Vozijo prehitro in s telefonom v roki

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
12.10.2020 06:30

Začne se teden dni dolga preventivna akcija, kjer bodo pod drobnogledom predvsem tovornjaki in avtobusi

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nadzor policistov je tokrat bolj usmerjen na tovornjake na naših cestah.
Policija

Danes se je začela preventivna akcija, katere cilj je večja varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov. Teden dni bo trajala akcija pod okriljem Agencije za varnost prometa in policije, usklajena pa je s policijami drugih evropskih držav in jo koordinira Evropsko združenje prometnih policij ROADPOL. Nadzor policistov bo usmerjen predvsem v preprečevanje in opozarjanje na najpogostejše kršitve, med katere sodijo tudi tehnična brezhibnost vozil, pravilnost pripetosti tovora, prekoračitve hitrosti ter neupoštevanje obveznih počitkov in odmorov. Utrujenost voznika je namreč pomemben dejavnik tveganja, po podatkih Evropske komisije iz leta 2018 celo v približno dvajset odstotkov nesreč, v katerih so udeležena tovorna vozila. Agencija za varnost prometa izpostavlja, da je pri tovornih vozilih in avtobusih še posebno pomembna ustrezna varnostna razdalja, saj je zavorna pot pri njih še daljša.

Med ugotovljenimi kršitvami pri voznikih tovornih vozil letos izstopata neprilagojena hitrost in uporaba mobilnega telefona, število kršitev pa se povečuje. Gre za pomembna dejavnika tveganja, ki lahko privedeta do nastanka prometne nesreče, česar se morajo vozniki zavedati, prilagoditi hitrost vožnje in se med vožnjo odreči uporabi mobilnega telefona. Od 29.912 kršitev, zabeleženih pri tovornjakarjih do konca septembra letos, jih je bila četrtina (7203) zaradi hitrosti, petina (5900) pa zaradi uporabe telefona. V treh četrtinah tega leta se je na naših cestah pripetilo 1592 prometnih nesreč z udeležbo tovornih vozil, kar je za 15 odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani. Vozniki tovornih vozil so bili povzročitelji v 1015 primerih prometnih nesreč, v teh nesrečah je umrlo pet ljudi. Med vozniki tovornih vozil sta bili dve smrtni žrtvi. Tuji državljani so povzročili dobro tretjino nesreč z udeležbo tovornjaka.

Vozniki avtobusov so bili letos udeleženi v 152 prometnih nesrečah, od tega so jih povzročili 42. V prometnih nesrečah, ki jih je povzročil voznik avtobusa, nihče ni umrl ali bil huje poškodovan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta