V Likovnem razstavišču Univerzitetne knjižnice Maribor (UKM) so razstavili dela umetnic Slađane Matić Trstenjak in Nataše Grandovec. Kustosinja razstave z naslovom Continuum je dr. Marjeta Ciglenečki, ki v katalogu navaja, da so oblikovalko nakita Natašo Grandovec v zadnjem obdobju pritegnile tudi drugačne oblike izražanja, v letu 2020 je začela uporabljati slikarsko platno in papir, kar združuje v tehniki kolaža. Slađana Matić Trstenjak pa je zvesta svojim krajinam in je ena tistih slikark, ki jih ti vtisi spremljajo skozi celotno ustvarjalno dobo, od otroštva dalje.
"Nekaj brezskrbnih let je preživela v mestecu Žepče v Bosni in Hercegovini, umeščeno v ozko dolino, skozi katero teče reka Bosna, nad dolino pa se dvigajo strmine, porasle z gozdovi. Idilo vodnate in z gozdovi bogate bosanske pokrajine je na začetku devetdesetih let zrušila vojna, ki je bila v teh krajih še posebno kruta. Oboje, lepota narave in groza nasilja, se je trdno zasidralo v slikarkino zavest in oboje predstavlja bistveno sporočilo slikarkinih kompozicij," navaja Marjeta Ciglenečki. In med drugim še, da je zanimiv in pomenljiv tudi umetničin nabor barv. Prevladujejo svetlo modri, rožnati, svetlo vijolični in bledo rumeni toni, v katere pa agresivno posegajo težke črnine. "Kritiki jih tolmačijo kot pripoved o zlu in grozi, ki vdira v lepoto narave in otroško brezskrbnost, slikarka pa jih doživlja tudi kot nujen kontrast igrivim pastelnim tonom," opisuje kustosinja.
Pri Nataši Grandovec pa pod papirnatimi zastori prepoznamo njene broške. Marjeta Ciglenečki razloži, da pri elementih kolaža avtorica izbira med dvema načinoma. "Pri prvem kot osnovno obliko uporablja krog. Krog s svojimi različicami, pogosto je to spirala, je temeljni geometrijski lik, ki Natašo vodi pri oblikovanju nakita. Krožnica je simbol neskončne linije, na kateri ni mogoče določiti točke, kjer se življenje prevesi v smrt in ponovno vznikne, in v tem pomenu smemo razumeti naslov najnovejše serije Natašinih del, Continuum." Drugi način so trakovi papirja, ki jih Nataša Grandovec v vodoravnih in navpičnih nizih lepi na platno, v središču pa je osvetljen krog, ki ga obdaja spirala broške.
Razstava je na ogled do 19. junija.