Please Baby Please je otvoritveni film festivala.
Ta hip v filmskem svetu potekata dva odmevna filmska festivala, ki tradicionalno odpirata koledarsko leto. V ZDA je že nekaj dni v polnem teku festival v Sundanceu, nam nekoliko bližje pa se prav danes začenja filmski festival v Rotterdamu. Obe fizični lokaciji v imenu dogodka sta letos omenjeni zgolj simbolično, saj sta se zaradi epidemije covida-19 oba festivala v celoti preselila na splet. To na prvi pogled res izgleda kot dobra novica za slovenske cinefile, ki bi se lahko tako obeh festivalov "udeležili" brez fizične prisotnosti. Vendar pa tu v ospredje stopijo kompleksne distribucijske pravice, zaradi katerih je večina filmov na ogled samo občinstvu v ZDA oziroma na Nizozemskem.
Rotterdamski festival že od nekdaj velik poudarek daje filmom mladih avtorjev na začetku karier
Organizatorji festivala v Rotterdamu pa so vendarle želeli vsaj del programa popolnoma odpreti gledalcem drugod po svetu in so omogočili brezplačen dostop do serije pogovorov s filmskimi ustvarjalci, kjer velja denimo izpostaviti "masterclass" s francoskim režiserjem in igralcem Mathieujem Amalricom (nedelja, ob 16. uri). Festival bo sicer nocoj odprla svetovna premiera filma Please Baby Please ameriške režiserke Amande Kramer. Gre za zgodbo o mladem boemskem paru v New Yorku, ki je neki večer priča umoru, kar ju popelje v nerazložljivo privlačen svet tolp v usnjenih jaknah. Kramerjeva je kljub drznemu pristopu, ki spominja na filme Johna Watersa, uspela zbrati zvenečo igralsko zasedbo, saj v njem med drugim nastopajo Demi Moore, Andrea Riseborough in Karl Glusman. Festival otvoritveno projekcijo letos dopolnjuje tudi z retrospektivo filmov režiserke otvoritvenega celovečerca. Kramerjeva se bo spletnim gledalcem prav tako predstavila v pogovoru, ki se bo z brezplačnim dostopom preko spleta odvil v soboto ob 16. uri.
Rotterdamski festival sicer že od nekdaj velik poudarek daje filmom mladih avtorjev na začetku karier in letošnja edicija ne bo nikakršna izjema. Izmed treh nagrad, ki jih bodo predali nagrajencem, bo najpomembnejša podeljena v osrednji tekmovalni sekciji Tiger. To so ustanovili leta 1995 z namenom iskanja vzhajajočih avtorskih imen svetovnega filma. Žirija bo prejemnika prestižnega kipca in 40.000 evrov letos iskala med 14 filmi s celega sveta. Tekmovalni izbor dopolnjuje še mini sekcija Svetla prihodnost, v kateri bodo letos predstavili štiri prvence, ki zastopajo "prebojno plat sodobnega filmskega ustvarjanja".
Poleg te najvidnejše sekcije bodo na festivalu predvajali tudi vrsto drugih bolj ali manj odmevnih filmov. V sekciji RTM so tako zastopani lokalni filmarji iz Rotterdama, v sekciji Zatočišče pa festival daje prostor uveljavljenim filmarjem, kakršni so letos Mathieu Amalric in Takashi Miike. V programu Reflektor organizatorji po drugi strani podobno kot pri nas Liffe predstavljajo odmevnejše filme s preteklih festivalov. Festival se bo s spletnim prenosom zaključne prireditve in projekcije tajvanske klasike Dragon Inn (1967) zaprl 6. februarja.