Suspendirani južnokorejski predsednik Yoon Suk-yeol se ne bo udeležil prvega naroka na sojenju o njegovi odstavitvi, ki je sklican v torek. Po besedah njegovega odvetnika je takšna odločitev sprejeta iz varnostnih razlogov.
Yoon se še vedno nahaja v predsedniški palači, kjer ga varujejo varnostniki, odkar je bil prejšnji mesec po kratkotrajni razglasitvi vojnega stanja v državi suspendiran.
Nato je ustavno sodišče začelo postopek njegove razrešitve ter v obdobju od 14. januarja do 4. februarja razpisalo pet narokov. Te lahko izpelje tudi v odsotnosti predsednika.
"Pojavili so se pomisleki glede varnosti in morebitnih incidentov. Zato se predsednik ne bo mogel udeležiti naroka 14. januarja," je danes za AFP povedal njegov odvetnik Yoon Kab-keun. "Predsednik se je pripravljen pojaviti kadar koli, ko bodo rešena varnostna vprašanja," je dodal.
Ustavno sodišče bo odločalo, ali potrdi njegovo odstavitev ali ga vrne na položaj.
Yoon zavrača tudi srečanje s tožilci in preiskovalci, ki ga v ločenem postopku poskušajo zaslišati v zvezi z neuspelim poskusom uvedbe vojnega stanja v državi, njegovi varnostniki pa so preprečili poskus njegove aretacije.
Južna Koreja se je v najhujši politični krizi v zadnjih desetletjih znašla po tem, ko je predsednik 3. decembra nepričakovano razglasil vojno stanje, ki ga je parlament v roku nekaj ur odpravil. Poslanci so nato Yoona odstavili, nakar je ustavno sodišče začelo postopek njegove razrešitve, ki ga mora končati v 180 dneh.