Nesrečni policist koprske policijske uprave, ki si je oktobra vzel življenje, je nadrejene opozarjal na svojo preobremenjenost, da je zasut z delom in da vsega ne zmore opraviti. Preden si je vzel življenje, je sodelavcem rekel, da ne more več in da odhaja na bolniško. To je bilo 28. oktobra. Isti popoldan so iz koprske policijske uprave sporočili, da je bila policija obveščena, da je njihov 47-letni sodelavec pogrešan. Pričeli so ga iskati in ga okoli desetih dopoldan našli mrtvega na območju Kastelca. Življenje si je vzel s službeno pištolo. Preiskava tragedije, predvsem pa njeno ozadje, še ni končana.
Že prej grozil s samomorom
Junija je močno odmevala tudi tragedija 46-letnega policista iz PP Lendava, ki si je življenje vzel, potem ko je bil na Cankovi zaloten pri ropu v banki. V policiji so vedeli za njegovo odvisnost od hazarda in duševne stiske, saj je s samomorom grozil že oktobra lani. Moral je na zdravljenje, odvzeli so mu službeno pištolo, a se je že po treh mesecih vrnil v policijo. Januarja in februarja še ni smel nositi pištole, marca pa so mu jo vrnili, ker je zdravstvena komisija odločila, da je povsem zmožen za opravljanje policijskih nalog. Pa je bil? Junija se je s službeno pištolo odpravil v enoto Deželne banke Slovenije in z njo zaposlenim zagrozil, naj mu dajo denar. Ko mu je na begu spodletelo, se je ustrelil. V javnosti je kmalu zakrožil podatek, da je bil ta policist že pred tem na tnalu preiskovalcev. Sumili so ga namreč, da je stal za ropom, ki se je maja zgodil v Križevcih pri Ljutomeru. Povabili so ga na razgovor, a jim ni dal oprijemljivega alibija za čas, ko je bil v Križevcih pri Ljutomeru rop, zato je postal osumljeni. Primer proti njemu je prevzelo specializirano tožilstvo, on pa je ostal v službi in še naprej smel nositi pištolo, s katero je 26 dni po tem, ko je domnevno ropal v Križevcih, izvršil še rop na Cankovi in si vzel življenje.
Po tragediji komandir napredoval
Javnosti zamolčana pa je ostala zgodba 37-letne policistke iz Policijske postaje (PP) Ormož, ki si je življenje vzela 13. avgusta. S službeno pištolo se je ustrelila doma. "Okrog 18. ure so policisti vstopili v stanovanjsko hišo, saj so prejeli informacijo, na podlagi katere so ocenili, da je v njej oseba, katere življenje bi lahko bilo ogroženo. Ob njihovem vstopu 37-letnici žal ni bilo več pomoči. Njena smrt ni bila posledica kaznivega dejanja," so nam odgovorili z mariborske policijske uprave. Primer smo dan po tragediji preverili zaradi informacije, da bi lahko bila stiska policistke povezana s potezo takratnega vodstva PP Ormož, ki je 37-letnico vabilo na neke vrste mediacijo v službene prostore. Vabljena je bila skupaj s sodelavcem in njegovo partnerko, ki sta se sestanka pri komandirju udeležila, policistke pa ni bilo, saj se je pred tem ustrelila.
Takrat je bil v Ormožu komandir Edvard Cvetko. Že naslednji dan smo hoteli iz prve roke izvedeti, zakaj in s kom je policistko vabil na mediacijo, a zadeve ni hotel komentirati. Ker smo razpolagali s podatkom, da je posredoval zaradi povsem zasebnega odnosa med nesrečno policistko in policistom z ormoške postaje, smo se obrnili tudi na Policijsko upravo Maribor. "Osebnih okoliščin, ki bi lahko privedle do dogodka, ne moremo komentirati," so pojasnili in dodali, da bodo dogodek preverili z vidika zagotavljanja notranje varnosti. Ta je že končan. "O ugotovitvah smo obvestili specializirano državno tožilstvo, da ne obstaja sum, da bi kdo iz policije storil kakršnokoli odklonsko ravnanje," je Večeru odgovoril vodja službe generalnega direktorja policije Robert Ferenc. Uradno torej o tragediji policistke ni znanega skoraj nič, neuradno pa smo izvedeli, da je komandir trojico (tudi civilistko) v službene prostore povabil, da bi razrešili povsem zaseben zaplet, ki naj bi bil izviral iz neosnovanega ljubosumja. Iz policijskih vrst so se vrstile kritike anonimnežev, da Cvetko ne bi smel posredovati zaradi zasebnega življenja svojih podrejenih, sploh ne v službenih prostorih, pa vendar nadzor ni pokazal odklonskega ravnanja v tem primeru. Cvetko sicer ni več komandir PP Ormož. Dva tedna po sklicani mediaciji, na kateri so na policistko zaman čakali, je napredoval. Prvega septembra so ga premestili v vodstvo sektorja kriminalistične policije PU Maribor.
Plačal zaradi šikaniranja
Edvard Cvetko je bil komandir na Policijski postaji Ormož več kot enajst let. Tja je prišel iz Ljubljane, od koder je šel, potem ko je sodišče odločilo, da mora svojemu nekdanjemu podrejenemu plačati odškodnino zaradi šikaniranja. Tudi ko je vodil PP Ormož, so se podrejeni spotikali ob njegove metode. Pogost očitek je bil, da je bil policist med vikendom razporejen na dežurstvo (čakanje na domu), za kar pa ni prejel plačila. V enem od teh primerov je policist že vložil tožbo na delovno sodišče v Mariboru.