Združba na sojenje s prostosti

Gordana Possnig Gordana Possnig
18.11.2019 17:16

Na celjskem sodišču še tretjič v zadnjih letih odpravili pripore obdolžencem za preprodajo drog zaradi prepočasnega sodnega postopka

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na prostost naj bi odkorakal tudi Aljoša Pajsar.
Gordana Possnig

Celjski višji sodniki so, kot nam je potrdil tudi predsednik sodišča Branko Aubreht, zaradi nesorazmernosti dolžine pripora s čakanjem na začetek sojenja odpravili pripor članom mamilarske druščine, ki je s heroinom in kokainom od jeseni 2017 do konca maja lani oskrbovala odvisnike na Celjskem in v Mariboru. Na prostost so po letu in pol, odkar so jih aretirali 31. maja lani, in leto dni po vložitvi obtožnice odkorakali Agron Beriša, Aljoša Pajsar, Gorazd Bukvič in Damjan Vornšek. Hišni pripor so sodniki odpravili tudi Luki Benku. Na sojenje bodo iz pripora pripeljali le Luko Blažuna, pa še njega zato, ker je v priporu zaradi drugega primera, povezanega s preprodajo drog. V obtožnico sta bila zajeta še Agron Culjaj in Maja Kandorfer (slednja ni bila članica združbe). Dvojica je s tožilstvom že spomladi pred predobravnavnim narokom podpisala sporazum o priznanju krivde in bila medtem že pravnomočno obsojena. Culjaj je bil zaradi preprodaje mamil obsojen na dve leti in deset mesecev zapora, Kandorferjeva pa na pogojno kazen enega leta zapora s preizkusno dobo dveh let.
Celjsko okrožno sodišče je zoper obdolžence februarja in marca opravilo ločene predobravnavne naroke, ti so ob zanikanju krivde peterice obtožencev potekali dokaj hitro. Se je pa zapletlo pri Aljoši Pajsarju. Njegov odvetnik Blaž Bolcar je namreč vztrajal, da je bila hišna preiskava na njegovem domu, med katero so mu zasegli mamila (šlo je za 346 gramov heroina in dober kilogram kokaina), nezakonita, ker so drogo našli v stanovanju hiše, kjer je živela obdolženčeva sestra. To stanovanje je imelo namreč ločen vhod. Naprej je sodnica na prvi stopnji menila, da je bila odredba sodišča za hišno preiskavo zakonita, a so višji sodniki odločitev razveljavili in zadevo vrnili v novo odločanje. Tu pa se je znova zapletlo. Prišlo je do menjave sodnice, ker je bila sodnica Lidia Kralj kot okrajna sodnica več kot tri leta razporejena na okrožno sodišče. Spis je romal v roke sodnice mag. Mojce Turinek. Slednja je po dodatnem zaslišanju prič odločila, da dokaz o zaseženi drogi izloči, kasneje ji je prikimalo še višje sodišče. Okrožno sodišče je pravnomočno odločitev sprejelo v drugi polovici oktobra. Ob njihovi odločitvi pa je prišlo do še enega zapleta. Iz primera se je izločila še sama sodnica, in sicer zaradi seznanjenosti z dokazi. Primer tako roma v roke že tretjega sodnika, ki bo moral preštudirati obsežen kazenski spis.
Glede na to, da je do zadnje odločitve sodišča prišlo 17 mesecev po aretacijah, pa je višje sodišče nato po pritožbah zagovornikov sprejelo še odločitev o odpravi pripora za obdolžence. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta