Rembrandtove grafike za nove generacije

kr
25.04.2023 19:30

V Narodni galeriji v Ljubljani je bila nocoj otvoritev razstave Rembrandtovih grafik, ki jih hrani muzej Rembrandtova hiša v Amsterdamu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Eden od petih avtoportretov na razstavi  
Narodna galerija/Rembrandtova hiša

Razstava, ki bo na ogled do 30. julija, ponuja 43 Rembrandtovih grafik, dve njegovi matrici in še 14 umetnin njegovih sodobnikov in kasnejših mednarodnih umetnikov, ki jim je bil stari mojster za vzor, med drugim deli Jamesa Abbotta McNeilla Whistlerja in Pabla Picassa. Vsa dela so iz zbirke Muzeja Rembrandtova hiša iz Amsterdama. Pregled mojstrovega vpliva na razstavi dopolnjuje še izbor desetih umetnin iz zbirke Narodne galerije; med drugim so predstavljena dela Martina Johanna Schmidta, Ivane Kobilca in Zorana Mušiča. "Tako predstavljamo tudi vpliv, ki ga je imel veliki umetnik na poznejše domače generacije," so sporočili iz Narodne galerije.

Kristusa privedejo pred ljudstvo  
Narodna galerija/Rembrandtova hiša

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606−1669) je v širši javnosti najbolj znan po slikah. Njegova Nočna straža je verjetno eno najbolj znanih velikih platen sploh. Poleg oljnih slik je ustvaril tudi številne grafike. Vsaka posebej je umetnina zase, in čeprav so grafike po velikosti včasih majhne, so likovno vedno izjemno bogate. V času življenja je bil znan prav po svojih grafikah. "V obdobju, ko je Republika Nizozemska postala vodilno evropsko središče protestantizma, trgovine in umetnosti, jih je ustvaril več kot tristo. Izstopa umetnikov inovativen pristop do jedkanice in empatične upodobitve različnih ljudi, naj so to bili meščani, berači ali judje," so zapisali v Narodni galeriji.

Mojstrova dela so na razstavi razvrščena glede na tematike ali vidike ustvarjanja, ki so umetnika najbolj zanimali, na primer Kot v življenju, Svetlo in temno in Oblikovanje lika. "Opazujemo lahko, kako je najprej izdelal in nato združil karakterne študije, žanrske prizore in krajino, da je ustvaril navdihujoče pripovedi, ki nas še danes ganejo s svojim sporočilom ljubezni, vere in upanja."

Med najbolj znanimi grafikami, ki so na ogled na razstavi, so tudi Školjka, ki velja za mojstrovo edino tihožitje v grafični tehniki, pet avtoportretov, vplivni Trije križi ter dve verziji motiva Kristusa privedejo pred ljudstvo. "Rembrandt je bil znan po tem, da je matrice med tiskom dodatno obdelal in ustvaril serije enakih motivov, na katerih lahko spremljamo spreminjajoče se podrobnosti, like in vzdušje."

Školjka velja za mojstrovo edino tihožitje v grafični tehniki. 
Narodna galerija/Rembrandtova hiša

Izbor mojstrovih grafik iz Muzeja Rembrandtova hiša je bil leta 2000 na ogled v Cankarjevem domu. "Po skoraj četrt stoletja je čas, da tudi nove generacije spoznajo delo veličastnega umetnika," so zapisali v galeriji. Ob razstavi je izšel tudi katalog v slovenskem in angleškem jeziku, kjer so poleg razstavljenih del predstavljeni še Rembrandtovo življenje in delo, tehnika jedkanja in mojstrov vpliv, ki ga je imel na poznejše domače generacije umetnikov.

Trije križi 
Narodna galerija/Rembrandtova hiša

Na prvi dan, jutri, v sredo, bo razstava na ogled do 22. ure, ob 18. uri pa vabijo na predavanje Rembrandt in umetnost nizozemske zlate dobe. Predaval bo soavtor razstave Jochem van Eijsden. Razstava je plod tesnega sodelovanja med Narodno galerijo in Muzejem Rembrandtova hiša, za povezavo obeh muzejev in pobudo za razstavo je zaslužen nizozemski veleposlanik v Sloveniji Johan Verboom

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.