Ptujska akademska slikarka Tjaša Tia Cusch je iskriva sogovornica, ki pravi, da se je za slikarstvo odločila, ker je bila "sanjava deklica, ki sem vedno raje risala kot govorila". A tudi svojih prvih likovnih izdelkov ni na veliko kazala naokrog, pač pa je njeno izpovedno moč odkrila njena osnovnošolska učiteljica likovnega pouka.
Navdušuje jo življenje
"Pri 15 letih sem odšla od doma, na ljubljansko šolo za oblikovanje, sledil je študij na Akademiji za likovno umetnost, kjer sem diplomirala pri profesorju Žigi Karižu, vmes leto preživela na študijski izmenjavi v Zagrebu, stopila iz slovenskih likovnih okvirov in prav ta odprtost je tista, ki me zadnja leta, odkar "živim od slikanja" vodi od projekta do projekta, se predstavlja sogovornica pri dobrih tridesetih, ki jo je tako lepo videti s tisto zeleno kapo.
Pod dežnikom po svetu
Medtem ko se je umetnica vrnila v domače okolje, je presenetila z nekaj umetniškimi projekti, predlani je someščane navdušila z oblikovanim dežnikom: "Uh, pa še kako sem vesela, ko vidim Ptujčane po mestu hoditi z dežnikom, ki sem ga naslikala, še bolj me razveseli, ko vidim turiste, ki odhajajo iz našega mesta z njim. Rada imam praktične reči, tudi v umetnosti." Odkar je doma, sodeluje z različnimi naročniki, podaja se tudi v ilustratorske vode, sodeluje na različnih ekstemporih. "Na enem, ptujskem, sem za nagrado prejela možnost za razstavljanje v Benetkah, česar sem bila še kako vesela. Poletno likovno dogajanje Art Stays na Ptuju me je pripeljalo do sodelovanja z umetnikom Marekom Schovanekom iz Češke. Od takrat v češki Pragi z umetniki likovno opremljam prav posebno staro meščansko vilo, ki bo namenjena turistom. To je projekt, ki mi da veliko dela, pri katerem pa moram tudi dobro premisliti način ter tehniko dela." Novi hotel naj bi prve goste sprejel še pred koncem tega leta. Prvi odzivi na tam narejene slike so odlični, kakšna je že našla kupca in zdaj je treba ustvariti kakšno na novo poustvarjeno delo, še razlaga mlada umetnica.
Njena slikarska zgodba razgradi ideal lepote
"Mlada umetnica ustvarja z močnimi rezi slikarske kolaže, vzete iz sijočih ovitkov revij, ki prikazujejo obraze ali zgolj detajle, kot so oko, usta ali še preprosteje zgolj napise in naslove, in tako ustvarja imaginarni dialog med gledalcem in njenimi deli. Fragmenti, ki sestavljajo njene kolaže, v resnici razkrijejo vsa nasprotja materialnega vidika stvari, humanosti. Njena slikarska zgodba ne teži k poveličevanju lepote, temveč k razgradnji ideala lepote, katerega prilagodi skozi plasti kože preko barvnih prehodov ali preprosto z vnosom časopisnih izrezov in s tem cilja k svobodnemu izražanju. V tem smislu je delo Čuševe, zgrajeno z rekonstrukcijo in improvizacijo dialoga, podobno tistemu, kar se zgodi v gledališču, kjer maska uvaja razdaljo od osebe, ki jo nosi, oziroma igra vlogo tistega lika, in tako omogoči, da igralec izrazi skrite in tihe dele samega sebe," je pred skoraj petimi leti v zloženki izdani ob razstavi Ženska z naslovnice v Galeriji FO-VI zapisala kustosinja Marika Vicari.