Dejan Gmajnić: "Potrebna je skrbna izbira gorilnih naprav"

Gordana Possnig Gordana Possnig
19.01.2021 07:00
Direktor podjetja Plamen skupina, d.o.o., iz Griž, ki se ukvarja z dimnikarskimi storitvami na območju savinjske regije, razlaga, da se je nevarnosti povečanja koncentracije ogljikovega monoksida mogoče izogniti s preprostimi ukrepi
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Skrbna izbira gorilnih naprav, njihovo redno servisiranje in vzdrževanje, čiščenje dimnikov in pregledovanje prezračevalnih sistemov ter redno prezračevanje ogrevanih prostorov so ukrepi, s katerimi se je mogoče izogniti zastrupitvi z ogljikovim monoksidom.
Sašo Bizjak

Kaj je največji problem ogljikovega monoksida, ki mu nekateri pravijo kar tihi ubijalec?

"Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki se sprošča pri nepopolnem gorenju drv, nafte, kurilnega olja, bencina in premoga. Prekomerna izpostavljenost ogljikovemu monoksidu zmanjša sposobnost organizma za absorbiranje kisika, kar vodi v resne in tudi usodne poškodbe tkiva. V stanovanjih se raven tega strupenega plina, ki je vzrok za številne nepotrebne smrti, običajno poveča zaradi nepravilnega delovanja, vzdrževanja ali vgradnje peči in gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode."

Dejan Gmajnić pravi, da imajo detektorje oglikovega monoksida nameščene tri četrtine njihovih strank.
Osebni arhiv

Kako lahko posameznik prepreči povečane koncentracije ogljikovega monoksida v prostoru?

"S preprostimi ukrepi in nekaj pazljivosti se lahko posameznik zaščiti sam. Pri pojavu suma na povišanje koncentracije ogljikovega monoksida v zraku je treba takoj izklopiti vse gorilne naprave in prezračiti stanovanje. Če katera od oseb kaže znake in simptome zastrupitve, je treba nemudoma poklicati oziroma obiskati zdravnika. Zdravniku mora posameznik povedati za svoj sum, ta pa bo s krvno preiskavo preveril, v kakšnih količinah je v krvi prisoten ogljikov monoksid."

Kako se lahko najbolje zaščitimo pred zastrupitvijo z ogljikovim monoksidom?

"Zastrupitvi z ogljikovim monoksidom se je najbolje izogniti z učinkovitimi preventivnimi ukrepi. Mednje zagotovo spadajo skrbna izbira gorilnih naprav (peči, štedilnika, grelnikov prostorov in vode), njihovo redno servisiranje in vzdrževanje, čiščenje dimnikov in pregledovanje prezračevalnih sistemov ter redno prezračevanje ogrevanih prostorov."

Od 1. januarja leta 2013 morajo biti v prostorih s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, nameščeni detektorji ogljikovega monoksida, ki s signalom opozorijo, da je zaznan zelo strupeni plin. Imajo ljudje detektorje nameščene?

"Glede na izkušnje pri svojem delu ima tri četrtine vseh stanovanjskih stavb, ki imajo kurilno napravo v objektu, vgrajen omenjeni senzor. Dimnikar mora namreč ob letnem obisku stranke to vnesti v zapisnik. Če senzorja nima, se posameznika najprej opozori, če ga pa ob ponovnem obisku še vedno nima, sledi prijava pristojnemu inšpektorju."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta