(RECENZIJA KNJIGE) "Knjiga je kot žlica, kladivo, kolo ali dleto. Ko jih enkrat izumite, ne morete narediti nič boljšega"

07.08.2021 06:30
Jean-Claude Carrière in Umberto Eco: Nikar ne upajte, da se boste znebili knjig
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jean-Claude Carrière v Mariboru leta 2012
Rene Gomolj

Jean-Claude Carrière (1931-2021) in Umberto Eco (1932-2016) sta napisala zelo veliko knjig. Najbrž ni prav veliko bralcev, ki bi jih vse prebrali. In ko govorimo o njunih knjigah, ni floskula, če rečemo, da je v njih cel svet. Ker bodisi v posameznih delih posegata v različne čase in na različne geografske širine bodisi jih v drugih delih enciklopedično združujeta. V njunih knjigah so vse mogoče zvrsti in vsi mogoči žanri, od leksikonskih gesel do scenarijev, od napetih kriminalk do mističnih izrekov. Carrière je lahko dneve govoril o italijanskem filmu, perzijskih pesnikih in Buñuelu, Eco o Aristotelu, apokrifnih spisih, srednjem veku ali ameriških televizijskih pridigarjih. Kako se torej s takšnima človekoma "pogovarjaš o knjigah"?

Pogovarjal se je Jean-Philippe de Tonnac, novinar, urednik kulturnih prilog in oddaj in avtor kakšnih dvajsetih knjig. Ta z naslovom Nikar ne upajte, da se boste znebili knjig ni med bestsellerji (največ pompa je bilo ob njegovi Aseksualni revoluciji), bo pa najbrž longseller. Tak kuriozum, ki ga je dobro imeti v privatni knjižnici. Seveda ne takšni, kot ju imata oziroma sta ju imela Carrière in Eco. To nista bili samo enormni zasebni knjižnici, ampak sta bili zbirki starih knjig, kakršnih je na svetu malo. Konkretno: v Ecovi knjižnici je bilo 50.000 knjig, 1200 je bilo starih, Carrière je imel "med tridesetimi ali štiridesetimi tisoč knjigami najbrž kakih dva tisoč starih". Ampak ti knjižnici sta bili v pogovorih samo eno od izhodišč, leitmotiv in borgesovska metafora za svet.

Jean-Claude Carrière v Mariboru leta 2012
Rene Gomolj

V pogovorih sta pripovedovala o svojem osebnem svetu knjig, o začetkih in o koncu, o prvih stikih s knjigami in o tem, kaj bo z njunimi knjižnicami po njuni smrti. Ecov ded je bil tiskar in knjigovez, police so bile polne nevezanih avantur. Carrièrova formacija je bila povsem drugačna, rojen je bil na kmetih, v hiši brez knjig. Njegov oče je vse življenje bral eno samo knjigo in govoril: "Zelo mi je všeč, zakaj bi bral druge?" Eco je začel s pustolovskimi zgodbami, Carrière pa s svetimi knjigami. "Mogoče to pojasnjuje različnost najinih življenjskih poti, kdo ve?"

Umberto Eco
EPA

Še več pa sta govorila o mestu knjige v svetu, o trajnih in začasnih nosilcih, o spremembah in stalnicah, o hitrosti in izbrisu. Govorila sta o Gutenbergu in elektronski knjigi, o neprecenljivih knjigah in knjigah, ki jih avtor plača založniku (vanity press), o knjigah, ki so gorele na grmadah, o čaru knjig, ki jih ne preberemo, o najlepših in najbolj bizarnih knjigah ... Malo sta se važila, malo tekmovala med sabo, ampak to je naredilo njuni veličini samo bolj človeški. Navsezadnje sta imela najbrž redko v življenju sogovornike, ki so jima bili kos in niso samo bolj ali manj spretno ponavljali, kar sta napisala onadva. Pogovorna forma deluje na trenutke skoraj malo frivolno, lahkotno (na francoski način), ampak na koncu je na situ ostalo toliko modrost, toliko zrele uporabe neverjetnega znanja, kot je redko dobimo v eni knjigi. Zato se mi zdi nesmiselno o prebranem poročati, treba ju je brati.

In ja, čeprav sta forenzično preiskala vse pasti, ki so jih nastavljali knjigi, in vse luknje, v katere je padala sama, sta z zadovoljstvom konstatirala, da se je ne bo tako lahko znebiti.

Pogovore, ki so izšli v odlični zbirki Bralna znamenja, je izvrstno prevedel Jaroslav Skrušny.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta