Vožnja za rešilcem je primitivna in nevarna

Vožnja po reševalnem pasu je izjemno nevarna. Intervencijsko vozilo se lahko hitro ustavi, voznik, ki se brezvestno vozi za njim, pa bo vanj trčil

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anže Albreht: "Kazen za vožnjo po reševalnem pasu je smešno nizkih 80 evrov."
Zavod reševalni pas

Gasilci, reševalci in policisti bodo ob pomoči Darsa in Agencije za varnost v prometu danes na počivališču Lom na primorski avtocesti v skupni akciji Reši življenje! znova opozarjali na pomembnost pravilnega razvrščanja voznikov ob zastojih pred prometnimi nesrečami. Pogovarjali smo se z Anžetom Albrehtom, tistim gasilcem, ki je na zdaj že legendarnem video posnetku pred šestimi leti v "polni bojni opremi" tekel pred gasilskim avtom, opozarjal voznike, naj se umaknejo, in tako delal pot za intervencijska vozila. Od takrat se je spremenilo ogromno, a še vedno se najdejo vozniki, ki bodisi ne naredijo reševalnega pasu bodisi po njem vozijo za rešilnim avtomobilom, kot je to nedavno počel brezvestni voznik audija.
Kakšen je vaš komentar o vozniku, ki je, da bi prehitel kolono, po reševalnem pasu vozil tik za rešilnim avtomobilom?
"Primitivno in nevarno! Vsi smo se zgražali ob posnetku tega početja. K sreči takih primitivcev ni veliko, se pa žal dogaja tudi to. Ko pa gasilci ali reševalci vozimo na nujni vožnji ob običajnem prometu po prehitevalnem pasu 160 kilometrov na uro, je žal čisto običajno, da za nami vozijo številni vozniki."
Kazni za tako početje niso visoke, kajne?
"Kazen za vožnjo po reševalnem pasu je smešno nizkih 80 evrov. Še bolj od tega, da gre za nemoralno početje, je pomembno to, da je taka vožnja izjemno nevarna. Intervencijsko vozilo se lahko hitro ustavi, voznik, ki se brezvestno vozi za njim, pa bo vanj trčil. In bomo imeli delo z njim, namesto da bi pomagali tistemu, h komur smo sicer namenjeni. Zanimivo je, da to običajno počnejo tujci, medtem ko se za vožnjo za nami po prehitevalnem pasu ob običajnem prometu odločajo kar vsi po vrsti."
To nekulturo bo treba nujno spremeniti. Kako? Tudi s takimi akcijami, kot bo današnja?
"Najprej je treba take voznike dosledno kaznovati! Ja, sicer pa je tako srečanje za nas sila pomembno tudi zato, da se na enem mestu srečamo uporabniki reševalnega pasu in tisti, ki odločajo o zakonskih in operativnih spremembah v cestnem prometu."
Pred leti ste bili hudo bitko za spremembo zakona, ki zdaj dovoljuje umik voznikov tudi na odstavni pas. Glede na izkušnje vaših kolegov bi dejal, da se je tudi kultura vzpostavitve reševalnega pasu močno izboljšala. Kje pa so še rezerve?
"Drži, kar ste povedali. Zelo je bolje. Pred kratkim sem opravil anketo med kar 900 vozniki reševalnih in gasilskih vozil. Večina se s tem strinja. Zakonodaja je zdaj dobra, le kazni za kršitelje bi bile lahko višje. Sicer pa bomo zdaj predlagali še celo vrsto ukrepov, recimo večjo prisotnost policije na avtocestah, sploh pa ob pojavu zastojev. Za 'čiščenje' reševalnega pasu bi lahko skrbeli tudi Darsovi delavci, ne nazadnje imajo tudi oni modro lučko na avtih. Več bi bilo lahko opozorilnih tabel, tudi na mejnih prehodih. Številni nadvozi so slabo izkoriščeni za tovrstna opozorila, na avtocestnih panojih bi lahko poskrbeli za animacijo, kako se razvrščati. Ta ideja se pravzaprav že uresničuje in vesel sem dobrega sodelovanja z Darsom na tem področju."
Gasilci seveda posredujete tudi ob prometnih nesrečah in ste nasploh veliko v prometu. Kje vi vidite največje težave na področju varnosti?
"Kot prvo, alkohola v povezavi s prometom sploh omenjati ne bi več smeli. Povezava alkohola in prometa je nedopustna! Nesreča, ki se je ta teden pripetila na primorski avtocesti zaradi močno pijane voznice, ni nesreča. Je trk. Glede ravnanja ob nesrečah bi pa voznikom res položil na srce, naj, ko stojijo v koloni, ne zapuščajo vozil. Ko se z vso hitrostjo pripeljem mimo z gasilskim tovornjakom, lahko hitro pride do hude tragedije. Sicer pa apeliram na strpnost in čim manj objestnosti v prometu."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta