Trgovec z orožjem se je pokesal. V zaporu bo dvajset mesecev

Damijana Žišt Damijana Žišt
02.07.2019 18:58

Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča bo sedlo 21 obtoženih trgovanja z orožjem in strelivom, eden se je že pokesal in bil obsojen.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Milan Šimek je obžaloval trgovanje z orožjem.
Jaka GASAR/Dnevnik

"Obžalujem, tega ne bom nikoli več storil. Sporazum s tožilstvom sem sklenil po svoji lastni volji, prosim pa vas tudi, da me po izreku sodbe napotite na predčasno prestajanje zaporne kazni," je danes pred sodnico Leo Habjanič na ljubljanskem okrožnem sodišču povedal obtoženi trgovanja z orožjem, 63-letni Milan Šimek iz Ljubljane. Krivdo po obtožnici za kaznivo dejanje nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom, storjeno v hudodelski združbi, je priznal in s tožilko Matejo Jadrič Zajc s specializiranega državnega tožilstva sklenil sporazum o priznanju krivde. Grozila mu je kazen do deset let zapora, sodišče pa mu je izreklo leto in osem mesecev zaporne kazni. Do prestane kazni Šimku ostaja le še osem mesecev, saj je eno leto odslužil v priporu.
Šimek je bil spoznan za krivega, da je kot član hudodelske kriminalne združbe skupaj s še 21 obtoženimi sodeloval pri prodaji in nakupu orožja. Tožilstvo ga je obremenilo, da je nekaterim soobtoženim ponujal in tudi prodal različno vojaško orožje in puške, v glavnem znamk Zastava M 48 in Zastava M 70, znane pod imenom AK oziroma kalašnikovke. Orožje je kupoval tudi pri hrvaškem državljanu Stjepanu Bukviću. Za hrambo orožja je sicer imel dovoljenje, vendar tega ni mogoče dobiti za predelano pištolo in vojaško orožje. Prvi predobravnavni narok za preostale obtožene se bo opravil v četrtek, nato bo sledilo še več narokov.

Osumljenim so v hišnih preiskavah junija lani zasegli 21 pištol, revolverja, šest pušk, več kot 3000 nabojev in drugo prepovedano orožje.
Policija

Obtožnica spisana na 353 straneh

Specializirano državno tožilstvo je obtožni akt v tem primeru spisalo zoper 22 ljudi, ki so po prepričanju tožilstva od septembra 2016 do junija lani v Sloveniji trgovali z orožjem in strelivom. V 353 strani dolgi obtožnici tožilka Jadrič Zajčeva natančno opisuje vloge obtoženih, ki naj bi jih bili imeli kot člani združbe. Glede na to, da je Šimek krivdo priznal in bil za dejanje obsojen, bo prvostopenjsko sodišče nadaljevalo postopek zoper 21 ljudi. Prvoobtoženi je 49-letni bosanski državljan Milorad Draganić, ki živi v Ljubljani, drugi domnevni člani združbe pa so 58-letni Novica Dimić iz Ljubljane, 55-letni Damir Poslek, 38-letni Igor Malovac iz Trebnjega, 47-letni Denis Cunk iz Kresnic, 64-letni Vlado Andraši iz Buj na Hrvaškem 54-letni Stanko Zabukovec iz Ljubljane (vsi omenjeni so v priporu), 70-letni Žarko Raletič iz Ljubljane, 62-letni Janez Švalj iz Kostanjevice na Krki, 60-letni Ljubljančan Mladen Dimić, 39-letni Dušan Malovac iz Trebnjega, 65-letni Miloš Jorgančevski, 51-letni Dragan Azdejković, oba iz Ljubljane, 44-letni Rok Škof iz Horjula, 62-letni Branko Berdajs iz Ljubljane, 66-letni Hasan Ponjević iz Kresnic, 30-letni Defrim Makica iz Trbovelj, 60-letni Mile Andrić iz Grosupljega, 61-letni Tomaž Lavtižar z Jesenic, 64-letni Dragutin Hudorović iz Bosiljevega na Hrvaškem in 29-letni Slobodan Čulibrik iz Domžal.

Prodajali tudi tajnim delavcem policije

Po mnenju preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada, ki so zoper osumljence spisali ovadbo, si je mednarodna kriminalna združba s preprodajo orožja v času preiskave pridobila najmanj 40.000 evrov. Ob hišnih preiskavah so zasegli več orožja, ki naj bi bilo namenjeno hudodelskim združbam z Zahodnega Balkana za najhujša kazniva dejanja. V kriminalistični preiskavi so naši policisti sodelovali z varnostnimi organi Hrvaške, Španije in Italije pa tudi s predstavniki ameriške varnostne agencije DEA (Drug Enforcement Administration) in Europolom. Policija je po navodilu tožilstva in z odredbami preiskovalnih sodnikov obtožene prijela s pomočjo klasičnih in posebnih preiskovalnih ukrepov, kot so tajno prisluškovanje telefonskim pogovorom, tajno sledenje, tajni delavci policije in navidezni odkupi orožja, ki jih je bilo v tem primeru sedem, saj so nekateri obtoženi hoteli prodati orožje tajnim delavcem policije. Najprej je policija prišla do Milana Šimka, in sicer že septembra 2016, ko so ga osumili prodaje orožja po Sloveniji. Potem jih je sled vodila do njegovih najbližjih sodelavcev, po navedbah preiskovalcev do Azdejkovića, Škofa, Raletiča, Švalja in Zabukovca. Šimkov dobavitelj orožja iz Hrvaške naj bi bil Stjepan Bukvić, ki ga sicer ni med obtoženimi v Sloveniji, je pa v postopku na Hrvaškem. Draganić je domnevno skrbel za tihotapljenje orožja od hudodelskih združb z Balkana, naprej za transport v Milano, Marseille in Barcelono. Draganić je menda orožje prodajal tudi v Sloveniji, pri tem pa naj bi mu bila pomagala brata Novica in Mladen Dimić.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta