Ženski odbor mednarodnega združenja pesnikov, esejistov in pisateljev Slovenski center Pen je nocoj na Slovenskem knjižnem sejmu nagrado mira za preteklo leto namenil pisateljici Evelini Umek. Kot je zapisal, leta 1939 rojeno nagrajenko odlikujeta občutljivost in globoko zaupanje v humano vlogo literature na individualni ter kolektivni ravni.
Pomemben del nagrajenkinega opusa predstavljajo literarno zgodovinsko in avtobiografsko obarvana dela, še piše v utemeljitvi.
V njenih delih je čutiti tudi močno individualno in družbeno stisko pogosto konfliktnega prostora na Tržaškem, od koder izhaja. V svoji zadnji avtobiografski knjigi P'nče poseže v čas otroštva v Svetem Ivanu na Tržaškem, kjer skozi oči deklice pripoveduje o krutosti fašizma in druge svetovne vojne, ki ju je sama doživela.
Po mnenju komisije napetost med mestom in podeželjem njenih ženskih figur razširja njeno literarno motiviko in poglablja vsebinsko sporočilo njenih del. Kot pisateljica kljub vsem konfliktom in stiskam zaupa v moč kulture in literarne besede. Nosilke tega zaupanja in posredovalne moči so pri njej vedno ženske.
Bila je direktorica založbe Univerzum, urednica pri Državni založbi Slovenija ter odgovorna urednica otroškega in mladinskega programa na TV Slovenija. Napisala je več romanov, med drugim biografski roman Po sledeh Fate morgane o tržaški pisateljici in prvi urednici ženskega lista Slovenka Marici Nadlišek Bartol. Nekaj svojih knjig je posvetila mladim, da bi jih seznanila s slovensko zgodovino Trsta.
Umek je na podelitvi povedala, da je knjiga P'nče namenjena vsem otrokom, ki so priča vojni.
Za nagrado mira sta bili nominirani tudi literarna komparativistka ter magistrica dramaturgije in scenskih umetnosti Katja Gorečan in pisateljica, prevajalka ter novinarka kulturne redakcije časopisa Delo Pia Prezelj.
Strokovno komisijo so letos sestavljali Jerneja Jezernik kot predsednica ter Tatjana Pregl Kobe, Andrej Predin in Zoran Pevec.
Ženski odbor Slovenskega centra PEN z nagrado mira že 11 let izpostavlja literarne ustvarjalke in njihovo delovanje v širše družbeno dobro. Z nagrado opozarja na družbeno spolno neravnovesje pri podeljevanju nagrad ter izpostavlja ženske ustvarjalke, ki so vse prevečkrat potisnjene na obrobje.