Mladi levi: Festivali lahko še vedno generirajo skupnost

11.08.2021 17:11
24. mednarodni festival sodobne odrske umetnosti bo od 20. do 29. avgusta
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matija Ferlin bo letos na festivalu gostoval s kompleksno predstavo Sad Sam Matthäus.
Mladi levi

Kaj reči na pot festivalu, ki je nastajal več kot leto dni, v tem letu izgubil ustanoviteljico in se rojeval v sedmih mesecih zaprtja domačih odrov in skoraj popolni izolaciji od mednarodnih odrov? V prihajajoči festival Mladi levi zremo z oprezno radostjo in upanjem. Zasnovan je velikopotezno - da bi dokazal, da je oder še vedno relevanten javni prostor, da so festivali še vedno lahko prostori in kosi časa, ki generirajo skupnost; da bi omogočil prostor mednarodne in lokalne izmenjave, da bi spet živo komuniciral z občinstvi, da bi dal prostor, čas in pozornost - umetnosti! Zasnovan je tudi kot poklon Nevenki Koprivšek, ustanoviteljici festivala. Mladi levi so njena dediščina, ki ostaja vsem nam, upamo, da tudi zanamcem." S temi besedami je letošnje Mlade leve, ki bodo med 20. in 29. avgustom, napovedala festivalska programska ekipa, ki jo sestavljajo Mojca Jug, Alma R. Selimović, Maja Vižin in Tamara Bračič Vidmar.

"Domača" sezona

Običajno so domače predstave izbirale po ključu presežkov sezone - kako pa izbirati med predstavami sezone, ki je trajala tri mesece? Izbrale so projekt Ta veseli dan kulture Tomaža Groma, ki združuje humor in subverzivno sporočilo, saj je zvočna kompozicija sestavljena iz prdcev. Slaba družba Vita Weisa je "klasična koronska predstava", Vito Weis v njej tipa in preizkuša in posluša, kaj sploh je gledališče in kako je biti v njem sam, s predmeti ali z drugimi. Gre za "predstavo, ki je nastala z mislijo na odsotnost".

Nina Rajić Kranjac prihaja na Mlade leve s predstavo Solo, "ki z gledališčem poračuna - zase in za nas. Zakaj ga sploh delamo? Ker lahko. In ker zna in zmore - boljše kot drugi!"

Matija Ferlin bo letos na festivalu gostoval s kompleksno predstavo Sad Sam Matthäus.
Mladi levi

Menjalni tečaj kulture

Festival bodo začeli s Tanio El Khoury in predstavo Menjalni tečaj kulture, ki tematizira meje. Materializira jih skozi izkušnje njene družine. Večer bodo nadaljevali s Philippejem Quesnejem, francoskim avtorjem, ki tokrat prihaja s predstavo o naivnem idealiziranju podeželja z naslovom Farm Fatale. Predstava problematizira manjšanje podeželskega prebivalstva in hkratno romantiziranje kmetstva, ukvarja se tudi s procesi industrializacije pridelave hrane.

Koronske predstave

Performans Europe to go je nastal kot odgovor na korono: potovanja so bila onemogočena ali otežena in dunajski kolektiv God's Entertainment je zasnoval turo po mestu, kjer lahko srečate velike znamenitosti Evrope - v svojem mestu. Omenjena Slaba družba Vita Weisa je predstava o gledališču brez gledalcev. Tudi estonski trio Mart Kangro, Juhan Ulfsak in Eero Epner se ukvarja z mankom v gledališču in išče smisel te vrste umetnosti v zatečenem stanju in vrnitvi h klasičnim orodjem: dialogu in pripovedništvu.

Tihožitje Tina Grabnarja ne tematizira korone direktno, saj se ukvarja s širšim razmerjem človek - narava, vendar je razmislek svetu in vlogi človeka, ki podeljuje prostor na odru.

V dialogu z izolacijo bo tudi Siniša Labrović, na otvoritveni dan festivala se bo za 24 ur zaprl v omaro, gledalci ga bodo lahko spremljali preko prenosa v živo.

Predstava Babice kolektiva Igralke in Tjaše Černigoj je predstava o revščini, ki ženske potisne v večni cikel.
Mladi levi

Predkoronske predstave skozi koronska očala

Festival bo gostil tudi predstave, ki so nastale pred korono ali pa - kljub diktatu ene teme - vzporedno. Ine Ubben prihaja s predstavo o njenem stanovanju, prostoru, ki ima v času (samo)izolacije popolnoma drugačen pomen, predstava Babice kolektiva Igralke in Tjaše Černigoj je predstava o revščini, ki ženske potisne v večni cikel. Kolektiv Škart je pri "vajah iz nepraktičnosti" sodeloval z upokojenkami iz doma Tabor, Filip Jovanovski prihaja iz devastiranega mesta in zato govori o javnem prostoru in skupnost. Silke Huysmans in Hannes Derrere pa prihajata z dokumentarno predstavo o otoku Nauru - naravnem biseru, koncentracijskem taborišču in devastiranem okolju v enem.

Ob predstavah bo na Mladih levih tudi spremljevalni program: Debatna kafana, otvoritev Nevenkinega gaja, Poletni laboratorij ACT na temo urbanih dreves, druženje ob Gromovi instalaciji in mobilni knjigarni slovenskih gledaliških založnikov … Skratka "dogodki, ki ustvarjajo skupnosti ljudi, ki jih povezujejo interesi pa tudi želja po biti skupaj in delovati skupaj".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta