Zastrupitev z ogljikovim monoksidom: Najpogostejša nenamerna smrtna zastrupitev

Razlog za povečano koncentracijo ogljikovega monoksida v Dobrni kriminalisti še preiskujejo. Na Bovškem se je četverica zastrupila v bivaku
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gasilska intervencija v Dobrni, kjer so zaradi povečane koncentracije ogljikovega monoksida morali reševati stanovalce
Bralec Večera

Dvanajst stanovalcev, ki bivajo v večstanovanjski hiši v središču Dobrne (gre za hišo, ki je v lasti razvpitega ter kriminalistom in sodiščem dobro znanega Jožeta Canka, v njej je bil pred leti nočni klub in tam so živela dekleta iz Ukrajine), je moralo v nedeljo pozno popoldne poiskati zdravniško pomoč zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Celjski gasilci in reševalci so malo pred 18. uro dobili klic na pomoč, priključili so se tudi prostovoljni gasilci iz Dobrne, domačini pa so v bližini hiše videli več reševalnih vozil in policistov. V celjsko in slovenjgraško bolnišnico ter v mariborski klinični center so odpeljali vseh 12 stanovalcev, večino so v domačo oskrbo spustili že po pregledu v bolnišnici še isti večer, drugi so odšli domov včeraj zjutraj. V stavbi, kot so nam povedali na celjski policiji, bivajo delavci iz Bosne in Hercegovine, ki delajo v velenjskem Gorenju, policisti pa v povezavi z bivanjem v omenjeni hiši in delovnimi dovoljenji niso zaznali nobenih kršitev.

Ni krivo ogrevanje

Prvi rezultati preiskave kažejo, da je prisotnost ogljikovega monoksida zaradi načina ogrevanja izključena. Celjski poklicni gasilci (na kraj dogodka so po besedah direktorja Janka Požežnika prišli z osmimi gasilci in tremi gasilskimi vozili) ob prihodu v stavbi niso zaznali povečane vrednosti ogljikovega monoksida. Prav tako niso našli vira ogrevanja niti plinske napeljave, ki bi lahko povzročila povečanje koncentracije ogljikovega monoksida. V stanovanjskem objektu se namreč ogrevajo z novejšo toplotno črpalko. Stanovalci, pri njih je zdravstveno osebje odkrilo le nekoliko povečano koncentracijo ogljikovega monoksida, so se preko dneva družili v manjšem neprezračenem prostoru, v njem pa tudi kadili. Natančen vzrok zastrupitve bo pokazala nadaljnja kriminalistična preiskava, saj kriminalisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil. Ko bo preiskava končana, bodo o dogodku napisali poročilo in ga posredovali na tamkajšnje okrožno državno tožilstvo.

To pa ni bila edina zastrupitev z ogljikovim monoksidom minuli konec tedna pri nas. V soboto so namreč novogoriški policisti imeli opravka z lažjo obliko zastrupitve štirih oseb z ogljikovim monoksidom na Bovškem. Zastrupili so se dva moška in dve ženski, prvo pomoč so jim v noči na soboto, malo po polnoči, prvi nudili zdravstveni delavci tolminskega zdravstvenega doma, nato pa so jih odpeljali na nadaljnje zdravljenje v splošno bolnišnico v Šempetru pri Gorici. Po nudeni pomoči so bili že v jutranjih urah odpuščeni iz bolnišnice. Policijska preiskava je pokazala, da so se ljudje z nevarnim ogljikovim monoksidom zastrupili v bivaku planinskega društva v Lepeni ob uporabi plinskega gorilnika. Na omenjenem gorilniku so talili sneg za vodo, kasneje pa je posledično prišlo do pomanjkanja kisika. Bovški policisti bodo zoper tri osebe uvedli hitri postopek z odločbo zaradi kršitve določil zakona o nalezljivih boleznih.

Tudi pozimi je treba zračiti

Ljudje ogljikovega monoksida ne moremo zaznati, to lahko naredi detektor.
Sašo Bizjak

Policija vsako leto med ogrevalno sezono obravnava nekaj primerov zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Do zastrupitve najpogosteje pride zaradi nepravilnega ravnanja z grelnimi telesi ali njihovega neustreznega vzdrževanja. Za preprečevanje nesreč s plinskimi gorilniki in drugimi grelnimi telesi sta zato pomembna njihovo dobro in redno vzdrževanje ter ustrezno zračenje prostorov, opozarja Benjamin Franca iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. "Pred pričetkom kurilne sezone je treba opraviti pregled kurilnih naprav in dimnikov, med kurjenjem je treba sproti čistiti in preverjati kurilne naprave," pravi Franca in dodaja, da morajo servis opraviti za to pooblaščene osebe. "Ker gre za plin, ki ga sami ne moremo zaznati, je treba imeti nameščene javljalnike prisotnosti nezaželenega plina," pravi kriminalist in dodaja, da je treba predvsem manjše zaprte prostore v zimskem času pogosteje zračiti. Na policiji poudarjajo, da je ogljikov monoksid izredno strupen plin, a ga človek ne zazna niti pri zelo visokih koncentracijah. Že zelo majhna količina ogljikovega oksida v zraku (0,4 vol %) je lahko smrtno nevarna. "Če pride do zastrupitve s ogljikovim monoksidom, je treba osebi, ki je bila zastrupljena, čim prej pomagati iz kontaminiranega prostora. Pri tem je treba poskrbeti za lastno varnost, tako da takoj odpremo vsa vrata in okna, naredimo prepih in s tem omogočimo dostop kisika v prostor, pri tem pa naredimo čim manj vdihov v kontaminiranem prostoru," svetujejo policisti.

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije je zastrupitev z ogljikovim monoksidom v Sloveniji najpogostejša nenamerna smrtna zastrupitev, zaradi katere umre okoli pet ljudi na leto (brez požarov), kar predstavlja 2,5 smrtne zastrupitve na milijon prebivalcev. Poleg tega v Sloveniji vsako leto zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom umrejo še trije ljudje v požaru, približno deset pa jih umre zaradi namerne zastrupitve oziroma samomora. Pomoč zaradi zastrupitve v bolnišnici letno išče več kot petdeset ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta