Na odru o potisnjenih na rob

Tina Murko Gajšek
04.09.2019 15:45

Pred premiero v SLG Celje: Večni otrok je zgodba o materi otroka z Downovim sindromom. Na Malem odru celjskega gledališča jo bodo povedali v slovenščini in angleščini

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Kako sprejema ljudi, ki niso sprejeli tega otroka, ki ne znajo reagirati. Kako jo to prizadene, pa spet zgradi," razmišljanja matere opisuje Manca Ogorevc.
Uros Hocevar/kolektiffimages

Predstava je pravi izraz. To je predstava nas umetnikov, kaj pomeni živeti tako življenje," pred premiero monodrame Večni otrok razmišlja igralka Manca Ogorevc. V njej igra Mayo, mater Yotama, otroka z Downovim sindromom, ki na predvečer njegovega vstopa v osnovno šolo premišljuje o življenju od Yotamovega rojstva do tistega trenutka.

Uros Hocevar/kolektiffimages

Kako čustvovati v dveh jezikih

"Ko ti pride nasproti tak tekst, lahko v igralskem smislu pregledaš svoje izkušnje, znanje in igralsko kondicijo. Premikaš, kot z vsako vlogo, ustvarjalne meje, poskušaš kdaj stopiti čez prepad. In ugotoviš, da se tudi tam počutiš zelo varno, morda celo bolj kot v coni udobja," razmišlja Ogorevčeva.
Poseben izziv pri predstavi je bila tudi dvojezičnost. Od januarja je svojo igro pilila v slovenskem in angleškem jeziku. Z lektorjem za angleški jezik pa nista popravljala le izgovarjave. "Naša čustvovanja so postavljena v slovenskem jeziku in največja procedura je bila, da sem to prestavila v angleščino," pravi.

Ker so telesne in duševne motnje še vedno močno stigmatizirane, je gledališki list dopolnila klinična psihologinja Valerija Bužan.
Uros Hocevar/kolektiffimages

Treba je spregovoriti

Dva jezika pomenita tudi dve premieri. Angleška bo to soboto, 7. septembra, slovenska pa v petek, 13. septembra. Tako se želijo v gledališču odpreti tudi v mednarodni prostor. Pozornost celjskih gledališčnikov je predstava sicer zbudila, ker obravnava problem, ki to ostaja kljub napredku medicine. Ne le pri ljudeh z Downovim sindromom, temveč pri vseh, ki so zaradi telesne ali duševne prizadetosti potisnjeni na rob družbe. Med pripravami na predstavo so ustvarjalci obiskali tudi Center za usposabljanje, delo in varstvo Draga. "Vemo, da so bile v preteklosti razmere zanje nevzdržne, da se je v zadnjih letih to bistveno spremenilo. Še vedno pa so vsi ti centri zunaj urbanih središč. In tudi funkcija našega gledališča je, da spregovorimo o problemih, ki bi jih raje dali na stran," poudarja dramaturginja predstave in upravnica Slovenskega ljudskega gledališča Celje Tina Kosi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta