Pregled sedanjega in hipotetičnega prihodnjega delovanja gledaliških hiš nadaljujemo s Prešernovim gledališčem Kranj (PGK) in Mestnim gledališčem ljubljanskim (MGL).
"V Prešernovem gledališču smo bili ob izbruhu pandemije koronavirusa soočeni z veliko izgubo za naše gledališče s smrtjo našega igralca Petra Musevskega in tako je soočenje z virusom prišlo tako zame kot za vse v gledališču z zamikom," pravi vodja umetniškega oddelka gledališča in dramaturginja Marinka Poštrak. "Zato ta hip ne občutimo samo posledic blokade dela zaradi virusa, ampak se zavedamo, da bo tudi izguba našega ljubega igralca še kako zelo zaznamovala proces dela in ponovitve uprizoritev v našem gledališču tudi v prihodnje. Ukrepi zaradi koronavirusa so tik pred generalko ustavili študij Škofjeloškega pasijona v režiji Jerneja Lorencija, s katerim smo nameravali slavnostno otvoriti 50. Teden slovenske drame, odpovedati smo morali tudi načrtovano dramsko delavnico pod vodstvom dramatičarke Tene Štivičić, simpozij o Šeligovi dramatiki in seveda odprtje razstave ob 50. obletnici Tedna slovenske drame v Gorenjskem muzeju, to bo zdaj morda v začetku junija."
Po kakšnem ključu so izbrali predstave, ki jih ponujajo na spletu? "Odločili smo se za tiste naše predstave, ki so pomembno zaznamovale naše gledališče, seveda pa smo pri tem upoštevali tudi kvaliteto posnetkov (žal nekatere zelo pomembne niso bile posnete tako kvalitetno, da bi bil ogled vsaj približno adekvaten ogledu predstave, in jih zato nismo objavili)."
V znamenju mladih avtorjev in režiserjev
Kako lahko v teh pogojih načrtujejo prihodnost? "Projekt z gostujočim režiserjem iz Bolgarije smo nadomestili s projektom Monologi s kavča na pobudo dramatičarke in Grumove nagrajenke Simone Hamer), saj lahko na ta način ponudimo priložnost tako slovenskim dramatikom kot našim igralcem, ki so željni dela, prav tako smo zamenjali naš drugi načrtovani projekt in se odločili, da uprizorimo besedilo Naše skladišče letošnje Grumove nagrajenke Tjaše Mislej v režiji Mateje Kokolj.
Kombinacije je določil žreb
Projekt Prešernovega gledališča Monologi s kavča bo premierni omnibus osmih kratkih monologov, ki jih je napisalo osem priznanih slovenskih dramatikov za osem igralcev Prešernovega gledališča. Ti bodo monologe pod režijskim vodstvom Maše Pelko in Luke Marcena interpretirali in posneli z domačega kavča.
Pobudnica projekta je bila Simona Hamer, pri pisanju monologov pa so se ji pridružili Rok Vilčnik - rokgre, Nejc Gazvoda, Kim Komljanec, Simona Semenič, Varja Hrvatin, Tjaša Mislej in Peter Rezman. Monologe bodo uprizorili Vesna Jevnikar, Miha Rodman, Blaž Setnikar, Vesna Slapar, Aljoša Ternovšek, Vesna Pernarčič, Borut Veselko in Darja Reichman. Kdo od dramatikov piše za koga, pa je določil žreb.
Ponudili bodo dva monologa na teden, prvega že danes.
Igralci se pogovarjajo s starostniki
Simona Belle, vodja službe za odnose z javnostjo in trženje v MGL, je zapisala: "Dvanajstega marca, tik pred premiero drame Koščki svetlobe v režiji Barbare Zemljič, tik pred razprodanim koncertom MGL v Kinu Šiška, tik pred tednom razprodanih izven predstav (Kar vem, da je res, Addamsovi, Vse o ženskah …), ko je bilo gledališče na višku svojega delovanja, so se vsa gledališča zaprla, tudi naše. V našem gledališču smo se med prvimi odločili za možnosti spletnega ogleda predstav. Število ogledov posnetkov predstav, ki smo jih do zdaj naložili na youtube kanal MGL, je preseglo naša pričakovanja. Prav tako druge aktivnosti na omrežjih. Odzivi so pozitivni, pišejo nam zadovoljni in hvaležni gledalci in veseli smo, da lahko vsaj na tak način pripomoremo k ohranjanju 'normalnosti' v teh časih.
Nekaj mladih svobodnjakov so celo dodali
Kakšen pa je scenarij za bližnjo prihodnost? "MGL bo mnoge odpovedane in vnaprej razprodane predstave porazdelil tekom naslednje sezone. Seveda v kontekstu novih, varnosti prilagojenih sedežih redov. Ti bodo seveda močno zmanjšali kapacitete dvoran. Glede na res veliko število stalnih gledalcev bo za MGL to pomenilo velik logistični napor in dodatno zvišanje že tako rekordnih delovnih statistik kolektiva. Namesto odpadlih premier ob koncu sezone pa bomo imetnikom že kupljenih vstopnic in abonentom ponudili bone z veljavnostjo treh sezon.
V MGL se dokaj uspešno trudimo, da nihče od zunanjih sodelavcev ne bi bil oškodovan, nekaj mladih svobodnjakov smo v prilagojeni program sezone 2020/21 celo dodali. Seveda pa bi se vsi ti načrti in za samozaposlene umetnike dokaj ugodne rešitve podrli v primeru krčenja dotacij, ki nam jih je z letno odločbo zagotovilo pristojno ministrstvo." (pv)