"Prišlo je do nepredvidljivega zapleta, zdravniki internisti so se trudili vzpostaviti dihalno pot, a je niso mogli, zato bi morali prej poklicati na pomoč kirurge z otorinolaringološkega oddelka (ORL) ali torakalne kirurgije, ki bi pacientu vzpostavili dihalno pot. Dalj časa je bil pacient brez vzpostavljene dihalne funkcije, večja nevarnost sekundarnega zastoja srca je obstajala in poškodbe možganov. Ker je bila pri tem pacientu dihalna pot, ob hudem edemu, prepozno vzpostavljena, je žal prišlo do hudih posledic, " je na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer poteka pravda med starši umrlega Sebastiana Ojsterška iz Rimskih Toplic, Damijanom Ojsterškom in Urško Trotovšek, in Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, povedala sodna izvedenka Andrejka Sinkovič, sicer zaposlena v UKC Maribor. Starša tožita ljubljanski klinični center, ker sta prepričana, da je odgovoren za smrt njunega 23-letnega edinca, ki je zaradi sekundarnega srčnega zastoja in s tem okvare možganov, ki sta povzročila vegetativno stanje in kasneje smrt, 1. aprila 2012 izgubil bitko za življenje. Od bolnišnice sta zahtevala 60.000 evrov.
Izvedenka v bran zdravnikom
Okrožna sodnica Doris Jarc je v začetku januarja lani v tej zadevi izdala vmesno sodbo o temelju tožbe. Odločila je, da so zdravniki UKC Ljubljana storili strokovno napako, zaradi katere je Sebastian po tistem, ko so ga prepozno oživljali, ostal v vegetativnem stanju. Zato so imeli starši zakonsko podlago, da bi od UKC Ljubljana prejeli odškodnino, je odločila sodnica. Sodišče bi moralo le še odločiti o višini odškodnine. Vendar se je na sodbo na višje sodišče pritožil UKC Ljubljana in pravda se je januarja leto začela znova. Višji sodniki so sodnici Jarčevi na vnovičnem odločanju o upravičenosti odškodnine naložili, da mora dodatno zaslišati izvedenko Sinkovičevo, kar je tudi storila. Izvedenka je še pojasnila: "Zdravniki internisti so skušali zagotoviti prehodnost dihalne poti omenjenemu pacientu s perkutano traheotomijo. Ker se je pojavil sekundarni srčni zastoj, so nemudoma pričeli oživljanje s kompresijo prsnega koša in predihavanjem z masko. Žal pa je bila perkutana traheotomija opravljena šele po več kot tridesetih minutah od nastalih težav, ko je prišel specialist otorinolaringolog." Na prvem sojenju se je izvedenka tudi strinjala s pisnim mnenjem nemškega izvedenca Thomasa Nicolaia, ki so ga v postopek kot strokovno pričo pripeljali Sebastianovi starši, da je bilo nujno takoj poklicati kirurga specialista otorinolaringologije, ki opravlja kirurški rez sapnice vsakodnevno, vendar je ta prišel nekoliko kasneje.
Sodna izvedenka je odgovarjala tudi na vprašanja sodnice, odvetnika Andreja Pitaka, ki zastopa starša Sebastiana Ojsterška, in zastopnice UKC Helene Carlevaris Rožič. Slednja je izvedenko vprašala, ali je sama že kdaj oživljala paciente in kako je bila pri tem uspešna. "Ja, to se mi je nekajkrat zgodilo, vendar je bilo oživljanje vedno uspešno. Poznam pa tudi primere mojih kolegov, ki pri pacientih niso mogli sami vzpostaviti dihalnih poti, zato so na pomoč hitro poklicali kirurge ORL, ti so pacientom vzpostavili dihalne poti in se je vedno vse srečno izšlo."
Po operaciji dobil pljučnico
Znano je, da je Sebastian Ojsteršek umrl 1. aprila 2012. Starša sta prepričana, da bi bil še vedno živ, če med njegovim zdravljenjem v UKC Ljubljana zdravniki ne bi bili naredili napak oziroma bi ob zapletih pravočasno ukrepali. Sebastiana so konec leta 2011 hospitalizirali zaradi odstranitve nedelujoče ledvice. Po operaciji se je zapletlo, dobil je pljučnico in premestili so ga v enoto intenzivne terapije infekcijske klinike. Ker bi sicer ostal brez kisika, so ga morali intubirati. Pljučnica je bila pozdravljena, rana zaradi operacije zaceljena, zato so zaposleni odstranili cevko. Potem je imel Sebastian 21. decembra težave z dihanjem, zdravnik Primož Karner se je zaradi inspiratornega stridorja odločil, da bolnika intubirajo. Ko je vstavil laringoskop oziroma odmaknil jezik, je opazil hud edem. Na pomoč je poklical kolega Matjaža Jereba - oba sta z infekcijske klinike -, da je opravil perkutano traheotomijo. Žal pa je bila ta opravljena prepozno in je Sebastian, ki so ga tedaj sicer zdravniki rešili, ostal v vegetativnem stanju. Umrl je 1. aprila 2012, ko so ga premestili v celjsko bolnišnico.
Pravdni postopek se nadaljuje 10. marca, ko bo sodnica dodatno zaslišala še nekatere priče. Zastopnica UKC Ljubljana je znova predlagala zaslišanje prič, predvsem zdravnikov, ki so sodelovali pri Sebastianovem oživljanju. Odvetnik Pitako pa je predlagal zaslišanje strokovne priče, zdravnika Thomasa Nicolaia, čigar pričanje je sodišče na prvem sojenju zavrnilo.