Konec leta 1920 je bil Maribor prizorišče "prve umetniške razstave". Pobudo je podal slikar Viktor Cotič, slavnostno pokroviteljstvo pa prevzel general Rudolf Maister. "V mestu, ki je po razpadu Avstro-Ogrske in nastanku kraljevine južnoslovanskih narodov doživljalo silovite etnične in socialne spremembe, je to bil svojevrsten podvig, katerega cilj je bil prikazati kulturno podobo zdaj slovenskega mesta, povezati in organizirati likovne ustvarjalce vseh narodnosti, slojev ali stanov ter v javnosti prebuditi zanimanje za likovno umetnost."
Na razstavi je 28 umetnikov in umetnic pokazalo več kot 180 del in v mestu je sprožila vrsto pomembnih novosti: ustanovljeno je bilo prvo likovno društvo, natisnjen prvi umetniški katalog, v medijskih odzivih so prvič problematizirali razstavne zasnove, pričelo se je govoriti o umetniškem trgu in likovnem izobraževanju, takoj po otvoritvi se je pokazala tudi nuja po stalnem razstavnem prostoru in prvi likovni zbirki slovenske moderne umetnosti, ki bi bila javnosti na voljo v trajni obliki.
"S to razstavo je likovno življenje končno postalo del mariborskega javnega življenja. Še več, po odprtju prve razstave se v našem mestu delovanje na področju likovne umetnosti kljub težavam in zastojem ni več ustavilo, zato razstavo upravičeno štejemo kot začetek kontinuiranega organiziranega delovanja na področju likovne umetnosti," pravi direktorica galerije Breda Kolar Sluga, direktorica galerije in tudi kustosinja razstave o prvi razstavi. "Razstava je odlična priložnost, da predstavimo zanimive začetke, hkrati pa tudi, da ob jubileju potegnemo črto in premislimo, kaj smo v stotih letih dosegli," doda. Spletno odprtje razstave bo v UGM Kabinetu (v pritličju galerije v Strossmayerjevi ulici) v petek, 26. februarja, ogledati pa si jo je mogoče že prej, in sicer v običajnem odpiralnem času galerije in v skladu z navodili za javno zdravje.
Natančna rekonstrukcija prve razstave za zdaj ni možna, pravijo. "Veliko del smo identificirali po opisih in na osnovi fotografij. Našli pa smo jih le nekaj, ki jih hranijo javne in zasebne zbirke. V dneh, ko smo veliko doma, lahko skupaj poiščemo še katero od teh umetnin. Tako javnost pozivamo, da se ozrejo po stenah in predalih svojih domov ter preverijo, ali je morda pri njih katero izmed del s prve razstave v Mariboru." Pri tem si je mogoče pomagati s fotografijami razstave, ki jih je posnel Fran Vesel (vse so na voljo na spletni strani galerije), in seznamom umetnikov in umetnic. "Informacije o delih s prve umetnostne razstave v Mariboru so izredno dragocene za raziskovalce naše likovne in razstavne dediščine."
Najditelje in lastnike del prosijo, da jim posredujejo fotografije umetnin s podatki (zadostuje s telefonom). Reprodukcije del bodo ob soglasju lastnikov objavili na ekranu v razstavišču UGM Kabinet in na spletni strani razstave.
Umetniki, ki so sodelovali na prvi razstavi
Egon Baumgartner, Karl Coronini, Ifigenija Cozzi, Viktor Cotič, Rajmund Hamböck, Ljudmila Janovsky, Ivan Janovsky Karlovič, Tomaž Janžekovič, Hedvika Kiffmann, Erna Klein Bros, Štefan Kobylanski, Ivan Kos, Franc Krajnc, Špelca Mladič, Ivan Napotnik, Rita Passini, Josip Peteln, Oskar Pistor, Violetta Rosmanit, Mirko Sadar, Friderik Avgust Seebacher, Vera Simonič Blumenau, Franjo Stiplovšek, Avgusta Šantel, Nande Vidmar, Jože Vokač, Josip Tscharre, Ivan Žabota.