Od 7. decembra je v Galeriji Hest na Židovski v Ljubljani prodajna razstava risb in slik Riharda Jakopiča (1869-1943), hkrati pa je tudi spletna dobrodelna dražba enajstih Jakopičevih risb, ki jih podarja pravnuk slikarja Leonardo Fornezza. Celotni izkupiček dražbe bo namenjen Hiši Ljubhospica v Ljubljani.
Umetnostni zgodovinar dr. Andrej Smrekar je o razstavi poznih risb Riharda Jakopiča zapisal med drugim, da je Jakopičev risarski opus razmeroma velik, obsega 1600 risb, kolikor jih je odkupila Narodna galerija, preostanek opusa pa je težko oceniti. Je pa ta preostanek, ki bi lahko prišel na trg, zelo majhen, meni Smrekar. Jakopičev risarski opus je mogoče razdeliti na krokije in idejne osnutke za slike, kar je delal vse življenje, in na manj obsežen del študijskih risb, lahko precej velikega formata. Časovno je opus umeščen v tretje in četrto desetletje dvajsetega stoletja.
Jakopičeva risba ostaja izraz njegovega zanosnega značaja, impulzivna, neposredna in predvsem iskrena. Tudi medij je izbral svojim namenom primerno: toniran, banalen ovojni papir z vlaknasto teksturo, ki je posebej primeren za oglje ali kredo, krušljive snovi, ki ju je mogoče še dodatno vtirati v površino za mehčanje učinkov.
Pri umetnikih Jakopičeve generacije je risba postajala slikarska in slika risarska, sklene v spremnem katalogu k razstavi Andrej Smrekar.