V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) je ministrica za kulturo Asta Vrečko sinoči odprla razstavo Universum Plečnik: Od delavnice do mita/ Between Workshop and Myth. Razstava s pregledom izbranih arhitektovih pristopov, ki jih danes razumemo kot možno izbiro za oblikovanje bolj trajnostnih in humanih mest, ter raziskovanjem kompleksnega odnosa med učiteljem in študenti reflektira Plečnikovo bogato zapuščino in odstira v javnosti doslej manj izpostavljene teme kulture urbanega prostora.
Plečnikovo delo je bilo po njegovi smrti odrinjeno ob rob zanimanja stroke in družbe, zadnjega pol stoletja pa je njegov opus stalnica slovenskega in mednarodnega preučevanja, vedno bolj postaja tudi kulturna in turistična ikona. "Slovensko prestolnico, ki jo je Plečnik izgrajeval postopoma in z omejenimi sredstvi ter v njej interpretiral ostanke preteklosti in jih spajal v nove celote, danes beremo kot možnost drugačnega, bolj trajnostnega in humanega mesta. Plečnikova dediščina skupnostnih in javnih prostorov se skozi arhivske načrte, makete, skice in fotografije razkriva kot kompleksna in celostna vizija povezanega sveta. V razdrobljenem in privatiziranem svetu 21. stoletja zato bolj kot kdaj prej potrebujemo učenje iz dela Jožeta Plečnika in njegovih sodelavcev, pa tudi kritično predelavo mitov o njegovi osebnosti in odnosa do njegove dediščine," menijo v MAO.
Razstavo so postavili kustosi dr. Miloš Kosec, Natalija Lapajne, Tomaž Štoka in dr. Bogo Zupančič. Odprta bo do 21. maja 2023.