Enaintrideseti Poletni lutkovni pristan (PLP), ki bo od 1. do 31. avgusta, se bo jutri, v soboto, začel s predstavo Coprnica Dragica, koprodukcijo Lutkovnega gledališča Maribor (LGM) z zagrebškim teatrom Puna kuća, v nedeljo pa pride v Mestni park lendavsko gledališče Pupilla s predstavo Pu. V sodelovanju z Letnim kinom Minoriti se bo na ta dan odvrtela še digitalna restravrirana klasika Kekec.
Na letošnji mednarodni festival se je prijavilo veliko gledališč, in to iz celega sveta. "Veseli smo bili, saj je to dokaz, da je naš festival mednarodno res zelo dobro prepoznaven. In nato se je v začetku marca ves svet ustavil. Obstali smo v negotovosti. Seveda se je pojavilo vprašanje, ali festival sploh bo. In s Katarino Klančnik Kocutar, našo direktorico, sva se odločili, da vseeno začneva sestavljati program," razloži Tanja Lužar, vodja Poletnega lutkovnega pristana.
Letos program tako temelji na neodvisni lutkovni produkciji, v znak podpore ustvarjalcem, ki so jih ukrepi ob pandemiji najbolj prizadeli. Lužarjeva izpostavi, da je bilo že v času epidemije očitno, da prehajanje državnih meja ne bo enostavno. "Dopisovala sem si s predstavniki številnih tujih gledališč in zmeraj bolj jasno je postajalo, da bodo na naš festival morali priti v prihodnjih letih, letos žal ne. Slovenija ima zelo dobro in bogato lutkovno produkcijo. Če odmislimo obe institucionalni gledališči, obstaja mnogo neodvisnih lutkovnih ustvarjalcev, katerih predstav so otroci na našem festivalu zmeraj veseli. In seveda je epidemija najbolj prizadela ustvarjalce, ki so prepuščeni trgu. Javni dogodki so bili odpovedani, predstave so odpadle. In zato se nama je s Katarino zdelo najbolj pošteno, da jih povabimo k sodelovanju. Vsi so bili povabila izjemno veseli in sestavljanje programa je gladko steklo. Kljub vsemu pa festival ostaja mednaroden, saj bomo gostili dve gledališči iz Hrvaške in eno iz Avstrije." Program je zelo raznovrsten, doda, Maribor bo gostil priznane slovenske lutkovne skupine in posameznike.
Natančnejši urnik je na spletni strani gledališča. Izpostavimo še novost, to so otroške matineje in animirane projekcije, ki so nastale v sodelovanju z Letnim kinom Minoriti, Društvom za razvoj filmske kulture ter s festivaloma StopTrik in Enimation. Sodelujejo tudi z Art kampom, v parku bodo predstave in ustvarjalni likovni delavnici. Na sporedu bo ponovno večmedijski performans Potepini, ki je premiero doživel lani, je pa to zvočni sprehod ob Dravi, namenjen tako otrokom kot odraslim. Zadnji avgustovski teden bodo v LGM organizirali še petdnevno delavnico z zaključno produkcijo, imenovano Plastonci, vodil pa jo bo mojster izdelave izvirnih glasbil Peter Kus.
Ob koncu festivala bo podeljena zlata žirafa, nagrada festivala za najboljšo predstavo po izboru otroške žirije. Vstopnice za predstave v LGM je mogoče kupiti na spletu, od 1. avgusta naprej pa tudi pri blagajni gledališča. Cena vstopnic ostaja simbolična, en evro. Število sedežev je seveda omejeno, v LGM pa bodo poskrbeli za varnost z jasno določenim sedežnim redom in priporočeno razdaljo.