Kot so sporočili organizatorji, bo festivalski program tokrat v znamenju slogana Ne odidi krotko/Do not go gentle, povzetem po znameniti pesmi Dylana Thomasa, v tem slogu pa bo raziskoval različne oblike in perspektive upora. Tako kot prejšnje edicije bosta festival tudi tokrat v veliki meri zaznamovala mednarodni tekmovalni program FeKK BAL, ki bo prikazal vrhunce sodobne kratkometražne produkcije iz držav balkanskega polotoka, in domač tekmovalni program FeKK SLO, za katerega so letos prejeli 138 prijav.
V ospredju kratki filmi Chantal Akerman
Letos bo v programu na ogled nabor kratkih filmov ene od najpomembnejših režiserk v filmski zgodovini, Chantal Akerman, ki je tekom svoje kariere postala simbol filmskega feminizma. Posnela je več kot 40 kratkih, igranih in dokumentarnih filmov, ki so pogosto umeščeni v domače prostore in rutine, simbolično povezane z ženskami in podčrtane s politično noto.
Avtorica v fokusu sekcije Instant kult je v Teheranu rojena Tara Najd Ahmadi, raziskovalka, umetnica in režiserka dokumentarnih filmov. Njene filme, ki jih lahko povzame geslo »Osebno je politično«, tvorijo intimne izkušnje avtorice kot ženske, umetnice, aktivistke, izseljenke in priseljenke.
Prikazali bodo več kot 150 kratkih filmov iz več kot 30 držav
V goste tokrat prihaja tudi Borjana Gaković, strokovnjakinja za film in medije, kuratorka, predavateljica in avtorica besedil o filmu in filmski kulturi, ki je kurirala sekcijo z naslovom Podnebne (s)eksploracije pa predstavlja izbor zgodnjih queer feminističnih eksperimentalnih filmov iz (Zahodne) Nemčije, Avstrije in Švice od 60ih do 90ih let 20. stoletja.
FeKK bo obiskal tudi največji litvanski festival kratkega filma Vilnius Inernational Short Film Festival, ki ga bo predstavljal litvanski režiser in scenarist Andrius Blaževičius.
Ponovno bo v gosteh tudi mentor in gost PROFeKK-a Christian Gamst Miller-Harris, ki je avtor scenarija kratkometražca Helium, ki je leta 2014 prejel oskarja za najboljši kratki film.
Bogato spremljevalno dogajanje
Poleg sekcije Klasiki ob svečani slovesnosti ob otvoritvi in izborom kratkometražnih Ljubljencev evropskega občinstva (European Short Film Audience Awards) bo festival postregel tudi s programom Iz arhiva: Ljubezen je orožje, ki so ga pripravili v sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom in s pestrim naborom številnih drugih skrbno kuriranih programov in pogovorov s prisotnimi filmskimi gosti. Tudi letos bo festival zaokrožil program za najmlajše in družine FeKKids.
Pomembno plat festivalskega dogajanja bo tudi letos predstavljal obsežen strokovni program PROFeKK, ki bo prinesel predavanja, okrogle mize in delavnice v Hostlu Celica.
Spremljevalni program prinaša tudi samostojno razstavo Podmladek: If I Can’t Dance, I Don’t Want to Be a Part of Your Revolution, v prostorih Projektne sobe SCCA-Ljubljana, Zavoda za sodobno umetnost. Otvoritev bo v torek, 15. avgusta ob 19. uri.
Nekateri programi bodo v času festivala brezplačno dostopni v Bazi slovenskih filmov, so še sporočili organizatorji. FeKK bo potekal v letnem kinu Slovenske kinoteke na Muzejski ploščadi Metelkova, v dvorani Slovenske kinoteke, v Kinodvoru, v Hostlu Celica in na drugih lokacijah po mestu.