Frelihove Lisice, Kogl in splet

mh
02.04.2020 15:39
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Črtomir Frelih: Lisičje domislice; taka je bila 16. februarja.
Kogl

Luka Cvetko iz hiše Kogl nad Veliko Nedeljo nas je obvestil, da na svoji spletni strani objavljajo hudomušne, norčave, zabavne risbe akademskega slikarja Črtomirja Freliha. Lisičje domislice, 18 izbranih karikatur, dnevno objavijo na facebooku in instagramu.
Črtomir Frelih, ki ob umetniškem ustvarjanju poučuje grafiko in grafično tehnologijo na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, je lik lisice že dolgo tega udomačil. Lisica se v slovenskem ljudskem izročilu pojavlja predvsem kot simbol pretkanosti in prebrisanosti, občasno pa tudi bistroumja in iznajdljivosti. "Pri vseh narodih ima lisica pomembno mesto v bajkah, povestih, pravljicah. Zdi se, da je pri Slovencih tega še posebno veliko," pravi Frelih. "Razlagam si, da majhen narod na križišču narodov ne bi uspeval, če bi se zanašal samo na svoje pozitivne lastnosti, marveč je bilo treba vključiti tudi druge, manj odobravane oblike vedenja. Seveda pa se s tem ni lepo hvaliti, zato na to občutljivo mesto raje postavimo drugega. V lisičjih zgodbah bi v resnici morali nastopati ljudje, če to ne bi bilo grdo, nemoralno, nespodobno ali celo nevarno. In tako lisice lahko povedo marsikaj, česar si sami ne moremo privoščiti. Nobene zvestobe ni v teh šalah in tudi nobene ideološke uporabnosti. Če pa le sprostijo kakšno napetost, ugriznejo dolgčas, prelisičijo zlobo, potem si zaslužijo našo pozornost."
O humorju v svojem delu pa: "Praktični interes za humor je pri meni že dolgo navzoč. Že od osnovne šole plačujem davek zanj. Teoretični interes se je zbudil kasneje. In eden najbolj poučnih stavkov je bil, da nobena stvar na svetu ni tako smešna kakor poskus napisati kaj resnega o humorju. Vsem različnim teorijam in raziskovalcem je skupna ugotovitev, da humorni učinek tvori neko neujemanje. Cartesius je prefinjeno zapisal, da 'humor sklepa in razvezuje nedovoljene poroke med pojmi'. Spet nekdo drug je opazil, da ima humorni smeh dve fazi: prva je režanje ob grozi, da logika ne zdrži in se v njenih razpokah za hip pokažejo grozote kaosa, ko pa se ta vrzel zopet zapre, pride blaženi nasmešek ugodja, ker mreža logosa zopet tesni in ker je kozmos premagal kaos."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta