Beograjski FEST slavi 50. edicijo

Matic Majcen Matic Majcen
25.02.2022 06:00

Med 25. februarjem in 6. marcem bo potekala jubilejna edicija največjega filmskega festivala v Srbiji, znova tudi s slovensko udeležbo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uradni plakat 50. edicije beograjskega festivala FEST
Arhiv festivala

Beograjski FEST se je že takoj po svoji ustanovitvi leta 1971 prelevil v izjemno renomiran dogodek v takratni Jugoslaviji. Na prvi ediciji so v Domu sindikata (današnji dvorani Kombank) predvajali prelomne filme, kot so MASH (1970) Roberta Altmana, Odiseja v vesolju (1968) Stanleyja Kubricka, Goli v sedlu (1969) Dennisa Hopperja, festival pa so obiskali Agnès Varda, Liv Ullman, Andrzej Wajda in drugi. Iz projekta, ki je bil sprva zamišljen kot pregled aktualne svetovne filmske produkcije, je nemudoma nastal prvovrsten kulturni in družbeni dogodek, ki so ga v naslednjih letih obiskala takšna imena svetovnega filma kot Jack Nicholson, Sophia Loren, Kirk Douglas, Robert De Niro, Johnny Depp, Francis Ford Coppola, Pier Paolo Pasolini in mnogi drugi.

Ker festivala zaradi vojnih razmer v letih 1993 in 1994 ni bilo, FEST šele letos praznuje svojo 50. edicijo. Tokratni slogan festivala "Novi hrabri svet" je besedna igra na slogan prve edicije (Hrabri novi svet), oba se seveda seveda nanašata na klasični roman Aldousa Huxleyja Krasni novi svet in izražata svobodnjaški in družbeno angažiran nazor festivala. Beograjski FEST ni v vseh teh letih nikoli izgubil svoje odmevnosti, največja ovira pri izpeljavi zadnjih edicij pa je pravzaprav bila epidemija covida-19, ki je omejevala obisk splošnega občinstva, najodmevnejšim gostom pa preprečevala potovanje v srbsko prestolnico.

Že ob koncu lanskega leta so organizatorji tako naznanili, da bosta, če bo šlo vse po načrtu, glavna gosta jubilejne edicije ruski režiser Nikita Mikhalkov in ameriški režiser Oliver Stone, vendar prireditelji bržkone do zadnjega trenutka ne bodo vedeli, kateri izmed gostov se bo dejansko pojavil na prizorišču dogodka. Letošnji program bo sicer potekal v dvanajstih dvoranah po mestu, prikazali bodo skupno 88 celovečernih filmov na 421 projekcijah, razporejenih po osmih sekcijah. Festival bo odprl film Strahinja Banović (2021) režiserja Stefana Arsenijevića, ki je osvojil kristalni globus za najboljši film na lanskem festivalu v Karlovih Varih. Prevladovale bodo uspešnice minule festivalske sezone, kot so Vzporedni materi (2021) Pedra Almodovarja, Titan (2021) Julie Ducournau, Sladičeva pica (2021) Paula Thomasa Andersona, Kockar (2021) Paula Schraderja, Belfast (2021) Kennetha Branagha in Vorteks (2021) Gasparja Noéja. Nagradi za izjemen prispevek k filmski umetnosti bosta prejela režiser Emir Kusturica in igralec Predrag Miki Manojlović.

Na festivalu bo tudi letos zastopan slovenski film. V glavnem tekmovalnem programu bodo predstavili film Prasica, slabšalni izraz za žensko (2021) Tijane Zinajić, zunaj tekmovalnega programa pa Orkester (2021) Matevža Luzarja. Festival bo 6. marca ob podelitvi nagrad zaključil koncert Simfoničnega orkestra Radiotelevizije Srbija, ki bo preigraval slovito filmsko glasbo Johna Williamsa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta