Umor na Polzeli: Usodna je bila poškodba hrbtenjače

Gordana Possnig Gordana Possnig
11.09.2020 18:55

Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem medicinskih in psihiatričnih izvedencev nadaljevalo sojenje Andreju Vrščaju, ki ga obtožnica bremeni umora na zahrbten način.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Vrščaj krivdo za umor zanika, čeravno je na begu priznal, da je nekomu vzel življenje.
Gordana Possnig

Na celjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje zaradi zločina, ki ga je na prvo sobotno popoldne v februarju zagrešil 43-letni Polzeljan Andrej Vrščaj. Življenje je vzel 69-letnemu Vinku Pekliču, obtožen je umora na zahrbten način. Nesrečni Peklič je bil prijatelj njegove matere. Tistega dne ji je prišel pomagat sekati drva, Vrščaj pa se je sprl z njim, ga napadel in mu s sekiro prizadejal smrtne udarce.
Sodnomedicinska izvedenka dr. Simona Šramek Zatler je danes naštela pet udarcev s sekiro: dva v zatilje (pri tem je dobil poškodbe lobanje), tri v zadnji spodnji del vrata, ko je žrtev že ležala na tleh. Po njenem mnenju je bil usoden zadnji udarec, z njim mu je prizadejal desetcentimetrsko rano in mu presekal hrbtenjačo. Peklič je umrl v trenutku. Izvedenka je ocenila, da sta bila lahko obdolženec in žrtev v usodnih trenutkih bodisi obrnjena eden proti drugemu bodisi je bila žrtev ob prvih dveh udarcih s sekiro sklonjena. Poškodbe na prstih roke oškodovanca, ki jih je našla izvedenka, bi lahko bile posledice dejstva, da se je Peklič ob prvih udarcih skušal še refleksno ubraniti napadalca. Ob zadnjih treh udarcih pa je nemočen obležal na tleh.
Sodnomedicinski izvedenec Peter Kadič je sodišču opisal poškodbo roke obdolženčeve mame Neže Vrščaj. Po njegovem je oškodovanka padla vsaj dvakrat, prvič je dobila kompliciran zlom koželjnice in poškodbo nadlahtnice, pri drugem padcu pa si je poškodovala čelo. Oškodovanko je na kraju dogodka pregledal zdravnik, nato pa so ji roko oskrbeli v celjskem urgentnem centru. Nastanka njenih poškodb, gre za hujše poškodbe, je prav tako obtožen Polzeljan. Vrščajeva je hotela namreč zaščititi svojega prijatelja, a jo je sin odrinil, pri tem pa je padla po tleh.
​Mnenje komisije za izvedenska mnenja Medicinske fakultete v Ljubljani sta izdelala psihiater dr. Bojan Zalar in psihologinja dr. Blanka Kores Plesničar. Zalar je povedal, da gre pri obdolženem za mešano osebnostno motnjo in da je dejanje storil v stanju zmanjšane prištevnosti, ne pa bistveno zmanjšane prištevnosti. Je vase zaprt človek, ob tem pa hkrati impulzivna in konfliktna osebnost. Svojo odgovornost do ravnanj rad zmanjšuje. Ker je na intelektualno nižji ravni, vse okoli sebe gleda belo-črno, je ocenil izvedenec. Podobno je med zaslišanjem zatrdila psihologinja Kores Plesničarjeva.
Obdolženi Vrščaj, ki se je na policiji in v preiskavi branil z molkom, je na sodišču očitke zanikal. Pravi, da sta se s Pekličem prerivala in da se je le branil. Zagovor, ki ga je prebral, je bil precej zmeden, obdolženec pa je govoril o blodnjah.
Spomnimo. Po krvavem zločinu je Vrščaj sedel v avto in se odpeljal v Avstrijo, kjer je policistom sam povedal, kaj je storil v Sloveniji. Avstrijski varnostni organi so ga še istega večera na mejnem prehodu izročili slovenskim kolegom. Vrščaju, ki na sojenje prihaja iz celjskega pripora, nekaj časa pa je bil hospitaliziran tudi na forenzičnem oddelku mariborske psihiatrije, grozi do 30 let zapora.
Sojenje se nadaljuje 2. oktobra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta