Slovensko-graški stiki: Od prve stolice do sodobne slovenistike

Razstava Slovensko-graški stiki v izobraževanju in kulturi skozi čas avtorjev Dejana Kaca, dr. Karmen Salmič Kovačič in Kornelije Sorger, na ogled v Knjižnem razstavišču UKM in na spletu, spremljevalni dogodek Slovenskega slavističnega kongresa

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Eksponat na razstavi Slovensko-graški stiki v izobraževanju in kulturi skozi čas v Knjižnem razstavišču UKM in na spletu: članska izkaznica društva Slovenija v Gradcu; Rokopisna zbirka 
UKM

Razstava Slovensko-graški stiki v izobraževanju in kulturi skozi čas: izbrani poudarki je v Univerzitetni knjižnici Maribor (UKM) nastala ob Slovenskem slavističnem kongresu 2020. Ta dogodek bi UKM gostila v dneh, ko je pandemija onemogočila med drugim tudi vsa javna zborovanja. Do 2. novembra je bila razstava na ogled v Knjižnem razstavišču UKM, je pa na voljo tudi na youtube kanalu UKM. Avtorji razstave so Dejan Kac, dr. Karmen Salmič Kovačič in Kornelija Sorger. Razstavo je oblikoval Dejan Štampar. Koordinatorica razstave je dr. Vlasta Stavbar.

Dr. Zdenka Petermanec, direktorica UKM, je ob razstavi dejala, da je velika čast za UKM, da so jih organizatorji kongresa povabili k sodelovanju. Pripravili so dve različici razstave, spletno in v živo. Nista čisto identični, zaradi prostorskih omejitev razstavišča, predstavljata pa časovni lok med ustanovitvijo prve stolice za slovenski jezik na graški univerzi do sodobne slovenistike. Dragoceno in unikatno na razstavi je, da so posneli tri skladbe - uglasbitev Janeza Miklošiča na besedilo pesmi Mar i bor Lovra Tomana, ki simbolno pojasnjuje ime Maribora; druga skladba je Ipavčeva, na Prešernovo besedilo pesmi Zapuščena, tretja pa je sodobna skladba Tomaža Sveteta, univerzitetnega učitelja Univerze v Mariboru, ki je bil nagrajen za opero Kriton na Štajerski jeseni v Gradcu leta 2000. Posebno ponosni so v UKM na Slovensko čitalnico, ki so jo soustanovili z Društvom Člen 7 in graško univerzo v Graški deželni knjižnici, za katere zbirko in dogodke skrbijo v UKM. Zdaj si razstave žal ni več mogoče ogledati v živo, zato ostaja zgolj spletna varianta.

Razstavo na spletu glasbeno spremljajo izvedbe Ipavčevih skladb, Miklošičeve in Tomanove (Mar i bor) ter drugih skladb v izvedbi vokalne skupine Urban, Svetetovo delo pa je zastopano z živo izvedbo (posneto v Glazerjevi dvorani UKM) Sonate št. 2 za violino solo - Silhouettes v izvedbi Lalite Svete, skladateljeve hčerke.

Razstavo uvaja razdelek (z bogatimi izbranimi pisnimi viri, do najsodobnejših) Janez Nepomuk Primic in prva stolica slovenskega jezika v Gradcu. Sledijo Štajerski narodni buditelji in društva v Gradcu, Ipavci, Josipina Urbančič Turnograjska in Lovro Toman, Slovensko-graški stiki sodobnega časa v glasbi ter Mariborske glasbenice in glasbeniki na šolanju v Gradcu (operne pevke Sabina Cvilak, Bernarda Bobro, Andreja Zakonjšek Krt, Nika Gorič, baritonist in zborovodja Aleš Marčič, pianista Adriana Magdovski in Dejan Pečenko, dirigent Edvard Holnthaner, skladatelj Milko Lazar). Razstavo sklenejo v časovnem loku Slovenska društva v Gradcu danes - od kulturno-umetniških do športnih, razdelek o sodobni graški slovenistiki na Univerzi v Gradcu (Ludvik Karničar, Erich Prunč ...) ter Slovenska čitalnica v Štajerski deželni knjižnici, ki je bila odprta leta 2013.

Dr. Ludvik Karničar, steber sodobne graške slovenistike, Univerza Karla Franza 
Igor Napast

Gradivo na razstavi je iz knjižnega fonda UKM, NUK, Pavlove hiše, Zbirke drobnih tiskov, Zbirke raritet in stare periodike, Rokopisne zbirke, Glasbene in filmske zbirke, Enote za domoznanstvo in posebne zbirke UKM.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta