V Slovenski kinoteki se je v četrtek zvečer s projekcijo Fellinijevega prvega filma Beli šejk začela filmska retrospektiva Federico Fellini 100!, s katero bi morali že lani obeležiti stoto obletnico njegovega rojstva. Retrospektiva bo obsegala med drugim vseh 20 režiserjevih celovečercev, tri celovečerne omnibuse, h katerim je Fellini prispeval svoje epizode, in štiri dokumentarne filme o Felliniju, ki jih je posnel nemško-ameriški avtor Gideon Bachmann.
V spremljevalnem programu bodo prikazali dokumentarni film Fellinikon (1969) Gideona Bachmanna, ki beleži priprave in snemanje nekaterih prizorov Fellinijevega Satirikona - v studiu in na lokacijah. Vsebuje tudi odlomke pogovorov z režiserjem, v katerih Fellini razkriva ozadje ustvarjanja in produkcije filma, navajajo pri Slovenski kinoteki. Projekcijo bo v petek, 11. junija, s predavanjem uvedel Riccardo Costantini, urednik programa pordenonskega kulturnega centra in kinematografa Cinemazero. V Dvorani Silvana Furlana je na ogled razstava Federico Fellini na slovenskih filmskih platnih, na njej so razstavljeni plakati različnih jugoslovanskih distribucijskih podjetij, ki so napovedovali Fellinijeve filme, predvajane v slovenskih oziroma jugoslovanskih kinematografih.
Do 14. junija pa je na plakatnih mestih Evroplakata vzdolž Slovenske ceste razstava Plakati za Fellinija, razstavljeni so plakati 23 avtorjev z vsega sveta, vsak s svojo interpretacijo Fellinija. Ti so le del mednarodnega projekta, na katerem je sodelovalo 112 svetovno priznanih oblikovalcev. Ideja akcije je, da plakati potujejo po vsem svetu in se poklonijo velikemu režiserju s pomočjo različnih institucij. Slovenska kinoteka je prva institucija, ki je svetovno razstavo postavila v fizični obliki in ne na spletu.
V preddverju Slovenske kinoteke stoji tudi projekt magistrskih študentov grafičnega oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO). Ti so ustvarjali projekt Fellini 100, ki je vključeval oblikovanje filmskega plakata in filmske knjižice z navezavo na izbrane Fellinijeve filme.
Felliniju bo posvečena tudi junijska edicija kinotečne rubrike Kino Ekran, ki jo sodelavci revije pripravljajo v sodelovanju s Slovensko kinoteko. V sklopu Kino Ekrana bodo prikazali Fellinijevo klasiko Giulietta in duhovi (1965). Projekcijo bosta v četrtek, 24. junija, s pogovorom o filmu in Fellinijevih ženskah pospremili Anja Banko in Majda Širca. Pri Slovenski kinoteki bo v zbirki Kinotečni zvezki predvidoma v začetku leta 2022 izšla tudi knjiga avtorja Andreja Gustinčiča z izčrpno obravnavo Fellinijevega ustvarjalnega opusa.
Federico Fellini (1920-1993) velja za enega najvplivnejših filmskih režiserjev 20. stoletja, režiserja z divjo fantazijo, ki se je napajala iz podrobnega opazovanja življenja, iz arheološkega raziskovanja otroštva in preprostih stvari, ki jih je Fellini predelal v mitske zgodbe. Retrospektiva je nastala v sodelovanju s CSC - Cineteca Nazionale in je del niza mednarodnih dogodkov Fellini 100!, ki jih ob stoti obletnici promovira italijansko ministrstvo za kulturo.