Za strel v glavo tožilstvo zahteva kazen 30 let zapora

Ljubljansko sodišče je sklenilo dokazni postopek zoper Mervana Šljivarja, obtoženega umora Nedžada Kličića. Sodbo mu bo sodnica izrekla jutri.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"S tem absolutno nimam nič," je Mervan Šljivar tudi v sklepni besedi zanikal vpletenost v umor.
Robert Balen

"Ta heroj tukaj je bil glavni organizator, drugi so mu le pomagali," je oče 14. septembra 2014 umorjenega Nedžada Kličića v petek na sodišču s prstom pokazal na obtoženega Mervana Šljivarja. "Kriminalec!" je dodal. Razburjena mama žrtve je bila pred sodnico Vesno Podjed sposobna zgolj zajokati, zato je z robčkom v rokah sedla nazaj v klop neposredno za moškega, obtoženega, da je v lokalu v bližini Cazina iz brezobzirnega maščevanja njenega sina iz neposredne bližine ustrelil v glavo. Šljivar je še enkrat zanikal kakršnokoli vpletenost v umor: "S tem absolutno nimam nič."

Posnetki z youtuba

Da bi dokazala, kakšen je bil umorjeni in da si je s svojimi dejanji nakopal številne sovražnike (ki so torej imeli motiv za napad nanj), je obramba še pred končnimi besedami obeh strani predlagala ogled dveh posnetkov s platforme Youtube. V njiju Kličić "nastopa" pod vzdevkom Krajiški Rambo, odet v vojaška oblačila in poslikan z bojnimi barvami, pa kaže, kako spreten je z različnimi pištolami in puškami. "Čeprav je nanj nor že od otroštva, pa pravi, da nobeden od teh kosov ni njegov," pripoveduje glas na enem od posnetkov in doda, da je bosanska policija po objavi posnetkov pred osmimi leti Kličića zaslišala, a ga izpustila. "Sumili so me eksplozij hiše, lokala, avtomobila, a so me po zaslišanju in opravljenem poligrafskem testiranju policisti izpustili. Nič nisem vedel o tem," Kličić sam razloži v enem od posnetkov in doda, da se ga je takrat prijel še vzdevek "Teror". Ko je delal kot redar, ga je nekdo enkrat že ustrelil v glavo, a je napad preživel. "Kakšno zvezo ima to s tem primerom?" je zanimalo mamo Kličića. "To je bilo že pred desetimi leti," je pristavila s solzami v očeh. "Očitno je imel sovražnike in se je spravljal v spore ter si tako nakopal številne zamere," je bolj sodišču kot njej razložila obramba.

Obramba predlaga oprostilno sodbo

"Ni dvoma, da je Mervan Šljivar iz brezobzirnega maščevanja umoril Nedžada Kličića," je v zaključni besedi zatrdila tožilka Dragica Abrahamsberg. To po njenem mnenju potrjujejo tudi priče v lokalu Gold v Ostrožcu pri Cazinu, kjer je Kličić umrl, kakor tudi izjave Šljivarjevih štirih "pomočnikov", ki so bili za svoje vloge v umoru v BiH že pravnomočno obsojeni. "Če bi se želel Šljivar s Kličićem v lokalu zgolj pogovoriti in ga malce oklofutati, ne bi bilo potrebe po maskirnih kapah in orožju, ki ga je razdelil med četverico tistega večera. Vse je načrtoval, zavedel se je tudi posledic, saj je takoj po dejanju pobegnil v Slovenijo," je povzela tožilka in sodišču predlagala izrek najvišje možne kazni, 30 let zapora.
Šljivar je ob pozornem spremljanju tožilkinih besed tu in tam odkimal z glavo v znak nestrinjanja z njenimi navedbami. Z njo se, kakopak, tudi ne strinja njegov zagovornik Blaž Kovačič Mlinar. Po njegovem izpovedi prič iz lokala niso enotne in skladne, saj nobena od njih sploh ni naštela pet napadalcev, obenem tudi nobeden od opisov ne ustreza fizionomiji njegove stranke. Po njegovem so si "pomočniki" (Haris Gredelj, Mehmed Rekić, Sabahudin Ikeljić in Dragan Pavlović) z izjavami, s katerimi so prst uprli v Šljivarja, zgolj krili hrbet in si tako pridobili nižje zaporne kazni. Opozoril je na pomanjkanje materialnih dokazov, torej sledi DNK in orožja, dokazov, da je Šljivar tisti večer sploh bil na kraju umora, pa tudi na pomanjkanje dokazov o namenu oziroma njegovem motivu. Tožilstvo pravi, da je Šljivar umorjenemu posodil nekaj tisoč evrov, ta pa da mu jih ni nameraval nikoli vrniti, zaradi česar naj bi ga bil ustrelil. Obramba priznava določena nesoglasja med dvojico, a naj bi jih bila do septembra 2014, ko je Kličić umrl, že zgladila in sta bila (spet) prijatelja. Zaradi razumnega dvoma o krivdi Šljivarjeva obramba tako zahteva oprostilno sodbo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta