Vernica s tožbo nad škofa

Andrej Bedek, Vestnik
15.03.2020 17:37

Lidija Turk Klemenčič iz Murske Sobote se zaradi besed, ki jih je murskosoboški škof Peter Štumpf izrekel o njej, počuti razžaljeno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Škof Peter Štumpf ni hotel razžaliti Lidije Turk Klemenčič. Ob njej odvetnik Dean Bačič. 
Nataša Juhnov/Vestnik

Glede na vse, kar se dogaja, ne moremo zaključiti drugače, kot da je ženska neprištevna in da nima stika z realnostjo." Stavek, ki ga je murskosoboški škof Peter Štumpf izrekel 2. avgusta 2019 za Slovenske novice, ko so poročale o Lidiji Turk Klemenčič iz Murske Sobote, domnevni zalezovalki murskosoboškega župnika Gorana Kuharja, je Štumpfa sedem mesecev kasneje pripeljal na zatožno klop.

Ni imel namena užaliti

Pred dnevi je tako na okrožnem sodišču v Murski Soboti potekal predobravnavni narok proti murskosoboškemu škofu, ki ga kot zasebna tožnica toži Turk Klemenčičeva, ker je prepričana, da jo je razžalil z besedami, da je neprištevna. Peter Štumpf je na naroku zavrnil krivdo, ker ni imel nobenega namena užaliti Turk Klemenčičeve. V svoj bran je dejal, da je bil kot javna oseba in kot oseba, ki predstavlja škofijo in cerkev, dolžan sporočiti, kaj se zadnjih pet, šest let dogaja v župniji. "Izjava pomeni, da gospa ne more presojati ustreznosti svojih dejanj. Po cerkvenem pravu je namreč njeno dejanje kvalificirano kot interdikt, torej ukrep, za katerega je predvideno izobčenje iz Katoliške cerkve. Kot škofa me je to moralo zanimati. Vsak je lahko v določenem trenutku neprišteven, to pa je pomembno, ker v tem primeru izobčenja ne morem izreči," je razložil Štumpf.
Škofov zagovornik Ronnie Christopher Horvat pa je predlagal, naj sodišče kot priči zasliši župnika Kuharja in murskosoboškega kaplana Aljaža Bašo, ki bosta lahko pojasnila okoliščine domnevnega nadlegovanja, in naj obenem pregleda pisma, poslana v domnevnem dopisovanju med Klemenčičevo in Kuharjem. Horvat je prav tako predlagal, naj izvedenec psihiatrične stroke izdela oceno, ali je bila tožnica v času, ko je Štumpf izrekel te besede, prištevna ali morda neprištevna.

Plod domišljije ali ljubezensko razmerje?

Predlogu o izvedencu je ostro ugovarjal Dean Bačič, pooblaščenec Turk Klemenčičeve. Bačič se tudi ni strinjal, da bi zaslišali Kuharja in Bašo, saj je treba, kot je dejal, preprosto le ugotoviti, kaj je bilo izrečeno v članku. Sodnik Stanislav Jug, ki bo razsojal v zasebni tožbi, je naposled odločil, da bo na glavni obravnavi naprej zaslišal tožnico in Štumpfa in se šele nato odločil o Horvatovih dokaznih predlogih.
Zgodba o domnevnem zalezovanju murskosoboškega župnika Gorana Kuharja je izbruhnila julija lani, ko je Kuhar objavil obvestilo v Župnijskem listu Stolne župnije svetega Nikolaja. "Že nekaj časa po Murski Soboti krožijo različne govorice o meni, širi jih gospa iz naše župnije, ki me že nekaj časa zalezuje. V teh govoricah poročena gospa in babica zatrjuje, da ima z mano poseben odnos, da bo živela z menoj in da bom zaradi tega pustil duhovništvo. Poleg tega je sovražna do vsake ženske, s katero se pogovarjam, in jih potem ustrahuje. Zaradi teh dogodkov sporočam in zagotavljam: s to gospo nimam nobenih odnosov, zaradi te gospe nikoli ne bom zapustil duhovništva, še manj pa, da bi s to gospo živel. Vse njene govorice so laži, ki so plod pokvarjene in bolne domišljije. Prosim vas, da jim ne nasedate," je takrat zapisal Kuhar.
Lidija Turk Klemenčič pa je v izjavah za medije zavrnila župnikove trditve in izjavila, da naj bi bila z njim že najmanj tri leta in pol v ljubezenskem razmerju. To naj bi bila lahko potrdila tudi z ljubezenskimi pismi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta