Še danes in jutri do polnoči bo mogoče videti izbor filmov prvega slovenskega feminističnega filmskega festivala FeFi, ki ga programsko podpisuje ekipa Društva za razvoj filmske kulture Maribor. Po prvi ediciji ocenjujejo, da so zadovoljni z odzivom in debatami ob predvajanih filmih, zato napovedujejo že drugo. Slovenija je ena redkih držav, ki tovrstnega festivala doslej še ni imela, in kot pravi članica organizacijske ekipe in predavateljica sociologije spolov na Humboldtovi univerzi v Berlinu dr. Nataša Pivec, je torej skrajni čas, da smo ga dobili.
"Feministični filmski festivali so stalnica drugod po svetu, v Berlinu na primer imamo Berlin feminist film week vsako leto okrog osmega marca. Filmarke in filmske navdušenke si zaslužijo, da so vidne, prepoznane in cenjene. Odziv je bil zelo dober, tudi publika ga je hitro in dobro sprejela. Že ime festivala pove, da želimo v festivalski prostor umestiti feministični pogled - na primer tematiziranje situacij s feministične perspektive, spolno nasilje, vlogo ženske v patriarhalni družbi, opcije upora - in pa promocijo filmark, ki delujejo pod tem okriljem. Očitno je, da je publika lačna novih glasov in drugačnih pogledov, saj so bile kritike pozitivne," navede Nataša Pivec in opozori tudi na spolno neuravnoteženost v filmski industriji.
Po podatkih je v Sloveniji ženska režirala vsak dvanajsti z javnimi sredstvi podprti celovečerni film in le vsak šesti kratki film. Na filmske akademije in šole po svetu je vpisanih skoraj enako število študentk kot študentov, bistveno manj diplomiranih režiserk pa dobi priložnost za delo v filmski industriji. Na petih največjih filmskih festivalih se je v zadnjih treh letih za glavne nagrade potegovalo le 25 odstotkov filmov režiserk in le osem odstotkov filmov režiserk, ki niso bele polti.
Članica organizacijske ekipe, komunikologinja in gledališka pedagoginja Jana Burger pravi, da so veliko govorili o vlogi žensk in nasilju v času pandemije. "Ženske imajo veliko skrbi, ob službi v tem času delujejo tudi kot bolniške sestre, učiteljice in tako naprej. Ženske vloge so v vseh sektorjih, ki podpirajo družbo, in to velja izpostaviti. Pa tudi nasilje, ki smo mu priča v privatnih prostorih in družinah. Do tega nismo odgovorni le individualno, ni le odgovornost žensk, da poiščejo rešitev, ampak je odgovornost celotne družbe, da to opazimo, se o tem pogovarjamo in se zavzemamo, da je nasilje nedopustno v kateremkoli prostoru," pravi.
Član organizacijskega odbora, publicist in kritik Žiga Brdnik ob tem izpostavi še filmskokritiški vidik. Filme, ki jih režirajo moški in v njih tematizirajo denimo moško jezo, premoč, se tudi v kritiškem diskurzu resneje obravnava kot tiste, ki jih režirajo ženske. "Te ne dobivajo toliko distribucije niti produkcijskih sredstev. Zato smo se odločili, da bomo prostor dali filmarkam," sklene Brdnik.
Vsebine festivala FeFi so brezplačne, zato lahko organizacijo festivala podprete s prostovoljnimi prispevki, pravijo v društvu, za kar bodo skupaj s filmarkami zelo hvaležni.