S podelitvijo festivalskih nagrad in nagrade Slavka Gruma za najboljše novo slovensko dramsko besedilo ter nagrade za mladega dramatika se je nocoj v Prešernovem gledališču Kranj sklenil 54. Teden slovenske drame. Ta je od 27. marca ponudil 12 predstav tekmovalnega in spremljevalnega program v selekciji Alje Predan ter pester dodatni program. V dvanajstih dneh festivalskega programa so si obiskovalke in obiskovalci lahko ogledali sedem predstav v tekmovalnem in pet v spremljevalnem programu, tri predstave v programu za mlade, en ekskluzivni dogodek ter še sedemnajst dogodkov letos izjemno bogatega dodatnega programa, del katerega so bili problemski razgovori, okrogle mize, predstavitev novega kulturnega certifikata, zvočna raziskava, tri delavnice, štiri razstave, projekcija televizijske trilogije, bralne uprizoritve, dva dneva nominirancev in koncert.
Za Grumovo nagrado so nominirana štiri besedila, ki jih je med 24 prispelimi na natečaj izbrala strokovna žirija. Nagrado - že petinštirideseto - so soglasno podelili Izi Strehar za besedilo Nezakonske matere.
Žirija, ki jo sestavljajo Rok Andres, Jakob Ribič in Miriam Kičinova, je določila tudi prejemnico nagrade za mladega dramatika/dramatičarko, za katero je med devetimi prispelimi besedili izbrala tri nominirance. Nagrado je soglasno dodelila Brini Jenček za besedilo Grem greš greva pljusk 2 young 4 4ever ЕЛА НАДВОР ДА СЕ
ИЗЛУПАМЕ strah me je prevelikih oči in premajhnih medvedov bližamo
se končni postaji prosim izstopite pogoltnila sem te in izpljunila rahlo
prežvečenega.
Nagrade festivala
- Nagrado Rudija Šeliga za najboljšo predstavo v celoti je prejela uprizoritev Mrakijada v izvedbi
SNG Drama Ljubljana.
- Nagrado za najboljšo žensko vlogo je prejela Tina Vrbnjak za vlogi Pokojne matere, prve Rimljanke, in Prvega oznaša v uprizoritvi Mrakijada.
- Nagrado za najboljšo moško vlogo je prejel Benjamin Krnetić za vlogo Ferdija, Rimljanovega sina iz prvega zakona, v uprizoritvi Mrakijada.
- Posebno nagrado po presoji žirije so prejele soavtorice serije predavanj-performansov SPOLNA VZGOJA II: Diagnoza + Consentire + Zmožnost + Igre + Borba v produkciji Nove pošte (Zavoda Maska in Slovenskega mladinskega gledališča) in Mesta žensk za inovativen performativni pristop k občutljivi tematiki.
Prejemnike Šeligove nagrade za najboljšo predstavo in nagradi za najboljšo igralko in igralca ter nagrado za poseben dosežek 54. Tedna slovenske drame pa je izbrala druga žirija, ki so jo sestavljali Pia Brezavšček, Mirna Rustemović in Aleš Jan. Žirija je ob podelitvi nagrad pripravila tudi poročilo: "Po ogledu predstav in po pogovorih je strokovna žirija opazila veliko raznolikost dramskih, tekstovnih in uprizoritvenih pristopov. Poleg izvirnega dramskega besedila smo gledali projekte, ki so vezani na dokumentarnost, priredbe dramskih ali proznih besedil ali pa priredbe klasičnih slovenskih dramskih besedil ter avtorske pristope z dokumentarnimi zvočnimi posnetki. To kaže na izredno programsko in uprizoritveni širino in visoko raven slovenske gledališke produkcije ter željo gledališčnikov, da najdejo nove uprizoritvene možnosti in razsežnosti. Pri tem iskanju imajo vsi elementi gledališke uprizoritve pomemben delež, poudarek pa je na izjemni avtorsko-režijski inovativnosti in visoki ravni veščine igralcev in igralk. Žirija z veseljem ugotavlja, da je raven uprizoritev besedil na podlagi slovenske dramatike ali dokumentaristike izredno visoka in da dokazuje že pregovorno kvaliteto slovenskega gledališča. Taka raznolikost projektov pa je obenem tudi težava za oceno medsebojnih primerjav. Zato je žirija iskala čim več skupnih imenovalcev posameznih elementov, ki se pojavljajo v posameznih projektih. Vse odločitve, ki smo jih sprejeli, so bile soglasne."
Predstava, ki bi je bilo veselo vsako evropsko gledališče
Uprizoritev Mrakijada v izvedbi SNG Drama Ljubljana združuje izjemne in dovršene pristope
sodobnega gledališča. Že sam programski izbor in oživitev del slovenskega pisatelja predstavljata osnovo za sodobno uprizoritev. Priredba in zlasti odrska postavitev pa to samo še dokazujeta. Režija v ustreznem odrskem prostoru na inovativen način na odrske deske postavlja daljše časovno obdobje družine, s sodobnimi prijemi ironije in odtujitve ter s precizno odrsko mizansceno, tudi s
potujitvenimi elementi in simultanostjo, v izjemnem ritmu in dinamiki omogoča igralskemu
ansamblu kreacije na najvišji ravni. To ponujeno možnost je ansambel ljubljanske Drame dodobra izkoristil. Igralci in igralke polnokrvno živijo v svojih vlogah in transformacijah, izkoriščajo svoje odrske priložnosti ter vsak zase in vsi skupaj najdejo trenutke, ki občinstvo zapeljejo v magičnost gledališča. Mrakijada je predstava, ki bi je bilo veselo vsako evropsko gledališče.
(Utemeljitev Šeligove nagrade)
Žirija ugotavlja, da je raven uprizoritev besedil na podlagi slovenske dramatike ali dokumentaristike izredno visoka in da dokazuje že pregovorno kvaliteto slovenskega gledališča
Na zaključni slovesnosti so podelili tudi nagrado občinstva, najvišjo oceno je dobila predstava Spolna vzgoja. Podeljeni sta bili še strokovni nagradi Društva gledaliških kritikov in teatrologov. Nagrado Vladimirja Kralja za življenjsko delo je prejela dramaturginja v Prešernovem gledališču Kranj Marinka Poštrak, priznanje za kritiško in teatrološko delo v zadnjih dveh letih pa Zala Dobovšek.