Tožba zoper policista: zdravniku naj bi bil rekel, da se je zaletel

Gordana Possnig Gordana Possnig
21.02.2020 16:41

Na žalskem okrajnem sodišču se je z zaslišanji prič nadaljevalo sojenje policistu celjske policijske postaje Janezu Piklu, ki ga zaradi povzročitve hude poškodbe kazensko preganja oškodovanec Andraž Žabota

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stebriček na pločniku na celjski Ljubljanski cesti, v katerega naj bi se bil po pripovedovanju zaletel oškodovanec.
Andraž Žabota

Na žalskem okrajnem sodišču se je z zaslišanji prič nadaljevalo sojenje celjskemu policistu Janezu Piklu, ki ga zaradi povzročitve hude poškodbe noge zasebno preganja oškodovanec Andraž Žabota. Zatrjuje namreč, da je poškodba, zaradi katere so mu kasneje morali amputirati levo nogo, nastala med policijskim postopkom.
Policisti so Žaboto pridržali 12. septembra 2016 v večernih urah na Ljubljanski cesti v Celju, streljal proč od stavbe celjske policije. Žabota je Pikla kazensko prijavil, a je posebni oddelek za pregon oseb s posebnimi pooblastili na specializiranem državnem tožilstvu njegovo ovadbo zavrgel z obrazložitvijo, da v tej zgodbi ni znakov za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Po naših podatkih pa naj bi se zavrženje ovadbe zgodilo le nekaj dni po tistem, ko je Pikl Žaboto prijavil, da mu grozi. Žabota se je zato odločil, da bo sam prevzel kazenski pregon. Preko svojega pooblaščenca je kot zasebni tožilec zoper policista vložil obtožni predlog, v katerem mu očita, da je nogo izgubil zaradi njega. Bremeni ga kaznivo dejanje povzročitve hude telesne poškodbe, ki pa je policist po njegovem ni zakrivil naklepno, pač pa iz malomarnosti, za kar je predpisana kazen do dveh let zapora. O policistu je v obtožnem predlogu zapisal, da mu je ta 12. septembra 2016 med uporabo prisilnih ukrepov nogo zvil s tako silo, da so mu jo morali zaradi tega amputirati. Policist Pikl krivdo zanika, pravi, da se Žabota s skuterjem med zavijanjem zaletel v steber na pločniku. Policisti so nato zoper Žaboto zaradi upiranja postopku uporabili prisilna sredstva in ga s policijskim vozilom pripeljali do poslopja policije, kjer pa je začel tarnati o bolečinah v nogi.
Na prostor za priče je na tokratni obravnavi stopilo več celjskih policistov in kriminalista, ki so se tedaj znašli na kraju dogodka. Vsi so zatrjevali, da je policijski postopek potekal normalno in da je bila poškodba posledica prometne nesreče oziroma trčenja Žabote v steber na cesti.
Kot pričo so zaslišali strokovnega direktorja celjske bolnišnice mag. Franca Vindišarja, ki je bil tedaj dežurni zdravnik na celjski urgenci. Izpovedal, da mu je Žabota med pregledom rekel, da je imel prometno nesrečo. Ni se spomnil, da bi bili v času zdravniškega pregleda v prostoru tudi policisti. Je pa še zatrdil, da vedno napiše v izvid tisto, kar mu pove pacient. Izjava zdravnika pa je v nasprotju s tem, kar je sodišču povedal Žabota. Ta je na prvi obravnavi zatrjeval, da je zdravniku večkrat dejal, da so mu nogo zlomili policisti. A je nato zdravnik nato vzel izjavo policista Pikla, ki naj bi bil po besedah Žabote tedaj tudi prisoten v bolnišnici, policist pa naj bi bil tisti, ki je zdravniku dejal, da je imel Žabota nesrečo. Kot pričo so nato zaslišali tudi sina natakarice, ki ima lokal s hitro prehrano v bližini kraja dogodka. Slednji je pojasnil, da je videl Žaboto, kako se je s skuterjem počasi pripeljal po Ljubljanski cesti in nato skušal zaviti med stebri na cesto.
Sojenje se nadaljuje 30. marca.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta