"Bila sem v porodniški in v času uvajanja goste hrane sem začela pisati neke vrste spletni dnevnik, kamor sem zapisovala svoje recepte in ideje, kako na malo drugačen način uvajati hrano pri dojenčkih," se spominja začetkov danes enega najbolj obiskanih kulinaričnih blogov pri nas. Kasneje je receptom za malčke začela dodajati recepte za vso družino s poudarkom na slastni in zdravi hrani ter enostavni pripravi.
Sirniki s semeni
Recept: Mama kuha
Sestavine: 7 žlic moke, 1 jajce, 5 žlic skute, 1/2 žličke soli, 2 žlici mešanih semen (lanena, sončnična, bučna, sezamova ...), 180 ml mleka, olje
Priprava: Vse sestavine razen olja zmešamo v maso kot za palačinke. Opazili boste, da je bolj gosta, a taka mora biti. V teflonski ponvi za palačinke segrejemo dve žlici olja, in ko je zagreto, z žlico polagamo v ponev kupčke. Ogenj zmanjšamo na srednjo stopnjo in pečemo na vsaki strani okoli dve minuti. Sirniki bodo znotraj sirno mehki.
Brez kompliciranja v kuhinji
Mariborčanka, ki ne skriva ponosa, da ji je na družabnih omrežjih Instagram in Facebook v pičlih dveh letih uspelo prepričati kar 25.000 sledilcev oziroma ljubiteljev okusne kuhinje, odkrito prizna, da ceni kreativno kuhanje in improvizacijo. "Ne maram kompliciranja za štedilnikom in strogega sledenja receptom, ki so dolgi kot ponedeljek. To ni moj stil, kljub temu da obožujem kuhanje, kuhinja ni prostor, v katerem bi bila vsak dan ure in ure," pravi Starmanova. Strast do kuhanja, predvsem pa do dobre hrane, jo spremlja od otroštva. Njeni stari starši in tudi starši so veliko pozornosti posvečali pripravi okusnih jedi. Redko se je na krožnikih znašla hitro pripravljena hrana, kaj šele, da bi v hladilniku imeli kokakolo.
Doma pridelana hrana garancija za zdrav obrok
Kulinarična blogerka meni, da zdravo kuhinjo sestavlja uravnotežena prehrana. Kot pravi, se z možem Nikom vedno trudita pripraviti raznolike obroke. Na domači mizi ne smeta manjkati sadje in zelenjava. "Pri nas doma skoraj ni obroka brez sklede solate," pove blogerka. Večino živil kupi pri lokalnih pridelovalcih, kajti ta so, poudari, garancija za zdrav obrok. "Obisk tržnice ali bližnjega kmeta je za našo družino pravo doživetje," doda Starmanova. Opaža, da se je odnos Slovencev do lokalno pridelane hrane korenito spremenil, in to na bolje. "Tudi mladi posvečajo vse večjo pozornost zdravi, doma pridelani in uravnoteženi hrani. Zavedajo se, da je tudi prehrana zdrav način življenja, ne samo redno ukvarjanje s športom. Še vedno pa obstajajo ljudje, ki menijo, da je tovrsten način prehranjevanja postal prestiž, ki si ga ne more privoščiti vsak Slovenec. S tem bi se delno celo strinjala, saj je kilogram korenja pri trgovcih cenejši kot pri lokalnem kmetu. Res pa je, da je drugačna tudi kvaliteta," opozori sogovornica.
Za imunski sistem
Vita Starman pravi, da nas pandemija uči, kako pomembno je skrbeti za svoje telo, krepiti imunski sistem in zdravje. "Rešitev za to niso samo prehranski dodatki, kot marsikdo misli, da vzameš čudežno tabletko ali napitek in si zdrav," opozarja ljubiteljica kuhanja. Dejstvo je, pravi Starmanova, da prehrana neverjetno vpliva na človekovo psihofizično stanje: "Saj veste, kaj pravijo: imunski sistem je doma v črevesju." Zato je to, da imaš doma vrt, velika prednost, a je tudi pomembno, kje ta vrt stoji. Najboljše ga je imeti kje zunaj mesta in ne v neposredni bližini industrijskih obratov, sklene blogerka.
Imejte zdrav odnos do hrane
Po njenih besedah so meje zdrave kuhinje v glavah ljudi: "Zdrav način življenja in uravnotežena prehrana se lahko hitro sprevržeta v pretirano obsedeno razmišljanje o zaužitih kalorijah, analizi sestavin vsakega živila in v tem primeru zna to hitro preiti v ekstrem." Starmanova pravi, da vsi kdaj zaužijemo kaj, kar ni ravno zdravo, zlasti na druženjih. "Ljudje smo socialna bitja in hrana nas pogosto povezuje. Zato je dobro imeti do nje zdrav odnos, najti je treba ravnovesje, vedeti, kje je meja med zdravim načinom življenja in obsedenostjo. Seveda so pri tem izvzeti ljudje, ki morajo zaradi kakršnih koli zdravstvenih težav strogo slediti dieti," sklene mama, ki rada kuha.
Bovla s kvinojo
Recept: Mama kuha
Sestavine: 400 g tribarvne kvinoje, 1 pakiranje svežih rjavih šampinjonov, 1 pakiranje sveže mlade špinače, 4 stroki česna, 2 žlici sojine omake, sol, poper, svež timijan, 500 ml vode, olivno olje
Priprava: Kvinojo skuhamo po navodilih in odcedimo. V večji ponvi ali voku segrejemo tri žlice olivnega olja in na hitro popražimo sesekljan česen ter dodamo na večje kose narezane gobe. Pražimo na močnem ognju deset minut, ko šampinjoni lepo porjavijo, dodamo še špinačo. Dobro premešamo, začinimo s sojino omako in poprom ter dosolimo, če nam je okus preblag. V vok k zelenjavi dodamo kvinojo in premešamo. Pražimo še nekaj minut in potrosimo s svežim timijanom.
Namig: K bovli se odlično poda poširano jajce.