Razstava, dražba in knjiga

Boris Jaušovec
11.02.2021 06:30
Kulturno društvo člen sedem za štajerske Slovence v Avstriji je znova odprlo Pavlovo hišo, slovenski študentje v Gradcu zbirajo denar za obnovo klubskih prostorov, v Slovensko čitalnico je spet mogoče po knjige
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izsek ponudbe na dražbi Kluba slovenskih študentk in študentov v Gradcu
Boris Jaušovec

Iz Kulturnega društva člen sedem za štajerske Slovence v Avstriji nam je predsednica Susanne Weitlaner sporočila, da ob sedanjem sproščanju ukrepov v Avstriji, razen na Tirolskem, znova odpirajo svojo društveno Pavlovo hišo v Potrni: "Prireditev v živo še ne moremo izvajati, je pa znova fizično na ogled razstava Hilfslinien/Linije pomoči, ki smo jo odprli lani, in to od srede do sobote med 12. in 17. uro. Tako bo vse do 1. aprila." Multimedijsko razstavo več umetnic in umetnikov o napornem avstrijskem vsakdanjiku delovnih migrantov, torej medicinskega in negovalnega osebja iz tujine, tudi iz Slovenije, si lahko ogledate ob obveznem nošenju maske FFP2. Razstava je sicer dostopna tudi elektronsko.

Dražba na daljavo

Medtem do konca februarja poteka dobrodelna dražba umetniških slik in fotografij Kluba slovenskih študentk in študentov iz Gradca (KSŠŠG). Svoja dela ponujajo dobro znani umetniki in umetnice, med njimi Tanja Prušnik, Valentin Oman in Gustav Januš, pa tudi mladi nadobudni talenti, kot so Ana Grilc, Stefan Reichmann in Verena Gotthardt. Izkupiček od prodaje bo namenjen za obnovo prostorov KSŠŠG. Klub, ki ga dojemajo kot svoj drugi dom ali vsaj kot drugo dnevno sobo, kakor pravi predsednica kluba Jera Jagodic, saj je "kraj srečanj, novih poznanstev, prijateljstva, dobre družbe ter slovenske besede in kulture", bi radi renovirali in mu dali nov, svež videz. Potrebna je zamenjava oken in obrabljenih tal, nabava opreme za tečaje, gostujoča gledališča, posodobitev tehnike za koncerte. Pa spisek še ni končen. "Rabimo čim več," v smehu dé predsednica. In razloži: "Na dražbi imamo 24 del, za deset jih še ponudbe ni. Pri tretjini oddanih ponudb pa smo po prvih desetih dneh dražbe že čez njihovo galerijsko vrednost. Izklicna cena je do 70 odstotkov galerijske vrednosti." Po tihem računajo vsaj na 5000 evrov. Klub namreč nima fiksnih prihodkov. Slovenija jim za redno delovanje, stroške in najemnino letno zagotovi okoli 6000 evrov, dodaten denar dobijo v Avstriji za projektne prijave.

Divje ob meji

Skratka, vaše zavezujoče ponudbe za dražbo lahko pošljete na elektronski naslov office@ksssg.at, pokličete ali pošljete SMS oziroma sporočilo na WhatsApp na številko 0043 664 1319982 (Jera Jagodic) ali 0043 681 10532775 (Sara Terbuch), obiščete facebook stran KSŠŠG - Klub slovenskih študentk in študentov v Gradcu ali instagram profil (@ksssg_gradec). Ponujena dela z vsemi informacijami lahko vidite na FB, kamor lahko vstopite tudi brez profila na KSŠŠG dražba, lahko pa po elektronski pošti zahtevate tudi PDF.

Spet je odprta Slovenska čitalnica v Štajerski deželni knjižnici v Gradcu. Izposoja knjig je možna, programa v živo pa še ne izvajajo. 23. februarja bo zato prvo letošnjo predstavitev knjige v nemščini Zu Mittag am zwölf war alles erledigt avtorice Alexe Wild z Dunaja mogoče spremljati na FB-portalu Slovenska čitalnica. Knjiga govori o trdem, da ne rečemo divjem, življenju ob meji v dvojezični avstrijski štajerski vasi Soboth/Sobota okoli začetka 20. stoletja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta