Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik, ki deluje v okviru Oddelka za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, letos med 4. in 15. julijem prireja že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture (SSJLK) z naslovno temo Branje v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi.
V ponedeljek, 4. julija, se slavnostno začne, prvič bodo podelili tudi novo - Toporišičevo priznanje, ki ga bo za izjemne raziskovalne in pedagoške dosežke na vseh stopnjah izobraževanja ter izkazano večdesetletno sodelovanje in krepitev sodelovanja med ustanovami oziroma posamezniki na področju slovenistike prejela dr. Lidija Arizankovska, redna profesorica na Filološki fakulteti Blaže Koneski Univerze sv. Cirila in Metoda v Skopju.
Priznanja, poimenovana po akademiku Toporišiču
Toporišičevo priznanje in do tri Toporišičeva priznanja za izjemen študentski dosežek posameznicam ali skupini na področju slovenistike v Republiki Sloveniji in mednarodnem prostoru so poimenovana po akademiku prof. dr. Jožetu Toporišiču, plodnem raziskovalcu slovenistike, univerzitetnem učitelju in ustanovitelju Katedre za slovenski knjižni jezik in stilistiko na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je poučeval od leta 1965 do leta 1996, ter dolgoletnem predsedniku programa slovenistik na tujih univerzah. Podeljena bodo za izjemne prispevke pri uveljavljanju in promociji slovenistike ter k ugledu slovenistike.
Letos priznanj za študente niso podelili.
Na seminar je letos prijavljenih 94 udeležencev, od tega 73 študentov in 21 zaposlenih, približno tretjina jih dela na univerzah, inštitutih in šolah v tujini. Prihajajo iz 22 držav: Avstrija (12), Poljska (12), Italija (10), Bosna in Hercegovina (6), Češka (6), Slovaška (6), Ukrajina (6), Belgija (5), Hrvaška (5), Argentina (4), Srbija (4), Madžarska (3), Nemčija (3), Romunija (2), Španija (2), Združene države Amerike (2), Bolgarija (1), Francija (1), Litva (1), Portugalska (1), Severna Makedonija (1), Velika Britanija (1).
Seminar je tradicionalna prireditev, ki vsako leto v juliju na Filozofski fakulteti v Ljubljani združi množico udeležencev z vseh koncev sveta v skupnem prizadevanju pridobiti čim več znanja o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi ter spoznati in občutiti slovensko aktualno življenje in dogajanje.
V torek, 5. julija, bodo s predavanji nastopili Urška Perenič: Brati skozi arhiv: primer priložnostnega pesništva Luize Pesjakove; Miran Hladnik: Wikivirovo berilo. 6. julija bo Sonja Pečjak predstavila Psihološko perspektivo učinkov digitalizacije na procese branja in učenja pri ljudeh; Zvezdan Pirtošek pa Črke v možganih. 7. julija bo Boža Krakar Vogel predstavila Vrste kurikularnega branja in odziv kurikularnih bralcev.
11. julija bo Jerca Vogel predstavila Razvijanje strategij kritičnega branja pri pouku prvega jezika; Igor Žunkovič pa Branje literarne fikcije. 12. julija bo Luka Kropivnik predaval o Lahkem branju v slovenskem prostoru - od spodbujanja bralne pismenosti do inkluzije; Erika Kum pa o bralnih navadah slovenskih srednješolcev iz jugovzhodne regije s poudarkom na času po pandemiji covida-19. 14. julija bo Miha Kovač predstavil slovensko bralno krajino. Vsa predavanja so objavljena na spletni strani prireditve in v seminarski monografiji. Ob začetku seminarja bodo vodeni ogledi Ljubljane (Plečnik na prvi pogled), Ljubljanskega gradu ter Narodne in univerzitetne knjižnice, ogled slovenskega filma Vesolje med nami in gledališke predstave kolektiva Narobov Pod vodo, literarni večer s slovensko pesnico, esejistko in skladateljico Nino Dragičević, pohod na Šmarno goro, celodnevna ekskurzija v Piran in Postojno ter na Bled.
Seminaristi se prireditve udeležujejo s pomočjo štipendij, ki jih tujim državam podeljuje Republika Slovenija v okviru meddržavnih pogodb in sporazumov.