Napovedali so, da bo tokratni knjižni sejem pod geslom Dobesedno presenetljivo bolj mednaroden kot kadarkoli do zdaj. Do nedelje se bo predstavilo 2000 razstavljavcev iz 40 držav, tudi Slovenije. Za primerjavo, pred pandemijo covida-19 leta 2019 se jih je na sejmu zbralo 2500.
Skupno bo v času letošnjega sejma potekalo kar 2400 različnih dogodkov, od tega jih bo skoraj 30 slovenskih, na 300 lokacijah. Za javnost bosta sejem in spremljajoči bralni festival Leipzig bere odprta do nedelje.
V programu knjižnega sejma v Leipzigu sodeluje več kot 30 slovenskih avtorjev, prevajalcev, ilustratorjev in urednikov. Predstavili se bodo slovenski avtorji Esad Babačić, Andrej Blatnik, Miljana Cunta, Stanka Hrastelj, Manica K. Musil, Boris Kolar, Jela Krečič, Cvetka Lipuš, Ana Marwan, Jernej Mlekuž, Gregor Podlogar, Uroš Prah, Anja Štefan, Agata Tomažič, Anja Zag Golob in Slavoj Žižek. Posebna pozornost bo namenjena tudi Slavku Grumu, Almi M. Karlin, Srečku Kosovelu in Tomažu Šalamunu.
V Leipzigu bo v petek tudi novinarska konferenca o projektu Slovenija: častna gostja na Frankfurtskem knjižnem sejmu 2023, katerega geslo je Slovenija - Satovje besede. Na tiskovni konferenci bo poleg direktorice Javne agencije za knjigo Katje Stergar, obeh kuratorjev, Mihe Kovača in Matthiasa Göritza, nastopil tudi direktor Frankfurtskega knjižnega sejma Juergen Boos.
Knjižni sejem v Leipzigu velja za pomembno spomladansko stičišče knjižne in medijske industrije ter povezuje bralce, avtorje, založnike in medije - ne samo iz Nemčije, temveč z vsega sveta.
Katja Stergar je direktorica JAK
Vlada je v sredo na dopisni seji za direktorico Javne agencije za knjigo RS (JAK) imenovala Katjo Stergar, ki je bila od novembra lani vršilka dolžnosti direktorice.
Katja Stergar je na JAK zaposlena od ustanovitve agencije, zadnja tri leta kot podsekretarka, od 1. novembra lani pa je agencijo vodila kot vršilka dolžnosti direktorice. Imenovana je bila, ko je z mesta direktorja odstopil Dimitrij Rupel.
Katja Stergar je bila pred zaposlitvijo na JAK po diplomi iz primerjalne književnosti in literarne teorije na ljubljanski filozofski fakulteti krajši čas zaposlena na ministrstvu za kulturo kot svetovalka za knjigo, še pred tem pa je bila urednica mladinske revije Pil.