Gledališče v času, ko se o vojni govori s tako lahkoto

P. V.
27.03.2024 13:00

Slovenska in svetovna poslanica ob današnjem svetovnem dnevu gledališča, napisala sta ju Žiga Divjak in Jon Fosse.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predstava Bodočnost v režiji Žige Divjaka
Peter Giodani

"Rad imam gledališče, ker nas, kadar se mu prepustimo, prepriča, da problem drugega postane tudi naš. V gledališču si lahko priznamo, da nam ni vseeno, da čutimo več, kot pokažemo. In čutimo veliko. Sploh v tem negotovem trenutku, ko se o vojni govori s takšno lahkoto, kot da besede nimajo nobene teže, kot da bi se izgubil ves spomin na to, kaj vojna zares pomeni. Čutimo veliko v tem času, ko politiki bolj spominjajo na alegorične dramske like kot pa na voditelje.

Čutimo veliko, ko leto za letom podiramo vročinske rekorde, in čutimo veliko, ko brezmočni opazujemo genocid v Gazi in se sprašujemo, kako je to mogoče, kako je mogoče, da to spremljamo v živo, da vemo, kaj bo sledilo, da to sledi in se nič ne zgodi. Čutimo veliko. Rad imam gledališče in umetnost mi daje upanje, a tega upanja ni na pretek. In ko pišem to poslanico, se resno sprašujem, kakšno gledališče bo po tem, kar se dogaja v Gazi, sploh še mogoče," je v poslanici med drugim zapisal režiser Žiga Divjak.

Žiga Divjak: "Rad imam gledališče in umetnost mi daje upanje, a tega upanja ni na pretek."
Sašo Bizjak

Norveški nobelovec Jon Fosse, ki je svetovno slavo doživel predvsem kot dramatik, pa je poslanico (v prevodu Barbare Skubic) zaključil tako: "Vojna je bitka proti temu, kar biva globoko v nas vseh: proti edinstvenemu. In je tudi boj proti umetnosti, proti temu, kar leži globoko v vsaki umetnosti. Govorim o umetnosti na splošno, ne posebej o gledališču ali dramatiki, in sicer zato, ker se, kakor sem rekel, vsa dobra umetnost, globoko v sebi suka okoli istega: okoli tega, da iz nečesa povsem edinstvenega in specifičnega naredi univerzalno. V umetniškem izrazu združuje čisto posebno z univerzalnim: ne odstranjuje specifičnosti, ampak jo poudarja, omogoča, da skoznjo jasno sije vse, kar je tuje in neznano. Vojna in umetnost sta nasprotji, prav kakor sta nasprotji vojna in mir - tako preprosto je. Umetnost je mir."

Jon Fosse: "Vojna in umetnost sta nasprotji, prav kakor sta nasprotji vojna in mir - tako preprosto je. Umetnost je mir."
Hakon Mosvold Larsen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta