Branko Mrkun, ki je bil marca letos obsojen na dve leti in štiri mesece zapora, ker je aprila lani ugrabil nekdanjo partnerico, zdaj že upokojeno direktorico enega od celjskih javnih zavodov, je od 5. julija na prostosti. Kot so nam sporočili s celjskega sodišča, je višje sodišče sodbo razveljavilo in vrnilo v novo sojenje na prvo stopnjo pred novo sodnico. Ob tem pa so že po sami seji višjih sodnikov zaradi razveljavitve sodbe Mrkunu odpravili pripor, ki je bil po odrejen zaradi ponovitvene nevarnosti.
In razlog razveljavitve: bistvena kršitev kazenskega postopka, obdolžencu je namreč sodila sodnica, ki mu ne bi smela. "Sodba je bila razveljavljena, ker je v času sojenja pri sodnici Lidii Kralj potekel triletni rok razporeditve, ki ga za razporeditev okrajnih sodnikov na okrožno sodišče predvideva Zakon o sodiščih. To je po stališču Višjega sodišča bistvena kršitev kazenskega postopka. Sodišče o drugih pritožbenih razlogih ni razsojalo," so zapisali v odgovoru na celjskem sodišču. Kdaj se bo ponovljeno sojenje pričelo, ni znano.
Branka Mrkuna obtožnica bremeni ugrabitve nekdanje partnerice, ugrabil jo je 20. aprila lani v večernih urah v Trnovljah pri Celju. Na sodišče je bila sicer vložena neposredna obtožnica. Mrkun je bil najprej obtožen nasilništva, zato se je zadeva sprva znašla na okrajnem sodišču. Sojenje se je tam že pričelo, po zaslišanju oškodovanke pa je tožilstvo obtožnico modificiralo in Mrkuna obtožilo ugrabitve. Ker gre za hujše dejanje, za katerega je mogoče izreči višjo kazen od treh let zapora (predpisana je kazen od enega do desetih let zapora), se je primer preselil na okrožno sodišče. Obtoženi je na sodišču vse, kar mu tožilstvo očita v obtožnici, zanikal. Povod za ugrabitev - Mrkun je oškodovanki grozil s pištolo srebrne barve in jo ustrahoval z ubojem - je bila pravnomočna sodba celjskega sodišča, po kateri je ostal brez nepremičnine v Lešju.
Lanskega 20. aprila je bilo že po deveti uri zvečer, ko je obdolženi nekdanjo partnerico pričakal v garaži pred njenim domom na Trnoveljski cesti v Celju in jo prisilil, da je sedla v njegovo vozilo. V nedokončanem poslovnem objektu v Lešju pri Škofji vasi jo je z lepilnim trakom privezal ob stol in ji grozil. Po treh urah groženj in mučenja, ko mu je zaradi strahu za življenje le obljubila, da bo podpisala dokumente za vrnitev nepremičnine, jo je odvezal in odpeljal nazaj domov. Še prej mu je morala obljubiti, da o dogodku ne bo obvestila policije. A jo je - dan po ugrabitvi. Ob tem je oškodovanka na sodišču izjavila, da se boji za svojo varnost in varnost svojih otrok, saj da bo skušal obdolženi svoje dejanje po prihodu iz zapora dokončati.
Koliko sodb bo še razveljavljenih?
Poročali smo že, da so v začetku poletja prerazporedili sodnike na celjskem sodišču. Tri celjske sodnice, ki so kot okrajne sodnice delale več kot tri leta na okrožnem sodišču, so se zaradi tega pritožile na upravno sodišče, ki je njihovi pritožbi ugodilo. Sodnice so razporedili nazaj na okrajno sodišče, na okrožno pa razporedili tri druge okrajne sodnice. Zaradi zgoraj navedenega se je na okrožnem sodišču vrsta obravnav morala znova začeti pred novimi sodniki, eden takšnih primerov je brutalni ropar Anže Jelen. Ob primeru Mrkun se postavlja vprašanje, koliko primerov sodb, ki so jih sodile omenjene sodnice, bo zaradi istega razloga še razveljavljenih in vrnjenih v novo sojenje. In seveda, če bo kdo zaradi teh napak na celjskem sodišču odgovarjal.