Ponosen ustvarjalec B-filmov, polnih energije, življenja in zabave

Petra Zemljič Petra Zemljič
19.07.2019 15:22

Festival fantastičnega filma in vina bodo v Ljutomeru jutri danes s podelitvijo nagrad

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pogovor z režiserjem Samom Firstenbergom
Arhiv Grossmannovega festivala

Petnajsti Grossmannov festival fantastičnega filma in vina, ki se bo jutri zaključil v Ljutomeru, je tudi letos postregel s petimi dnevi groze in smeha ob pregledu najboljšega iz aktualne ponudbe žanrskih filmov in spremljevalnega programa s strokovnimi srečanji, delavnicami, razstavami in glasbo. Seveda so bile na programu tudi pokušnje vrhunskih tekmovalnih vin in pa obiski številnih gostov. Letos sta bila v ospredju igralka Christina Lindberg in režiser Sam Firstenberg.
Akcijskega filma osemdesetih si seveda ni mogoče zamišljati brez Sama Firstenberga in filmov, kot so Maščevanje ninje (Revenge of the Ninja), Ninja III: obsedenost (Ninja III: The Domination), Maščevalna sila (Avenging Force) in seveda Ameriški ninja (American Ninja), ki še vedno velja za enega najboljših filmov borilnih veščin vseh časov. Ko je produkcijska hiša Cannon vladala nizkoproračunskemu akcijskemu filmu, je bil Sam Firstenberg njihov najpomembnejši sodelavec. Ves čas je ostal zvest neodvisni produkciji in v 22 letih posnel 22 filmov. Poleg akcije se je preizkusil v vseh žanrih, od drame, komedije in muzikala do trilerja, znanstvene fantastike in grozljivke.

Zaljubljen v ameriške filme

Firstenberg je torej eden tistih velikanov akcijskega filma, ki so v osemdesetih letih na novo pisali pravila žanra in postavljali trende. Je ponosen ustvarjalec B-filmov, polnih energije, življenja in zabave. Sebe vidi kot pripovedovalca dramatičnih, vznemirljivih zgodb, s katerimi želi zabavati občinstvo. In to mu brez dvoma uspeva, kar je potrdil na javnem pogovoru na ljutomerskem Glavnem trgu. Rodil se je na Poljskem, odraščal v Jeruzalemu.

Osrednje šrizorišče na Glavnem trgu v Ljutomeru
Arhiv Grossmannovega festivala

James Bond in Bruce Lee v enem

Režiser je včeraj v Ljutomeru govoril še o načinu dela, razloge za uspeh za svoje akcijske filme pa vidi v tem, da je uspešno združil logiko ameriškega Jamesa Bonda in kitajskega Brucea Leeja. "Vse te žanre sem združil in to je bilo nekaj novega na svetovni filmski sceni. Vedno se sprašujem, kaj zabava mene, v čem uživam, in nato najdem pravi recept. Ko se dobim z ekipo, v kateri je okoli sto ljudi, najprej dva dni sestankujem z njimi in jim razlagam o viziji, jih sprašujem, kaj si oni mislijo. Veste, ekipe so zelo velike, režiser vodi skorajda malo korporacijo in mora ves čas opozarjati, kaj delamo, in razmišljati o tem, ali vse skupaj sodi v njegovo vizijo.
Po sodelovanju s Cannonom je Firstenberg neutrudno nadaljeval s filmi, kot so obe nadaljevanji Cyborg Cop, otroški pustolovski film McCinseyjev otok (McCinsey’s Island), znanstvenofantastična grozljivka Pajki 2 (Spiders II: The Breeding Ground) in fantastična komedija Medplanetarni presežni moški in amazonke iz vesolja (The Interplanetary Surplus Male and Amazon Women of Outer Space), v kateri je dokončal izgubljeni film Eda Wooda. V sklopu retrospektiv so v Ljutomeru prikazali dva njegova filma, klasični film borilnih veščin Ameriški ninja in akcijski triler Maščevalna sila. Nocoj bo režiser govoril tudi v Ormožu, kamor se je letos prvič za en dan preselil festival. Je tudi predsednik žirije za hudega mačka, jutri pa mu bodo na zaključni prireditvi podelili častnega hudega mačka, nagrado za poseben prispevek k žanrski kinematografiji.

Razstava o 15 letih Grossmannovega festivala
Arhiv Grossmannovega festivala
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta