Dediščinski digitalni inkubator

sta, kr
20.05.2022 15:23

Zaživela je spletna platforma Duri.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Idrijske hiše/Platforma Duri  
Nejc Menard

Društvo Idrija 2020, Zavod Dobra pot in Kulturno izobraževalno društvo Kibla so lani s projektom Dediščinski digitalni inkubator uspešno kandidirali na razpisu ministrstva za javno upravo. Projekt, ki je namenjen zbliževanju sektorja kulturne dediščine in v sodobnem času nujne digitalizacije, so začeli izvajati letos.

V sklopu projekta so razvili celovit program, ki na izzive dediščine odgovarja z nizom zanimivih dogodkov in izobraževanj, vse skupaj pa so nadgradili z vzpostavitvijo spletne platforme Duri. Ta je namenjena podpori, informiranju in povezovanju vseh, ki že delujejo ali pa bi si želeli delovati na področju kulturne dediščine.

V prihajajočem letu in pol bo projekt postal ena vidnejših aktivnosti vseh konzorcijskih partnerjev, ki bodo na osi med Brkini, Idrijo in Mariborom utrjevali zavest o pomembnosti ohranjanja in razvoja slovenske kulturne dediščine.

Kot je na predstavitvi v Kibli povedal Matevž Štravs iz Društva Idrija 2020, je spletna platforma Duri eden od rezultatov projekta, ki pomeni vstop v svet kulturne dediščine. Njen namen je ponuditi vsebine o dokumentiranju, ohranjanju in razvoju dediščine za ljudi, ki niso strokovno podkovani na tem področju, a jih tematike zanimajo. Platforma med drugim poleg osnovnih informacij trenutno ponuja tudi tri brezplačne spletne tečaje, in sicer na temo digitalnega raziskovanja in dokumentiranja kulturne dediščine, digitalizacije kulturne dediščine ter prenove starih hiš.

Ob omenjenih že razvijajo tri dodatne tečaje s področja ustvarjanja predstavitev kulturne dediščine, osnove o tem, kaj kulturna dediščina sploh je, in vključevanje javnosti v kulturno dediščino. Vsi tečaji so posneti v obliki video posnetkov, vsak od njih vsebuje tudi kratek kviz in nekaj dodatnih vsebin.

Rezultat projekta je po besedah Nave Gvardjan iz Zavoda Dobra pot tudi aplikacija Zapisi spomina, ki je tudi del že omenjene platforme Duri, od nedavnega pa jo je mogoče dobiti tudi v Googlovi trgovini Play. Namenjena je ohranjanju spominov starejših na življenje v prejšnjih obdobjih in že zdaj je tam shranjenih šest tovrstnih vsebin, s čimer premoščajo vrzel med preteklostjo in digitalno sedanjostjo.

Kot je še povedala, načrtujejo tudi številne promocijske dogodke v 30 slovenskih občinah, nekatere preko delavnic in predstavitvenih stojnic za širšo javnost, nekaj pa bo jeseni tudi takih za srednješolsko mladino. Z njimi želijo javnosti predstaviti vzpostavljene platforme.

Predstavnik Kible Žiga Pavlovič pa je pojasnil, da so se pri njih v zadnjih dveh letih veliko ukvarjali s področjem digitalizacije predmetov, jeseni pa kot nadgradnjo spletnih izobraževanj pripravljajo specialistične in praktične delavnice v živo za skupine, predvsem iz organizacij, ki se že ukvarjajo s področjem ohranjanja kulturne dediščine. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta