Zvonovi argentinski posli: Družba Forš mladoletni pastorek Zvonu

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
06.12.2019 16:48

Na sojenju zaradi poslov z argentinskimi delnicami zaslišujejo priče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trojica obtoženih - na posnetku Simon Zdolšek (levo) in Andrej Mesarec - očitke tožilstva zavrača.
Sašo Bizjak

"Družba Forš sicer lastniško ni bila povezana s holdingom Zvonov, jo je pa Zvon v celoti obvladoval. Forš je bil tako pastorek Zvonovom, in to mladoleten," je slikovito na mariborskem okrožnem sodišču opisoval razmerje med dvema družbama Žarko Krajnik, nekdanji analitik in upravljavec naložb v Zvonu. Besedo mladoleten je uporabil, saj naj bi Zvonovi zagotavljali vsa sredstva za poslovanje te družbe, ki je bila namenjena za posebne projekte. Zato se mu zdi nenavadno, da je tožilstvo iz celotnega sistema potegnilo samo to podjetje in na njem gradi oškodovanje.

Slabitev po navodilih revizorjev

Krajnik je pred sodišče stopil kot priča v procesu zoper nekdanja člana uprave propadlega holdinga Zvon Ena Simona Zdolška in Matejo Vidnar Stiplošek ter nekdanjega uslužbenca mariborske nadškofije Andreja Mesarca. Specializirano državno tožilstvo jim očita zlorabo položaja pri poslih z argentinskimi delnicami. Tožilstvo je prepričano, da so kaznivo dejanje storili v sostorilstvu in poskrbeli, da so delnice argentinskih družb Sadowa in Elevadores, ki so jih skupaj z družbo PLS pred tem pridobili od družbe Klub Modri, prodali družbi Forš, ta pa jih je pozneje odpisala na vrednost nič. Delnice so bile že takrat po mnenju tožilstva brez vsakršne vrednosti, kar naj bi bila uprava Zvona vedela in jih je, da jih ne bi odpisala sama, prodala Foršu. S tem naj bi bili družbi Zvon Ena pridobili protipravno premoženjsko korist. Hkrati naj bi bili v isti višini oškodovali medtem propadlo družbo Forš, ki je v stečajnem postopku priglasila premoženjskopravni zahtevek v višini več kot tri milijone evrov.
Posel z argentinskimi delnicami, ki se je med Zvonom in mariborskim podjetjem Forš odvrtel konec leta 2008 oziroma v začetku leta 2009, je financirala državna NLB. Zvon naj bi bil takrat podjetju, ki je domovalo na sedežu nadškofijskega dvorca Betnava in je bilo v slamnati lasti Mesarca, prodal 25 odstotkov družb Sadowa in Elevadores s sedežem v Buenos Airesu. Propadli Zvon naj bi bil za družbo Forš konec leta 2008 banki dal tudi poroštveno izjavo, s katero je jamčil za vračilo obveznosti Forša. Slednji naj bi bil postal le začasni lastnik, saj je z Zvonom hkrati sklenil opcijsko pogodbo, po kateri bi ta v letu 2010 deleža odkupil nazaj. Načrt se je zaradi finančnih težav Zvona izjalovil, Foršu pa so ostali deleža argentinskih družb in milijonski dolgovi. Forš je sicer tedaj na papirju vodil Mesarec.
Pričanje Krajnika se je sicer pričelo že pred mesecem, a je bilo nato prekinjeno in se je nadaljevalo danes. Krajnik je na prejšnjem naroku dejal, da je bil Mesarec zgolj slamnati direktor, ki o poslih ni vedel ničesar, in da je le podpisoval dokumente. Da so se takrat v Zvonu Ena odločili premoženje argentinskih družb Sadowa in Elevadores prenesti na Forš in jih tam zaradi padca vrednosti delnic tudi slabiti, je po njegovem mnenju bilo zaradi zahtev računovodstva, sicer Zvon ne bi prejel pozitivnega mnenja revizorjev. Ob tem bi slabitev Zvonu po njegovem pobrala tudi ves dobiček.
Kot je še povedal, je tudi sam bil del delegacije holdinga, ki je v Argentini obiskala tako klavnico kot bližnjo luko, pozneje pa so pri računovodskih izkazih imeli težave zaradi pomanjkanja podatkov od vodstva argentinske klavnice Sadowa. Klavnico je pozneje udarila prepoved izvoza govejega mesa iz Argentine, ki jo je zaradi velikih cenovnih razlik med domačim in izvoznimi trgi izrekla tamkajšnja vlada, temu primerno pa so jim upadli prihodki.

Ješovnik: Pri poslih nisem sodeloval

Krajnik je še povedal, da sam za Forš ni delal nikoli, prav tako o teh poslih nikoli ni govoril z Mesarcem niti ne ve, kdo bi slednjemu dajal navodila. Na vprašanje tožilca, ali ve, kdo je pogodbe pripravljal, je odgovoril, da tega ne ve, lahko pa domneva, da je to bil član uprave Zvona Dva Ljubo Peče, ki je odvetnik. Tudi sicer je menil, da je bilo odločanje o poslih bolj na strani Zvona Dva. Pričal je še nekdanji prvi mož Zvona Dva Franc Ješovnik. Povedal je, da je sam sicer vedel za posle v Argentini, a da pri njih konkretno ni sodeloval. Sodišču ni znal povedati, kdaj natančno je v te posle vstopil Forš. O odnosih znotraj obeh holdingov pa je povedal, da je šlo za dve ločeni pravni osebi s samostojnima upravama, da pa so si občasno pomagali z zaposlenimi. S pravnimi zadevami se je kot strokovnjak ukvarjal Peče, je dodal. Tudi on je sodišču zatrdil, da so slabitev zahtevali revizorji. Čeprav naj bi bila njegova vloga pri argentinskih poslih po njegovi izpovedi minimalna, je vseeno bil v Argentini, kjer naj bi se ob ogledu za slovenske razmere zelo velike klavnice in pašnikov s kravami ter pristanišča prepričal, da je šlo za razmeroma veliko premoženje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta