Z virtualno vožnjo do manj nesreč

Tina Recek Tina Recek
09.11.2018 18:23

Robotek Geri vabi na sodoben prikaz zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti vinjenega voznika

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robotek Geri vabi k virtualni vožnji, ki ponuja prikaz zmanjšanja psihofizičnih sposobnosti voznikov pod vplivom alkohola.
Tina Ramujkić

Tik pred priljubljenim praznikom svetega Martina, ko marsikdo nazdravi mlademu vinu, so danes na tiskovni konferenci predstavili virtualno izkušnjo 0,0 FURA. Z njeno pomočjo posameznik na preprost način izkusi, kako se njegovo telo odziva, ko sede v opitem stanju za volan.
Mladi jo bodo lahko prvič preizkusili v okviru preventivne akcije Čista nula, čista vest! Zavoda Varna pot, ki poteka ta konec tedna na martinovanjih po Sloveniji. Nato bodo napravo preizkušali srednješolci po šolah in drugi.
Mladina naj ugotovi, da vožnja in alkohol ne sodita skupaj, zato jih bo virtualni robotek Geri vabil k virtualni vožnji. Ta traja tri minute. Virtualni voznik vožnjo prične v treznem stanju, nato pa se skozi čas stopnja njegove opitosti povečuje. Na cesti se med različnimi stopnjami opitosti srečuje z različnimi ovirami: vožnja v mraku, ovinki, nasproti vozeča vozila, kolesarji, pešci, živali na cesti … in tako preko virtualne izkušnje spoznava, kako alkohol vpliva na vid, motoriko, samodojemanje in podobno.
Predsednica uprave Zavarovalnice Generali Vanja Horvat je izpostavila, da je na cestah alkohol še vedno vse prevečkrat prisoten in eden od glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Zato so se odločili nekaj narediti za vse zavarovance, predvsem pa za mlade. "Naš vložek, trud in energija bodo poplačani, če bomo z omenjeno podporo in sporočili virtualne izkušnje preprečili eno samo prometno nesrečo, ki se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola, oziroma njeno žrtev." Kot je še dodala, nikoli ne gre samo za eno žrtev, ampak trpijo tudi svojci, sodelavci, prijatelji.
Predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba je poudaril, da je treba ljudi glede varnosti v prometu nagovarjati na različne načine, kajti le tako bomo lahko Slovenijo pripeljali med srednje varne evropske države, kjer ne bo tako visok odstotek med smrtnimi žrtvami in hudo poškodovanimi, kot je danes, ko je več kot 30 odstotkov najhujših prometnih nesreč povezanih z alkoholom. Poleg tega je omenil njihovo nedavno pobudo ministrstvu za infrastrukturo za večjo kriminalizacijo alkohola v prometu. Predlagajo spremembo zakonodaje, ki ureja varnost cestnega prometa, tako da se prisotnost alkohola pri vozniku opredeli kot primarni vzrok nastanka prometne nesreče. Sedanja ureditev, ko se alkohol obravnava kot sekundarni vzrok, namreč policijo in tožilstvo dela dokaj nemočno pri preganjanju pijanih povzročiteljev prometnih nesreč.
Da so v slovenski družbi potrebni "usmerjen napor, jasna sporočila, vztrajnosti pri izvajanju projektov ozaveščanja", je poudarila Dragana Trivundža Tomanić, vodja Sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu iz Javne agencije RS za varnost prometa.
Na slovenskih cestah je zaradi alkoholiziranih povzročiteljev do konca letošnjega septembra umrlo 13 ljudi, lani 32, leto poprej 41. "Verjetno bomo v prihajajočih mesecih vsak dan priča uživanju alkoholnih pijač. Marsikdo bo sedel v svoje vozilo in se pijan odpeljal domov. Tako dejanje je neodgovorno in nepošteno do vseh drugih, ki si želimo biti varni na cesti. Na policiji ocenjujemo, da je vsaka vožnja voznika, ki vozi pod vplivom alkohola, nesprejemljiva," je bil jasen Matjaž Leskovar z Generalne policijske uprave.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta