O tem, kako in kdaj bi lahko odprla vrata gledališča, smo v času pandemije pisali večkrat. Z novimi ukrepi in z novimi sproščanji ukrepov se je varnostna situacija iz dneva v dan spreminjala, s tem pa so se spreminjali tudi možnosti in načrti gledališč. Po aktualnem dovoljenju za zbiranje do petdeset ljudi se nekatere prireditve že dogajajo, seveda pa je za zagon gledališkega mehanizma potrebno več kot zgolj spustiti gledalce v dvorano. Vseeno pa se spet odpira možnost gledaliških vaj in priprav uprizoritev.
Najprej individualne vaje
Alan Kavčič, predstavnik za stike z javnostmi v SNG Maribor, je bližnjo prihodnost največjega kulturnega zavoda v državi tako napovedal: "V Slovenskem narodnem gledališču Maribor - Drama, Opera, Balet, Festival Borštnikovo srečanje - bomo junija najprej začeli z vajami. Predvidoma bodo prve individualne vaje, sledile bodo vaje po posameznih sekcijah, vse po protokolih, ki bodo zagotavljali največjo možno varnost tako naših zaposlenih kot tudi obiskovalcev, saj bi bilo, če bodo to ukrepi NIJZ dovoljevali, mogoče izvesti tudi kakšno manjšo, predvidoma dramsko predstavo ali kakšno zunanjo prireditev."
Do konca leta baletniki Bolšoja
"Najprej si želimo odigrati dramske, operne in baletne predstave ter koncerte, ki so bili načrtovani še v aktualni sezoni. Čeprav je za Opero in Balet sezona praktično končana, bomo zvestim abonentom, ko se bodo sprostile omejitve za vsaj 500 ljudi, odigrali odpadle predstave. Do konca leta si želimo izvesti tudi napovedani Gala baletni koncert s solisti Bolšoja in Mariinskega gledališča ter obveznosti iz evropskega gledališkega abonmaja, seveda v skladu z veljavnimi mednarodnimi zdravstvenimi protokoli. Ves čas, ko je bilo gledališče zaprto, smo intenzivno delali na programu, saj bi se naši umetniki radi čim prej pokazali svojemu zvestemu občinstvu. Prav tako je ves čas potekala priprava Festivala Borštnikovo srečanje. Letos bomo repertoar nove sezone, ki smo jo začeli kreirati še pred krizo, predstavili konec junija."
Napoved prvih premier in sezone
Jernej Pristov, vodja stikov z javnostmi v SNG Drama Ljubljana, odgovarja: "V maju se bodo igralci ansambla SNG Drama Ljubljana na novo sezono še vedno pretežno pripravljali od doma. V Drami pa že od poprvomajske sprostitve določenih ukrepov potekajo intenzivne priprave za nadaljevanje študijev oziroma vaj. Prizadevamo si torej, da bi z vajami, ki bodo ob upoštevanju veljavnih preventivnih ukrepov potekale na različnih prizoriščih Drame, lahko nadaljevali 1. junija. V sezoni 2019/20 žal ne bo mogoče izpeljati načrtovanih sklepnih repertoarnih premier: krstna uprizoritev Nova rasa dramatika in režiserja Matjaža Zupaniča bi morala imeti premiero 17. aprila na odru Male drame; premiera prve slovenske uprizoritve po motivih filma Wajdija Mouawada Požigi v režiji Nine Rajić Kranjac na velikem odru pa je bila načrtovana 21. aprila. Ker sta bila z 11. marcem oba študija prekinjena, lahko premieri in ponovitve obeh uprizoritev izvedemo šele septembra. Požigi in Nova rasa bosta otvoritveni premieri sezone 2020/21 na velikem odru in v Mali drami."
Še vedno Drama na spletu
"Pred septembrom, ko se bo začela nova sezona, tako v tem trenutku ne načrtujemo gledaliških predstav ali drugih javnih prireditev. Trenutno smo tudi v zaključni fazi priprav za razgrnitev repertoarja prihajajoče sezone 2020/21, ki jo načrtujemo v petek, 29. maja, ob 20. uri na uradni youtube strani SNG Drama Ljubljana. Za september in oktober napovedujemo premiere in ponovitve prvih štirih uprizoritev repertoarja sezone 2020/21, v kateri načrtujemo šest premier na velikem odru in štiri premiere v Mali drami. Z uradnim vpisom abonmajev za naslednjo sezono bomo predvidoma začeli jeseni.
S programskimi aktivnostmi platforme Drama od doma bomo nadaljevali do konca maja in še tudi junija. Na spletni strani www.drama.si in družbenih omrežjih Drame bodo tako na voljo nove avtorske vsebine, ki so jih pripravili člani igralskega ansambla (igralska branja "z domačega kavča", branja za ranljive skupine, glasbena in druga avtorska ustvarjanja in tako dalje), na uradni youtube strani Drame pa bomo nadaljevali tudi s predvajanji arhivskih posnetkov naših uprizoritev."
Prestavitev z malega odra na velikega
Tina Kosi, upravnica in umetniška vodja Slovenskega ljudskega gledališča Celje, je podala prvo konkretno napoved za to sezono: "Če bomo lahko igrali, bomo prilagodili Plašč za veliki oder in ga režijsko adaptirali ter odigrali predstave za abonente." Gogoljev Plašč uprizarja, kot je glasbeno-gledališko predstavo, tričlanska igralska ekipa - Branko Završan, Beti Strgar in Urban Kuntarič. Doslej so Plašč igrali v mali dvorani, ki sicer lahko sprejme 50 obiskovalcev, vendar ne ob upoštevanju varnostnih ukrepov.
Dvesto obiskovalcev v 1000-sedežni dvorani
V nemškem Državnem hessenskem gledališču v Wiesbadnu je bil 18. maja prvi koncertni recital v novih koronskih razmerah, ki naj bi bil zgled vsem drugim gledališčem. V neobaročnem avditoriju, ki ima običajno 1000 obiskovalcev, jih je v ponedeljek sedelo 200. To je bil prvi poskus oživljanja kulturnega življenja v Evropi znotraj gledališke stavbe, pravijo organizatorji. Nastopil je avstrijski baritonist Günther Groissböck s pianistko Alexandro Goloubitskajo. Med izvedbo Schuberta in Mahlerja se je počutil "čudno", je priznal, ob pogledu na štiri prazne sedeže med distanciranimi gledalci. O dogodku so poročali mnogi svetovni mediji, tudi New York Times. Obiskovalci so nosili obvezne obrazne maske, ki so jih med koncertom lahko sneli, člani istega gospodinjstva so lahko sedeli skupaj. Gledališče je zabeležilo ime in naslov vsakega obiskovalca, da bi jih lahko kontaktirali, če bi se izkazalo, da je bil kdo okužen. Gonilna sila dogodka je bil dolgoletni igralec in režiser tega gledališča Uwe Eric Laufenberg, ki si je vseskozi prizadeval za žive nastope tudi v času pandemije. Omejitve in ukrepi vlade so se mu zdeli protiustavni. Laufenberg je v intervjuju dejal, da so nekateri gledališki zaposleni imeli zadržke glede odprtja tako kmalu. V prvem junijskem tednu nadaljujejo z živimi dogodki, kot vstop vsesplošne vrnitve v normalno stanje v Nemčiji, kjer je rast novih primerov padla precej pod odstotek.
Tudi Avstrija je prejšnji teden sporočila, da se lahko dogodki z največ sto ljudmi v dvorani s socialno distanco pričnejo 29. maja. Avgusta je bila predlagana nova omejitev 1000 ljudi, če organizatorji dogodka predstavijo varnostni načrt z odobritvijo vlade. Zaradi tega je Salzburški festival sporočil, da upa, da bo v neki obliki letos odprl vrata. (mh)