom, pa v tej zadevi ni dovolj dokazov." Tako je Srbu Mladenu Vujinoviću prejšnji teden razložila oprostilno sodbo sodnica murskosoboškega okrožnega sodišča Natalija Goldinskij Husar, ki je na mizo dobila nov primer tihotapljenja tujcev, ki nimajo dovoljenja za bivanje v Sloveniji. Vujinoviću je minuli ponedeljek odpravila tudi pripor, v katerem je bil od 21. junija. Srbski državljan je še isti dan odšel domov v Sremsko Mitrovico oziroma Novi Sad.
Odvetnik piker v sklepni besedi
Mladena Vujinovića je zagovarjal znani odvetnik Milan Krstić iz Ljubljane. Bil je nekoliko piker v sklepni besedi: "Strah me je, v kaki državi živimo. Pričakoval bi, da bi tožilstvo z umikom obtožnice proti mojemu varovancu samo končalo zadevo, ne pa, da smo zdaj imeli sojenje. Analiza telefonov je že v preiskavi pokazala, da nista komunicirala med seboj. Vujinović prav tako ni prejel nobenega plačila ali denarja, da je sodeloval v kaznivem dejanju. Vemo pa, kako se opravljajo plačila za kazniva dejanja tihotapljenja ljudi. Policistom nič ne zamerim. Morda so utrujeni zaradi obilice dela in so preprosto povezali v eno kaznivo dejanje dva tujca v dveh avtomobilih z istimi krajevnimi registrskimi oznakami."
Drug Srb je priznal
Enaintridesetletnega tujca je preganjal državni tožilec Borut Horvat. Zanj je zahteval deset mesecev zapora, 1500 evrov denarne kazni, za eno leto naj bi ga sodišče tudi izgnalo iz Slovenije. Horvat je do zadnjega vztrajal, da je bil Vujinović 19. junija letos tako imenovani izvidnik enajst let starejšemu rojaku Goranu Mitroviću, ki je, zanimivo, prav tako iz Sremske Mitrovice. Tožilec je Vujinoviću naprtil očitek, da je tisti dan, ko so policisti v Stročji vasi prijeli Mitrovića, njega pa v Ljutomeru v drugem avtomobilu, pomagal Mitroviću tako, da je pazil, kje so policisti. Mitrović je klonil pod težo očitkov in na predobravnavnem naroku priznal, da je iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapil pet Sircev. Za vsakega je prejel vsaj 100 evrov. Ker je priznal krivdo po hitrem postopku, je tožilec Horvat zanj predlagal kazen sedem mesecev zapora, stransko kazen 1100 evrov in eno leto izgona iz Slovenije. Goldinskij Husarjeva je v izreku sodbe predlogu tožilstva sledila v celoti.
Za Vujinovića, ki krivde ni priznal, pa je steklo sojenje. V svoj bran je povedal, da se je junija res gibal po Sloveniji, tudi v okolici Ljutomera, vendar le z namenom, da se pripelje do Avstrije, kjer bi, je zatrdil, moral opraviti neko delo. Trdil je še, da z najetim avtomobilom s krškimi registrskimi oznakami ni bil nikoli na Hrvaškem, kot mu je to v obtožnici dokazoval tožilec Horvat. To je na sojenju potrdil tudi ponudnik najema avtomobilov iz Krškega, pri katerem je avto, zanimivo, najel tudi zdaj obsojeni Mitrović. Vendar pri Mitroviću je navigacijska naprava pokazala, da je bil na Hrvaškem, za Vujinoviča pa ne. Ponudnik avtomobilov je še izjavil, da pri njem najemajo avtomobila številni ljudje z območja nekdanje Jugoslavije, in to za različne namene. V bran rojaku je stopil tudi Mitrović. Sodnici je dejal, da Vujinovića ne pozna in da ga je prvič videl na sodišču, ko so ju pravosodni policisti iz pripora privedli na narok. Dejal je še, da je junija prišel v Slovenijo z namenom, da bi tihotapil prebežnike z drugim rojakom, ki pa se je naposled ustrašil kriminalnega početja in se vrnil v domovino.
Z Lepim in Manetom, ne pa z Mladenom
Že obsojeni Mitrović je kot priča na sojenju Vujinoviću še izpovedal, da je na dveh lokacijah v okolici Varaždina pobral pet Sircev. Navodila za to naj bi bil po aplikaciji Whatsapp prejemal od dveh oseb, ki ju je imel v imeniku shranjeni kot Lepi in Mane. Poudaril je še, da po mobilnem telefonu ni nikoli govoril z Vujinovićem. To je na sodišču priznal tudi uslužbenec sektorja kriminalistične policije murskosoboške policijske uprave. Kriminalist je zavaroval telefona Mitrovića in Vujinovića, a analiza ni pokazala, da bi Srba v dneh pred izvršitvijo kaznivega dejanja govorila po telefonu ali si izmenjavala sporočila.
Stroški sojenja Vujinoviću bodo obremenili državni proračun, Srb pa se še ni odločil, ali bo od Slovenije terjal odškodnino za čas, preživet v priporni celici. Tožilec Horvat se prav tako še ni izrekel o pritožbi zoper oprostilno sodbo.