Uboj in poskus uboja: Za zločin na dan žena enaka kazen kot prvič

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
18.03.2020 17:40

Tudi v ponovljenem sojenju je mariborsko sodišče Mediho Hromadžić, ki je vzela življenje dvojčici in napadla tudi mati, obsodilo na dvajset let zapora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tudi med zapuščanjem sodišča si je Mediha Hromadžić pred fotoobjektivi zakrivala obraz in glasno jokala.
Vesna Lovrec

V širši javnosti so verjetno redki tisti, ki ne bi pritrdili temu, da ravnanje Medihe Hromadžić, ki je pred dvema letoma v Mariboru najmanj 48-krat zabodla svojo sestro dvojčico Mershiho Hromadžić, ne more biti nič drugega kot umor. Tudi tožilka Tadeja Majcen jo je v obtožnici obremenila za umor na grozovit način in ji pripisala še poskus umora, saj je obtožena 12-krat zabodla tudi mamo Iznado Hromadžič, ki pa je hčerkin napad po zaslugi požrtvovalnega soseda preživela. Tako kot že v prvem sojenju je tožilka za Hromadžičevo prejšnji teden terjala izrek najvišje možne (enotne) kazni, 30 let zapora, vendar njenemu predlogu tudi spremenjeni senat, ki mu je v ponovljenem sojenju predsedovala sodnica Simona Murko, ni sledil. Veliki senat okrožnega sodišča je danes razsodil enako kot lani senat pod predsedovanjem sodnika Danila Obersnela, torej da je Hromadžićeva v stanju zožene zavesti, ko je bila njena sposobnost obvladati se bistveno zmanjšana, dvojčico ubila in ne umorila ter poskušala ubiti še mater. Za uboj ji je sodišče določilo kazen 14 let zapora, za poskus uboja sedem let in ji nato izreklo enotno kazen 20 let zapora.

Umor se je zgodil v blokovskem naselju na Pobrežju, kjer so storilka in žrtvi živele pod isto streho. 
Sašo Bizjak

"Zabadala jo je kot mitraljez"

Zločin se je zgodil predlani za dan žena, v blokovskem naselju na Pobrežju, kjer so storilka in njeni žrtvi živele pod isto streho. Obtožena je najprej z manjšim nožem napadla dvojčico, ko se je mati vmešala med sestri, pa je nož večkrat zarinila tudi v njo, ga nato odvrgla, stekla v kuhinjo po še večjega in nadaljevala. Ranjena sestra je pobegnila k sosedu Bojanu Emeršiču, ki stanuje nasproti. Reagiral je v hipu, vzel mobilno telefon in poklical reševalce in policijo. Medtem ko je podpiral okrvavljeno dvojčico, je dojel, da se v stanovanju še vedno nekaj dogaja. "Vrata so bila odprta. Pristopil sem in videl, da se hči in mati prerivata v kuhinji. Stene so bile krvave, mater mi je uspelo priklicati ven. Tudi ona je bila ranjena," nam je na dan umora razlagal Emeršič. Žrtvama je pomagal v pritličje bloka, kjer se je za Mersiho Hromadžić tragično izteklo. Zgrudila se je. Zagledal je reševalce in stopil do njih. Mater so pospremili ven, v tistem je v pritličje pritekla obtožena z nožem v rokah, zato si niti on niti reševalci niso več upali vstopiti. "Zabadala jo je kot mitraljez," je Emeršič na sodišču podoživljal krvavo dramo.
Mediha Hromadžić na sojenju ni zanikala, da je odgovorna za sestrino smrt, dejanje je obžalovala in priznala, da je z nožem ranila tudi mati, vendar je vztrajala, da nič od storjenega ni bil njen namen in da je bila k napadu izzvana. V postopku jo po uradni dolžnosti brani odvetnik Franci Šoštarič. Sodišče si je prizadeval prepričati, da gre obtoženi očitati kvečjemu uboj na mah (sestre dvojčice) in poskus uboja (matere), vendar sodišče ni sledilo niti tej razlagi. "Upoštevati je potrebno vztrajnost obtoženke, najprej je obračunala s sestro, nato napadla mamo in dejstvo je, da je kasneje še večkrak zabodla dvojčico v pritličju," je sodnica pojasnila, zakaj v tej tragični zgodbi ni mogoče govoriti o uboju na mah.

Zakaj ni kriva umora in poskusa umora

Da bi lahko zavzeli natančno stališče pri presoji, ali je Hromadžićeva 8. marca 2018 sestri vzela življenje na grozovit način in enako poskušala storiti tudi materi, so člani senata v procesu soočilo očividce dogajanja. "Dejstvo je, da glede dogajanja kritičnega dne, zlasti v kuhinji, ni mogel izpovedati nihče, ker tam priče niso bile prisotne," je sodnica spomnila v obrazložitvi sodbe in poudarila, da je senat pri odločanju upošteval standarde novejše sodne prakse. Sodišče ni presojalo zgolj tega, ali je obtožena z dejanjem žrtvama povzročila grozovite bolečine, trpljenje in strah, presojalo je tudi subjektivnie elemente kaznivega dejanja, ki so del notranjega sveta storilca. "Obstoj subjektivnih okoliščin se mora kazati ob brezčutnosti storilca, zajet mora biti torej storilčev naklep, da bi žrtev pri dejanju trpela," je razložila Murkova in dejala, da senat pri obtoženi tega ni ugotovil oziroma obstaja dvom glede tega, zato sodišče ni sledilo stališču tožilstva, da je Hromadžićeva kriva umora in poskusa umora. Tožilka Majcnova se bo zoper sodbo pritožila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta